Rewolwer Maigreta

Okładka książki Rewolwer Maigreta Georges Simenon
Okładka książki Rewolwer Maigreta
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Komisarz Maigret (tom 40) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 40)
Seria z Gawronem
Le Revolver de Maigret
Wydawnictwo Dolnośląskie
2007-01-12
2007-01-12
2003-04-30
Monika Szymańska
rewolwer maigreta georges simenon

Pewien zdenerwowany młody człowiek czeka na Maigreta w jego mieszkaniu, ostatecznie jednak zabiera tylko jego rewolwer, ktoś nalega na spotkanie z nim u doktora Pardona, ale ostatecznie się nie zjawia. Ten sam młody człowiek dokonuje napadu rabunkowego, choć sam jest bardziej wystraszony niż ofiara, pewna tajemnicza kobieta wyjeżdża nagle do Anglii, a w dworcowej przechowalni stoi kufer ze zwłokami deputowanego, który był wrzodem na tyłku wszelkiej maści polityków... Teraz Maigret musi jedynie połączyć te zdarzenia w logiczną całość. Zgrabne śledztwo choć fabularnie nie jest porywające, nieśmiałość Maigreta (której nigdy się nie pozbył) tchnie humorem i uatrakcyjnia fabułę.

Jedno z licznych opowiadań Autora - to z roku 1952, z okresu w którym mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Błyskotliwy opis śledztwa prowadzonego w Paryżu i Londynie. Również hołd złożony profesjonalizmowi i elegancji działań Scotland Yardu. Dla miłośników kryminału "z myszką"

Przyjemny w odbiorze kryminał retro, który potrafi zainteresować i pozwala miło spędzić czas. Jednakże nie ma tutaj mowy o nie wiadomo jak mistrzowskiej intrydze. Komisarz Maigret, który musi rozgryźć tajemnice kradzieży własnej broni i znalezionego na dworcu nieboszczyka w kufrze, to człowiek o bystrym umyśle i dużych umiejętnościach detektywistycznych. Niemniej zdarzają mu się niedopatrzenia, jak każdemu człowiekowi zresztą. Co najważniejsze, nie można facetowi odmówić sympatycznej osobowości.

Więcej o książce u mnie na blogu:

Zaczyna się tak, że pewien młody człowiek wykrada Maigretowi rewolwer z domu, a potem mamy morderstwo. Na początku rażą niestety pewne błędy konstrukcyjne, na przykład dosyć niewiarygodne i zbyt proste jest to jak Maigret odkrywa tożsamość młodego człowieka i dowiaduje się o morderstwie. Jakoś to jest poniżej klasy Simenona. Poza tym klasyczna triada kryminalna w tej książce: morderstwo-śledztwo-wykrycie sprawcy, jest mocno zaburzona. Jest to bardziej powieść obyczajowa w której Maigret spotyka zwariowanego markiza, ponętną służącą, która chce go za wszelką cenę uwieść, czy kutą na cztery nogi kobietę, która nie wiadomo z czego żyje. No i jest jeszcze b.ciekawa podróż komisarza do Anglii...

Interesujące, ciągle ten Maigret popija, nie może przeżyć dnia bez kielicha, a czasem i paru kielichów. A gdy mówią mu w Anglii, że przed południem drinka mu nie podadzą, prawie wpada w furię.. . Czyli według dzisiejszych kryteriów to czysty alkoholik. Jak to się czasy zmieniły...

Prawdę mówiąc to nienajlepsza książka z Maigretem, to co stanowi o sile tych kryminałów, czyli tło psychologiczne i obyczajowe, jest tutaj dosyć słabe. Tak że polecam tylko amatorom Simenona.

Słuchane jako audiobook w dobrej interpretacji Leszka Filipowicza.

To pierwsza książka z cyklu o komisarzu paryskiej Policji Śledczej, którą miałam okazję przeczytać. Nie jestem wytrawną czytelniczką kryminałów, choć lubię po jakiś sięgnąć w gorącą letnią noc, kiedy i tak nie można zasnąć albo podczas podróży w przedziale pociągu, gdzie każdy nieznajomy może być zabójcą... No dobrze, troszkę przesadziłam, raczej nie podejrzewam każdego napotkanego o mordercze skłonności.

Wracając do książki, kryminał "Rewolwer Maigreta" jest stary i dobry i są to dla mnie wartości niemal nierozerwalne. Ogromnie lubię kiedy powieść kryminalna językiem, charakterem i "obyczajowością" trąci nieco myszką.

Czytając o sprawie trupa w kufrze na dworcu kolejowym i wiążacej się z tym kradzieży rewolweru inspektora co rusz wstępujemy do paryskich kafejek na kieliszek aperitifu, drzwi do wielorodzinnych czynszówek otwierają nam konsjeży, mężczyźni - oficerowie policji, lekarze, prawnicy prawie wszyscy bez wyjątku są szarmanccy i taktowni, kobiety - nienagannie eleganckie. Co prawda mężczyznom zdarza się od czasu do czasu zaklnąć ale robią to albo pod nosem albo wyłącznie we własnych myślach.

I choć gdzieś pomiędzy kieliszkiem pastisu a proszoną kolacją (puree z łososia) pada strzał i ginie człowiek, to - zdaje się - nikt, nawet zabójca, nie zdjął ani na chwilę swoich białych rękawiczek.

Całościowo patrząc, oceniam książkę pozytywnie, głównie za styl i wyrazistość. Sama sprawa rewolweru Magreita może nie jest arcytrudna i rozwiązanie nasuwa się samo przed zakończeniem, ale mimo to doczytałam do końca i sięgnę jeszcze po przygody paryskiego inspektora. Choć, już zupełnie na marginesie, i tak wolę H. Poirota;)

• Kryminały
  • Audiobooki