Artur Rojek. Inaczej

Wydawnictwo: Agora SA
justyna

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Kim jest Artur Rojek? Chłopakiem ze Śląska, który wymarzył sobie, że w Mysłowicach można grać jak w Manchesterze. Liderem najważniejszej polskiej kapeli przełomu tysiącleci, któremu było jednak za ciasno w rockowym składzie, więc wybrał własną drogę. Jednym z najważniejszych...

Kim jest Artur Rojek?

Chłopakiem ze Śląska, który wymarzył sobie, że w Mysłowicach można grać jak w Manchesterze. Liderem najważniejszej polskiej kapeli przełomu tysiącleci, któremu było jednak za ciasno w rockowym składzie, więc wybrał własną drogę. Jednym z najważniejszych głosów polskiego rocka, który zmienił pisanie tekstów w żywą, ostrą poezję.

Twórcą Off Festivalu, najbardziej otwartego na nową muzykę miejsca w Polsce.

Rojek jest każdym z nich. Ale jest również kimś innym. Zawsze kimś innym, bo najważniejsza z zasad, jakimi kieruje się w życiu, brzmi: Przekraczaj samego siebie, idź, biegnij, płyń zawsze własną drogą. Są jeszcze inne, równie ważne zasady: Nie wierz w sztuczny świat, w którym wszystko zamienia się w sukces. No i jeszcze: Nie możesz być tylko „tym kolesiem z Myslovitz”.

W rozmowie z Aleksandrą Klich Artur Rojek oprowadza nas po swoim dzieciństwie na granicy wielu różnych światów, wprowadza za kulisy funkcjonowania rockowego fenomenu pod nazwą Myslovitz, prowadzi w głąb swoich tekstów, opowiada, o czym mówi, kiedy mówi o muzyce, pływaniu, bieganiu, byciu sobą i byciu z innymi.

To znacznie więcej niż biografia rockowego muzyka.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

kamsonheh | 2019-08-12
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Rewelacyjna rozmowa z Arturem. Wprowadza nas do swojego świata, panuje świetny klimat szarych Mysłowic. Dostajemy sporą dawkę informacji na temat muzyka. Pytania konkretne, rozwinięte odpowiedzi. Książka przeczytana w niecały jeden dzień. Polecam serdecznie fanom Myslovitz, Artura Rojka i nie tylko!

anaisjaki | 2019-01-06

Wywiad rzeka ma często ten problem, że w pewnym momencie pytania stają się banalne, a odpowiedzi również nie zaskakują.
W tej książce jest Inaczej.
Artur Rojek prowadzi nas przez swój świat i wspomnienia jak wprawny kurator wystawy.
Wiele wartościowych zdań i myśli, nad którymi warto zatrzymać się na chwilę.

wkwiatki | 2019-01-01
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction, 2019
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Liczyłam na coś (dużo!) więcej. Bardzo nieciekawa rzecz, bardzo niemiła dziennikarka. Mam wątpliwość, czy potencjał rozmówcy został w pełni wykorzystany.

Maja | 2018-01-29
Przeczytana: 2017 rok

Fajny i normalny gość, a do tego ... jak śpiewa!

Happy Reader | 2017-10-29
Przeczytana: 22 października 2017

Artur Rojek – lider i wokalista grupy Myslovitz, autor znakomitych tekstów i twórca Off- festiwalu.
„Inaczej” to zapis rozmowy z Aleksandrą Klich, w której opowiada m.in.: o swoim dzieciństwie w Mysłowicach, o tym, jak wyglądało życie na Śląsku w latach osiemdziesiątych, o roli, jaką w jego życiu odegrało pływanie, o kulisach polskiego muzycznego szołbiznesu, o karierze zespołu Myslovitz i dlaczego odszedł z grupy. Wspomina także o tym, jak tworzy teksty, co go inspiruje i co w jego życiu jest najistotniejsze.
Z tego, co mówi o sobie wyłania się obraz faceta wrażliwego, inteligentnego, asertywnego i pracowitego, dla którego rodzina jest bazą dla zbudowania własnego, dobrego życia.
Rojek wymienia też listę wykonawców, których twórczość go inspiruje. Do grona jego ulubionych zespołów rockowych należą m.in.: Pink Floyd, OMD, Primal Screen, Mercury Rev, Talk Talk, U2 i Lambchop. Inspirują go także Miles Davis, John Coltrane, Arvo Part i Max Richter. Niesamowita rozpiętość...

