Dziewczyna z Dzielnicy Cudów

Cykl: Cykl o Nikicie (tom 1) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Jadowska, urban fantasy, wars, nikita
aspolski

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy. Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno. Z Dzielnicy Cudów –...

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

***

Jadowska przyzwyczaiła swoich czytelników do kilku rzeczy: nietuzinkowych bohaterek, alternatywnych miast pełnych złowrogich stworzeń i niedających się przewidzieć zwrotów akcji. W Dziewczynie… jest to wszystko, za co czytelnicy pokochali serię o Dorze Wilk, i dużo, dużo więcej!
– Anna Misztak, red. nacz. Lubimyczytac.pl

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2016

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Alternatywne miasta i płatna zabójczyni ze spapraną psychiką

Aneta Jadowska to postać z pewnością bardzo dobrze znana miłośnikom polskiej fantastyki. Jej cykl o Dorze Wilk zdobył sporą popularność i uznanie wśród mnóstwa czytelników. Ja niestety nie miałam jeszcze możliwości zapoznania się z ową serią, nad czym bardzo ubolewam, ale za to jestem świeżo po lekturze najnowszej powieści Jadowskiej - „Dziewczyny z Dzielnicy Cudów”. Czy książka ta jest lepsza od którejkolwiek o Dorze? A może gorsza? Na te pytania nie potrafię z oczywistych względów odpowiedzieć, mogę jednak zapewnić, że jest to świetny kąsek dla miłośników fantastyki i historia na tyle oryginalna i osobliwa, że jakiekolwiek porównania są tutaj nie na miejscu.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch przedzielonych Wisłą alternatywnych miastach - Warsie i Sawie. I nie, ich nazwy nie mają zupełnie nic wspólnego z postaciami z legendy o powstaniu Warszawy, wręcz przeciwnie - są to miejsca stworzone od podszewki przez autorkę. Dziwne, tajemnicze, przepełnione magiczną energią i pełne różnorakich niebezpieczeństw - tworzą niezwykle klimatyczne tło dla przygód pewnej dziewczyny o wielu imionach, którą czytelnik poznaje na początku jako Nikitę. Pracuje ona dla Zakonu Cieni, ale prywatnie przyjmuje także różne zlecenia w tytułowej Dzielnicy Cudów. Na samym początku powieści Nikicie zostaje przydzielony nowy partner do pracy dla Zakonu, Robin, który budzi w niej mnóstwo sprzecznych uczuć. Bohaterka będzie musiała go lepiej poznać, przekonać się o jego szczerości i spróbować nawiązać nić wzajemnego zaufania. Niedługo później z renomowanego klubu Pozytywka w Dzielnicy Cudów ginie jedna z pracujących tam dziewcząt - Zelda - bliska znajoma Nikity. Rozpoczynają się poszukiwania, podczas których wychodzą na jaw fakty z przeszłości głównej bohaterki, a także prawdziwy cel porywacza.

Jeśli miałabym określić jednym słowem „Dziewczynę z Dzielnicy Cudów” to powiedziałabym - bogata. Bo, mimo że ten pierwszy tom jest objętościowo raczej mały niż duży, to zawarte w nim jest takie bogactwo różnych elementów, składających się na całość tej niezwykle osobliwej powieści, że jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki i jej talentu do spakowania tego wszystkiego w nieco ponad trzysta stron. Tym, co urzeka chyba najbardziej w tej historii, jest już pokrótce przeze mnie nakreślone tło. Nasze polskie miasta stanowią wspaniały grunt do tworzenia przeróżnych alternatyw, co Jadowska świetnie wykorzystała kreując Warsa i Sawę. Obydwa te miasta mają niepowtarzalny klimat, a już szczególnie urzeka on w Dzielnicy Cudów, miejscu, które zatrzymało się w czasie w latach 30. XX wieku. Nie ma tam mowy o żadnych nowszych technologiach, po ulicach wciąż jeżdżą tylko dorożki, a główne rozrywki to dom uciech i kabaret. Świat Nikity rządzi się mnóstwem własnych praw, które autorka przedstawia w bardzo przystępny sposób, poprzez niezwykle plastyczne, obrazowe opisy, które fantastycznie działają na zmysły i wyobraźnię czytelnika.

