Moja Ołowianko, klęknij na kolanko

IBIS, Butterfly
2021-01-01
2021-01-01
literatura młodzieżowa literatura obyczajowa

Powieść obyczajowa , młodzieżowa, połączona z częścią historyczną, biograficzną doktor Jolanty Wadowskiej - Król.

Jest to typowa młodzieżówka. Porównując z książką ,, Doktórka od familoków’’ Magdaleny Majcher , to jednak niebo a ziemia. Dorosłym radzę przeczytać tę drugą o Matce Boskiej Szopienickiej albo obydwie w ramach uzupełnień. A tę Marty Fox polecam jak najbardziej młodzieży, gdyż do niej jest skierowana.

Akcja toczy się w czasach współczesnych. Główną bohaterką jest nastoletnia Weronika z problemami depresyjnymi po śmierci babci, nieszczęśliwej miłości, odrzuceniem przez rodziców , spowodowanym wyjazdem do USA. Dziewczyna spędza wakacje u przyjaciółki swojej zmarłej babci, Jolanty Wadowskiej – Król.
Pomagając uporządkować jej archiwalne materiały w postaci pism, zdjęć, dokumentów napotyka na niesamowity trop z PRL-u. Nie wiedziała ,że ma do czynienia z prawdziwą bohaterką, która poświęciła swoją karierę naukową aby ratować dzieci rodzin, pracujących w Hucie Metali Niezależnych w Katowicach Szopienicach. .W latach 1974-1981 doktor Jolanta uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci .Przebadała 4,5 tys. najmłodszych by poddać je leczeniu i zastosować profilaktykę. Dzięki niej nastąpił prawdziwy przełom. Dzieci z ołowicą wysyłane były do sanatoriów. Ich rodziny przeprowadziły się do nowych mieszkań w innej dzielnicy. Na kominy hutnicze założono filtry.
Dzieci z ołowicą nazywano Ołowikami i Ołowiankami, stąd tytuł.

Ślad , po którym podąża Weronika jest dla niej doskonałą terapią życiową na jej problemy.

Zawarta w lekturze historia współczesna i jej postacie są fikcyjne. Jedynie biografia jest prawdziwa.
Do książki dołączono bibliografię. Jeżeli kogoś bardziej wciągnęła tematyka, może ją sobie uzupełnić.

Polecam dla nastolatków, którzy nie słyszeli o bohaterce. Dorośli oczywiście też mogą przeczytać.

Marta Fox umiejętnie połączyła elementy powieści obyczajowej dla dorosłych z powieścią dla młodzieży oraz elementami powieści biograficznej. Książka porusza ważne sprawy, jednak napisana jest lekkim, choć bardzo literackim stylem. To bardzo dobra "młodzieżówka", dlatego dorosły czytelnik musi ją oceniać przede wszystkim pod kątem literatury młodzieżowej. Warto tę książkę polecać młodym czytelnikom, nie tylko dla poruszonego w niej tematu, ale dla pokazania, że wokół nas dzieje się lub działo się naprawdę wiele ciekawego, czekającego na odkrycie. Warto pogrzebać w domowych archiwach, zainteresować się dziejami najbliższej okolicy i jej mieszkańców, być może gdzieś obok również czeka ciekawa historia do opowiedzenia. Warto podnieść głowę znad telefonu i klawiatury. Tak jak Weronika zafascynować się tematem.

To książka ponadczasowa i uniwersalna nie tylko ze względu na poruszaną tematykę, ale również przez ciekawy zabieg literacki - jej fabuła łączy teraźniejszość z przeszłością, pokazując dwie odmienne perspektywy głównych bohaterek: nastoletniej Weroniki, która spędza czas wakacji u przyjaciółki swojej zmarłej babci oraz młodej lekarki walczącej z systemem lat PRLu. Czytelnik w tej książce znajdzie więc narrację “osadzoną” we współczesności i reminiscencje przywołujące realia tzw. Polski Ludowej. To sprawia, że fabuła książki staje się fascynująca, a jej lektura przyjemna zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.
Nastoletnia Weronika boryka się z wieloma problemami emocjonalnymi: nieszczęśliwą miłością, poczuciem odrzucenia ze strony rodziców, żałobą po ukochanej babci. Jej rozterki potęguje czas wakacji, które zamiast spędzać z rodzicami ma spędzić w domu swojej ciotki-babci, gdzie zamieszkuje zaraz po wyjeździe rodziców do USA. To tutaj otrzymuje zadanie, które przyniesie jej nie tylko wytchnienie od codziennych trosk i da poczucie satysfakcji, ale pozwoli poznać fascynującą historię życia i pracy zawodowej swojej ciotki-babci - Jolanty Wadowskiej-Król. Przeglądając i porządkując jej archiwum dokumentów, zdjęć, wspomnień, Weronika dowiaduje się, że to polska Erin Brockovich.
Weronika zaczyna nie tylko zagłębiać się w jej historię, ale traktować ją z coraz większym podziwem.
Książkę czyta się “jednym tchem”... “od deski do deski”. To fascynująca lektura nie tylko dla młodzieży, ale wielu dorosłych przeczyta ją z dużym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na realność postaci oraz poruszany temat ekologii, skażenia środowiska i przywołaną historię siermiężnych czasów PRL (tak bliski, tak lokalny i jednocześnie globalny).

• Obyczajowe,romanse
  • Biografia