Zgłosuj na książki roku 2017

Artur Rojek. Inaczej

Wydawnictwo: Agora SA
justyna

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Kim jest Artur Rojek? Chłopakiem ze Śląska, który wymarzył sobie, że w Mysłowicach można grać jak w Manchesterze. Liderem najważniejszej polskiej kapeli przełomu tysiącleci, któremu było jednak za ciasno w rockowym składzie, więc wybrał własną drogę. Jednym z najważniejszych...

Kim jest Artur Rojek?

Chłopakiem ze Śląska, który wymarzył sobie, że w Mysłowicach można grać jak w Manchesterze. Liderem najważniejszej polskiej kapeli przełomu tysiącleci, któremu było jednak za ciasno w rockowym składzie, więc wybrał własną drogę. Jednym z najważniejszych głosów polskiego rocka, który zmienił pisanie tekstów w żywą, ostrą poezję.

Twórcą Off Festivalu, najbardziej otwartego na nową muzykę miejsca w Polsce.

Rojek jest każdym z nich. Ale jest również kimś innym. Zawsze kimś innym, bo najważniejsza z zasad, jakimi kieruje się w życiu, brzmi: Przekraczaj samego siebie, idź, biegnij, płyń zawsze własną drogą. Są jeszcze inne, równie ważne zasady: Nie wierz w sztuczny świat, w którym wszystko zamienia się w sukces. No i jeszcze: Nie możesz być tylko „tym kolesiem z Myslovitz”.

W rozmowie z Aleksandrą Klich Artur Rojek oprowadza nas po swoim dzieciństwie na granicy wielu różnych światów, wprowadza za kulisy funkcjonowania rockowego fenomenu pod nazwą Myslovitz, prowadzi w głąb swoich tekstów, opowiada, o czym mówi, kiedy mówi o muzyce, pływaniu, bieganiu, byciu sobą i byciu z innymi.

To znacznie więcej niż biografia rockowego muzyka.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

ChicaDeAyer | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Długoletni lider jednego z najważniejszych zespołów lat 90tych, autor tekstów na długo zapadających w pamięć i serce, Artysta przez duże „A” obdarzony unikatowym głosem, którego nie da się pomylić z żadnym innym, twórca znanego na cały świat wydarzenia muzycznego, jakim jest OFF Festival. Artur Rojek. W szczerej rozmowie o sobie, muzyce, życiu w ogóle.

Artur Rojek nie jest ekstrawertykiem ani osobą brylującą w mediach, która na siłę szuka rozgłosu – bo zwyczajnie nie musi tego robić. Polem, na jakim się obnaża jest scena i utwory, jakie wychodzą spod jego ręki, dlatego nie spodziewałam się po tym tytule niczego, co mogłoby za bardzo ingerować w tak pilnie strzeżoną przez niego sferę intymną. I początkowe przeczucia się potwierdziły, ale to nie oznacza że książka jest rozczarowująca - wręcz przeciwnie. Ma walor poznawczy, bo pozwala na odkrycie tego, co ukształtowało tego człowieka jako artystę. Stąd też poruszenie w rozmowie wątków związanych z Mysłowicami oraz rodziną, a także...

Marta Ginter | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

"Lekcja pokory jest bezcenna. Dziś jesteś na szczycie, jutro w środku albo na dnie."

Myslovitz jest jednym z moich ulubionych zespołów i dlatego ta książka trafiła do mojego skromnego księgozbioru. Cenię również twórczość solową Artura Rojka oraz zespołu Lenny Valentino.

Moim zdaniem książka jest bardzo osobista, dużo miejsca poświęcono dzieciństwu i najbliższej rodzinie Rojka. Artysta opowiada o swoim charakterze, sukcesach i porażkach, lękach, podróżach, pasjach, wychowywaniu dzieci i miłości do żony. Z książki dowiedziałam się dużo nowych rzeczy, nie miałam pojęcia, że wokalista w dzieciństwie odnosił sukcesy w pływaniu, a obecnie biega w maratonach.