Sama Nikita to postać bardzo intrygująca, o ciekawej osobowości, mocnym charakterze, gorzkiej przeszłości i wielu tajemnicach. Bardzo korzystny dla odbioru tej bohaterki jest fakt, że Jadowska przedstawia informacje o niej stopniowo. Czytelnik nie dostaje wszystkiego na tacy na samym początku powieści, ale z biegiem historii dowiaduje się nowych rzeczy z przeszłości dziewczyny. Sprawia to, że nie osądzamy jej od razu po tym, co kiedyś się wydarzyło i nie łączymy tego instynktownie z teraźniejszością. Mamy więc okazję poznać niezwykle silną kobietę, wojowniczkę, zabójczynię wyzbytą sentymentów, ale też osobę z niewielką grupą przyjaciół, która ma problemy z zaufaniem, co, jak później możemy wywnioskować, jest związane z jej trudnym dzieciństwem i toksycznymi relacjami, jakie od zawsze ma z osobami, które potencjalnie powinny być jej najbliższe. Nikita daje się w tym pierwszym tomie poznać, jako bohaterka z jednej strony bardzo wyrazista i konkretna, a z drugiej skomplikowana i niejednoznaczna, przez co mam jeszcze większą ochotę na poczytanie o niej nieco więcej.

„Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” to pierwszy tom znakomicie zapowiadającej się serii. Aneta Jadowska kreuje niesamowity magiczny świat, niecodziennych bohaterów, a także wplata w historię dużo popkulturowych motywów, które podbijają wyjątkowy klimat całej historii i dodają jej jeszcze więcej barw. Nie sposób nie wspomnieć również o przepięknych ilustracjach Magdaleny Babińskiej, które zdobią karty tej książki i cieszą oczy czytelnika, pomagając mu w zobrazowaniu sobie szalonej rzeczywistości Nikity. Zarówno wydanie tej powieści, jak i jej treść, są warte uwagi.

Angelika Paterak

annaroza | 2017-10-17
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 października 2017

Otworzyłam książkę na pierwszej stronie i ... wsiąkłam. Po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Świat stworzony przez autorkę bardzo przypadł mi do gustu. A do tego to co lubię, czyli: wartka akcja, bohaterka, którą od razu polubiłam, intrygująca zagadka i mnóstwo tajemnic. Co prawda odnalazłam w książce ślady między innymi: Harry'ego Pottera, Nocnych Łowców, Stefanie Plum, ale nawet jeśli autorka inspirowała się tymi pozycjami, potrafiła stworzyć z tego coś naprawdę świetnego. Zastanawia mnie tylko jedno. To pierwsza książka Anety Jadowskiej, którą przeczytałam. A czy gdybym znała jej wcześniejszą twórczość, też by mi się tak spodobało? W każdym razie z pewnością sięgnę po inne pozycje z dorobku pisarki.

jatymyoni | 2018-07-29
Przeczytana: lipiec 2018

Moja przyjaciółka gdzieś słyszała o tej autorce, jako o piszącej lekkie i dowcipne fantasy i miała rację. Dobra lektura na wakacje.
Ciekawie stworzony świat alternatywnej Warszawy. Mamy miasto podzielone na dzielnice o różnym stopniu magii. Jedna z nich, Dzielnica Cudów, która utknęła w latach 30, do innej lepiej nie wchodzić. Wszystkie wypełnione są w mniejszym lub większym stopniu dziwnymi i krwiożerczymi istotami. Każda z tych dzielnic stwarza wyjątkowy klimat, dziwny, przepełniony magią i pełen różnych niebezpieczeństw. W tym środowisku żyje Nikita, ma też inne imiona. Jest członkiem tajemniczego Zakonu Cieni. Jej matka jest przywódczynią Zakonu Cieni ,a ojciec jest bardzo długo żyjący szaleniec. Dość skomplikowane relacje łączą ją z rodzicami. Jej partnerem przydzielonym przez Zakon Cieni jest Robin, o którym jeszcze mniej wiemy. Do tej pory wszyscy partnerzy Nikity ginęli i nie ufała im. Czy zaufa Robinowi? Ich tajemnice są powoli odsłaniane. Ale często powodują powstanie...

Łędina | 2018-01-17

"Nikita: Dziewczyna z Dzielnicy Cudów", to pierwsza z dwóch książek autorstwa Anety Jadowskiej, opowiadających o dziewczęciu, pałającemu się likwidowaniem wszelakiego zła zagrażającemu ludziom. Fani powieści o Dorze Wilk, znajdą tu coś dla siebie. Albo nie.