meg | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Muzycznie
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Dawno nie przeczytałam książki w jeden dzień. Jak wiadomo, Artur z natury nie za wiele mówi o sobie, swoim życiu, szanuje swoją prywatność. Książka jest świetną okazją, żeby więcej się o nim dowiedzieć. Masa ciekawych opowieści i spostrzeżeń, a jako przyjemny dodatek - kilka naprawdę fajnych zdjęć. Polecam jak najbardziej, absolutnie się nie zawiodłam.

katarina | 2017-08-23

Wspaniała. Osoba, która powinna być przykładem

Piotr | 2017-07-14
Przeczytana: 2015 rok

Książka w formie wywiadu, która jest tak ciekawa, że można ją jednym tchem przeczytać w przeciągu kilku godzin. Książka ta jest nie tylko w formie biografii, formy poznawczej dla fanów "Myslovitz", czy Artura Rojka, ale również psychologicznej. Wokalista ujawnia jak muzyka, wokal w "Myslovitz", a także sport, podróże i życie rodzinne wpłynęło na jego życie. Warto zwrócić również uwagę na jego spostrzeżenia odnośnie świata, również polityki za którą nie przepada, a raz mimowolnie się o nią otarł przez co miał nieprzyjemności. To się rzadko zdarza, że gwiazda, znana osobistość stroni od polityki, gdyż niestety wielu z nich dzisiaj angażuję się w politykę głównie dla pieniędzy i po to, żeby się wylansować. Nie zabraknie oczywiście kulis odejścia z "Myslovitz" w 2012 roku po 20 latach śpiewu i rozpoczęcia kariery solowej. Czytając tą książkę poczujesz się jakbyś rozmawiał w cztery oczy ze swoim największym idolem. Polecam :)

Ola | 2017-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2017, Non-fiction
Przeczytana: 06 lipca 2017

Studium wrażliwego, niezwykle inteligentnego człowieka - muzyka, ojca, Ślązaka. Rozliczenie z przeszłością, marzenia, plany. Artur Rojek jawi się w tej rozmowie jako skromny, wyważony człowiek z wielkimi ambicjami i bogatym życiem wewnętrznym. Nie ma tutaj bufonady, stawiania pomników i wybujałych maksym non omnis moriar. Wywiad czyta się tak, jakby muzyk opowiadał o sobie przy kawie czy piwie, jakby mówił to tylko nam. Inspirująca, przyjemna lektura dla miłośników muzyki i nie tylko.

Muminka | 2017-07-02
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Lubię gdy biograficzne ksiażki pokazują inne, nieznane mi dotąd strony osobowości danego człowieka. Największe hity grupy MYslovitz kojarzę, i było mi żal gdy Artur Rojek oznajmił swoją decyzję że odchodzi. Nie śledziłam jego losów od tamtej pory, ale wiem, że radzi sobie nieźle, było mi przyjemnie czytać te wynurzenia. Okazuje się, że Artur to rozsądny, sympatyczny i wymagajacy wobec siebie artysta poszukujący nowych dróg rozwoju. Doświadczenie sceniczne zdobywał w najdziwniejszych miejscach. Ale po kolei.
Artur wspomina dom rodzinny, świat górników, twarde śląskie wykształcenie. czuł się specjalnie związany z dziadkami, staje się przewodnikiem po ulubionych zakątkach swojego miasta. Mówi o źródłach inspiracji, lokalnych kapelach, próbach animacji kultury na różnych festiwalach. OFF festiwal urzekł mnie swoim repertuarem, to tam Artur się zasłużył.
Umiejętnie poprowadzona rozmowa prezentuje spójny system wartości Rojka, jego bezkompromisowość w dążeniu do dobrego brzmienia,...