Odrobinę zawiodłam się, bo liczyłam, że Rojek bardziej skupi się na swojej działalności w zespole Myslovitz. Trochę zabrakło mi szczegółów. I trochę smutno było mi, gdy czytałam o przyczynach odejścia wokalisty z grupy, ale szanuję jego decyzję.

Świetna książka dla wielbicieli biografii muzycznych. Na ostatnich stronach znajdują...

Happy Reader | 2017-10-29
Przeczytana: 22 października 2017

Artur Rojek – lider i wokalista grupy Myslovitz, autor znakomitych tekstów i twórca Off- festiwalu.
„Inaczej” to zapis rozmowy z Aleksandrą Klich, w której opowiada m.in.: o swoim dzieciństwie w Mysłowicach, o tym, jak wyglądało życie na Śląsku w latach osiemdziesiątych, o roli, jaką w jego życiu odegrało pływanie, o kulisach polskiego muzycznego szołbiznesu, o karierze zespołu Myslovitz i dlaczego odszedł z grupy. Wspomina także o tym, jak tworzy teksty, co go inspiruje i co w jego życiu jest najistotniejsze.
Z tego, co mówi o sobie wyłania się obraz faceta wrażliwego, inteligentnego, asertywnego i pracowitego, dla którego rodzina jest bazą dla zbudowania własnego, dobrego życia.
Rojek wymienia też listę wykonawców, których twórczość go inspiruje. Do grona jego ulubionych zespołów rockowych należą m.in.: Pink Floyd, OMD, Primal Screen, Mercury Rev, Talk Talk, U2 i Lambchop. Inspirują go także Miles Davis, John Coltrane, Arvo Part i Max Richter. Niesamowita rozpiętość...

Agnieszek | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bezpieczna.

Gdyby ktoś pytał o jedno określenie.

Mogę użyć też większej liczby słów, choć tak naprawdę po lekturze niewiele mi zostanie. Co nieco dowiedziałam się o dzieciństwie, rodzinnym mieście, szkole, muzykowaniu i koncertowaniu, tworzeniu festiwalu, codzienności wreszcie.
Tu kilka zdań, tam kilkanaście: człowiek po czterdziestce, artysta mógłby powiedzieć więcej. Na jakikolwiek temat, choć jeden, wybrany. Pewnie nie chciał.
Może to chęć uchronienia intymności, może wygoda ostrożności? (Obydwa powody mogłabym okrasić odpowiednimi cytatami.) Nie wiem.

Zastanawia mnie tylko, skąd wziął się tytuł "Inaczej", skoro jest tak płasko, jednolicie, nudnawo? Właśnie: bezpiecznie.

Dominika Rygiel | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 06 lipca 2016

"Po co ten stres, myślisz, że nie masz nic /
Każdy ma - nawet Ty /
Czasem trzeba to po prostu znaleźć /
Miłość, noc i deszcz, życie też /
Dla tego warto starać się /
Powiedz, czy naprawdę nic nie jesteś wart /
Znajdź to w sobie, tak /
Nie poddaj się, bierz życie jakim jest /
I pomyśl, że na drugie nie masz szans"

Był czerwiec, czwarta nad ranem. Miałam osiemnaście lat, zdaną maturę, głowę pełną młodzieńczych pomysłów oraz widmo ważnego egzaminu przed sobą. Serce waliło mi ze stresu dorównując mocą młotowi pneumatycznemu. Terkot silnika podstarzałego Fiata 126 p., którego prowadziłam, wtórował mu ochoczo. Jednym okiem pilnując drogi, drugim podziwiając kładące się po zamglonych łąkach promienie wschodzącego słońca, nie spodziewając się niczego wielkiego, z nadzieją jednak, że muzyka przegoni moje czarne myśli związane z egzaminem na który jechałam, włączyłam radio. RMF FM a może lokalne radio OPOLE. Nie pamiętam. Zapamiętałam jednak TEN głos i TE...