Aneta Jadowska - filolożka, wielbicielka koncepcji niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Od 2000 roku mieszka w Toruniu. I najprawdopodobniej jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi. Woli noc od dnia, bo wówczas lepiej jej się pisze. Śpi, jak przyzwoici ludzie pracują, co czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym. Na studiach polonistycznych wciąż słuchała, że fantastyka nie jest poważną literaturą, i że nie powinna marnować na nią talentu. Na kilka lat nawet dała sobie z nią spokój. Do chwili, podczas której nie uznała, że uwielbia pisać powieści niekoniecznie poważne. I skoro sama woli spędzić wieczór z...

Nina | 2018-07-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 lipca 2018

Po przeczytaniu Trupa na plaży... zachciało mi się zaznajomić z typowymi dla autorki pozycjami. Jako że również zachciało mi się czegoś lekkiego i fantastycznego, sięgnęłam po Dziewczynę... Czy żałuję? Absolutnie nie. To nie jest literatura wielkich lotów ale też nie spodziewałam się takowej. Spodziewałam się rozrywki, tajemniczości, fantastycznego świata i fantastycznych bohaterów. I dostałam to wszystko, i jestem zadowolona, odprężona i zachęcona do sięgnięcia po część drugą. A w przyszłości pewnie sięgnę po wcześniejsze pozycje Pani Anety.

Wkp | 2016-09-06

I WILK SYTA I NIKITA CAŁA

Wiem jak to zabrzmi, a jednak prawda jest taka, że nie czytałem dotychczas żadnej z powieści Anety Jadowskiej. Tak się jakoś złożyło. Poza tym nie wszystkie książki na świecie da się przeczytać – co nie oznacza, że nie trzeba spróbować. A zatem spróbowałem – tym razem Jadowskiej właśnie – i jestem całkiem zadowolony z jej lekkiej, męskiej w klimacie fantastyki bawiącej się popkulturowymi motywami.

Wars i Sawa. To nie legendarne postacie odpowiedzialne za powstania Warszawy, ale dwa miasta przedzielone rzeką. Dwa chore miejsca w równie szalonym świecie. Świecie, gdzie to co niezwykłe, nierozerwalnie splecione zostało z codziennością. To tutaj żyje ona. Niemal nie pamięta już jak się nazywa, przez całe życie zmieniała imiona, by teraz posługiwać się tym, jakże wymownym, brzmiącym Nikita. Imię dobre, jak każde inne? Być może, ale do niej pasuje idealnie. Dziewczyna po przejściach, pracująca dla Zakonu Cieni, okaleczona psychicznie i fizycznie, z bagażem...

Izabela Pycio | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

"Cała sztuka to nie pomylić fantazji z rzeczywistością i nie zgubić siebie... czy własnego wyobrażenia o sobie. Czasami trudno to rozróżnić."

Świetnie się przy tej książce bawiłam, dostarczyła mi kilka godzin bardzo dobrego zaczytania, natychmiast między nami zaiskrzyło. Podziwiam talent autorki do snucia fascynujących opowieści, wyjątkowo kreatywną wyobraźnię, naturalne poczucie humoru, sugestywną narrację i swobodne żonglowanie intrygującymi wątkami w dynamicznej akcji. Wszystko to powoduje, że czytelnikowi trudno oderwać się od powieści, intensywnie wciąga go w wir zdarzeń, poddaje rosnącemu napięciu, silnie przyciąga mrocznym i tajemniczym tłem. Z zapałem śledzimy niezwykłe przygody głównej bohaterki, urzeka nas złożoność i bogactwo świata, w którym przyszło jej funkcjonować. Fantastyczna mieszanka magii, nadprzyrodzonych ras, rozmaitych stworzeń, realnych i alternatywnych miast, z których każde ma coś unikalnego i zagadkowego do zaoferowania. Podoba mi się wiodąca postać,...

Karolina Król | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Dziewczyna z dzielnicy cudów", po przeczytaniu książki mam spory niedosyt, jakby jakąś część w książce pominięto. Kwestia pokazania rodziców, w takim świetle jak pokazuje książka, brutalne.. aczkolwiek podoba mi się to, że na końcu dowiadujemy się o bracie bliźniaku Nikity. Główna bohaterka, krótko ujmując na początku książki bardzo zraża do siebie, niby jest taka nie do ugięcia, a jednak powoli życie ją przerasta i w dziewczynie zachodzą sprzeczne uczucia, zaczyna pokazywać swoje emocje.. Za mało mi tu było akcji z Robinem, może w następnej części będzie go więcej, teraz mam wrażenie, że był taką postacią na boku, oddalonym. Gdy był potrzebny to się pokazywał, gdy nie był, był pominięty. Poczułam, że między tą dwójką, może coś się zdarzyć i nie chodzi tu tylko o partnerstwo, do którego Nikita się w końcu przekonała. Jedną z gwiazdek przyznałam również, za sposób w jaki jest książka napisana, te ilustracje w środku, coś innego, pierwszy raz się z tym spotykam i na prawdę ciekawy...

_Magnolia_ | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Niestety słabiutka i niedopracowana do potęgi n-tej.

Od początku trafiłam na cała masa opisów z życia bohaterki (narracja jest pierwszoosobowa), że w pewnym momencie myślałam, że nie będzie po co dalej czytać skoro co chwila dostało się coraz więcej szczegółów, do tego się powtarzały, a nawet od czasu do czasu były jakby poprawką tego, co zostało wcześniej powiedziane! W pewnym momencie wreszcie ta biografia ustąpiła rozwinięciem się fabuły (i też nie do końca, dalej o tym będzie mowa), która do tej pory była gdzieś z tyłu. Mimo wszystkim do końca książki można się naczytać niezliczoną ilość razy o trudnym dzieciństwie Nikity i o traumie jakie doznała gdy była młodziutką kobietką. Niby z jednej strony jaka to ona twarda, z drugiej ciągle trzymała się przeszłości. Na logikę, jak może taka osoba, która najwyraźniej potrzebuje opiekę ze strony psychologa pracować w takim, a nie innym zawodzie? Śmieszne dla mnie było, jak to ona wyrażała się o Robinie patrząc na niego z góry, podczas...

Cezar Kolcz | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Pierwszy raz stykam się z dziełem tej Pani Anety Jadowskiej i zachęciło mnie ono do sięgnięcia po kolejne książki. Język użyty w książce nie jest górnolotny - to jest powieść o młodej dziewczynie - nikt w sytuacjach kryzysowych nie powie "zawżdy mam przegwizdane". Książka szybko wprowadza w swój klimat - praktycznie od pierwszych słów. Postać partnera głównej bohaterki jest dobrze stworzona i przemyślana. Sama Nikita zmienia się na przestrzeni książek i to dość wyraźnie. Występują nawiązania do klimatów LGBT, których myślałem, że w tej książce nie będzie. Sam pomysł na osadzenie całej historii w alternatywnej Polsce był odważnym pomysłem i dobrze przeprowadzonym. Podsumowując oraz nawiązując do Tolkienowskiej powieści "masz mój łuk" Pani Aneto :). Własnie te nawiązanie zostało również użyte w książce i jest swoistym uśmiechem w stronę czytelnika.
Serdecznie Polecam

Mroczne, alternatywne miasta, głęboko skrywane tajemnice, odrobina czarnego humoru, ośmiopalczasta bohaterka… Czy już wiecie o jakiej książce mowa? Tak, to zdecydowanie „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Anety Jadowskiej.

Ciężko jest powstrzymać się od kupna książki, której autora bardzo dobrze się zna, który zdołał zaciekawić, zawrócić w głowie, sprawić, że z niecierpliwością czeka się na jego dalsze powieści, wykreować własny świat, który z pozoru podobny jest do wielu innych, wcześniej już ukazanych w literaturze, ale jednocześnie zawiera własne, niepowtarzalne elementy, zasady… Tak było z tą książką. Odkąd zobaczyłam, że Aneta Jadowska wydała coś nowego, co wiąże się pośrednio z serią o Dorze Wilk, którą notabene bardzo polubiłam, wiedziałam, że na pewno tę historię poznam. Liczyłam na dużo akcji, której autorka nigdy nam nie oszczędza, przy okazji trzymając się tej niewidzialnej linii, która wyznacza umiarkowanie, dzięki czemu sceny nie wydają się być wciskane na siłę;...