Piotr | 2015-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Ciekawe rozmowy na różne tematy, a na samym końcu sporo fotografii. Artur Rojek fajnie opowiada o swoim życiu, o sobie, o ludziach, z którymi miał lub ma kontakt, o swoich wspomnieniach i spostrzeżeniach. Dzięki temu można poznać jego samego – jakim jest człowiekiem, poznać pewne historie i fakty, o których nie ma gdzie indziej mowy. Mówi tak jak jest, bez koloryzowania. Opowiada również o zespole i związanych z nim przeżyciach. Książkę czyta się przyjemnie i szybko i nie chce się jej odkładać na bok, no bo jak tu przerywać rozmowę z dobrym kumplem – nie wypada.

sara | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Dobrze, że coraz więcej powstaje tego rodzaju książek w formie wywiadów. Pozwala to na głębsze poznanie artysty, który powie nam o sobie więcej niż gdybyśmy czytali "wspomnienia znajomych i rodziny". Nie są to tylko suche fakty, ale jego przemyślenia. Poznajemy Artura jako człowieka bardzo interesującego, inteligentnego i chyba każdy jest tym spotkaniem zaskoczony, bo nie tak wyobrażał sobie cichego, szczupłego wokalisty grupy Myslovitz. Żałuję, że to nie ja siedziałam z Panem Arturem i nie przeprowadzałam tej rozmowy. Myślę, że byłoby to jeszcze ciekawszym doświadczeniem niż przeczytanie tego wywiadu na kartkach.

Marcin | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, 52/2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Trudno jest wystawić ocenę takiej publikacji, bo to tak, jakby oceniać czyjś światopogląd. Niemniej jednak muszę przyznać, że ta pozycja zasługuje na uwagę, ponieważ wyłania się z niej obraz człowieka świadomego, asertywnego i zwyczajnie mądrego. Do tego ładnie wydana - fakt, trochę napompowana wielkim krojem, światłami między pytaniami i odpowiedziami, fotografiami i tekstami piosenek, co jednak w połączeniu z dobrym papierem stanowi estetyczną całość, która z pewnością zadowoli nie tylko fanów Artura Rojka i jego muzyki. Chwilami nieco irytowały mnie pytania Aleksandry Klich, jednak rozumiem, że musiały zostać zadane, aby poruszyć większość wątków z życia artysty. Polecam, bowiem ten wywiad-rzeka może okazać się dla kogoś naprawdę inspirujący.

Luka Rhei | 2016-03-12

Teraz mam dylemat. Czy "Inaczej" podobało mi się dlatego, że lubię Artura Rojka, czy jest to po prostu fajny, dobrze napisany tekst? Poszukiwacze sensacji nie znajdą tu żadnych kontrowersyjnych, ani szokujących treści. Wszystko jest stonowane, wygładzone i bardzo poprawne. Czy nudne? Ani razu nie poczułam się znudzona, ni rozczarowana. Nie było mi ani za mało, ani za dużo. Fajna książka o fajnym człowieku, który ma swoje zdanie i biegnie trochę pod prąd.

po więcej zapraszam do siebie: http://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2016/03/inaczej.html

Całe moje dotychczasowe życie mieszkam na śląsku, zespół Myslovitz jak i samego Rojka zna tu każdy.. dosłownie każdy. Choćby ze słyszenia, choćby znając tylko jedną piosenkę, kojarzą.. każdy na swój sposób. Wiedzą że to "Nasi" chłopcy. Sam nigdy nie lubowałem z muzyką którą prezentował zespół. Nie przeszkadzali mi muzycznie, nie mogę powiedzieć że byłem ich wielkim a nawet zwykłym fanem. Po książkę sięgnąłem bo, bo intrygowała mnie persona Artura, szczególnie jak doszło do mnie że odszedł z M., co niektóre osoby w moim otoczeniu strasznie przeżywały, nie umiałem określić co mi w nim "nie pasuję". Otwarłem książkę iii.. skubana pochłonęła mnie, zobaczyłem że Artur to normalny facet z wielkimi ambicjami i marzeniami, ale z idealnie poukładanymi wartościami. Rodzina na pierwszym miejscu, sława efektem ubocznym ale i czasami rzeczą dzięki której można wywrzeć wpływ (jeżeli nie ma innej opcji), sumienność pracy, umysł otwarty na nowe doświadczenia, wielka odwaga przy przyznawaniu się do...