Plus/minus

Okładka książki Plus/minus Olga Gromyko, Andriej Ułanow
Okładka książki Plus/minus
Olga GromykoAndriej Ułanow Wydawnictwo: Papierowy Księżyc fantasy, science fiction
Плюс на минус
Papierowy Księżyc
2017-11-22
2017-11-22
Marina Makarevskaya

Przyjemna pozycja.
Na plus:
+ dwójka ciekawych i charyzmatycznych bohaterów
+ Sasza mnie absolutnie kupił swoja charyzmą i nietuzinkowością, bardzo fajnie skonstruowany charakter, gdzie autor ukazał PTSD po wojnie
+ osadzenie akcji na Białorusi, gdzie istnieje podobna mentalność powoduje, że łatwiej o imersje
+ ciekawy sposób wplecenia słowiańskich i mitycznych stworzeń do współczesnego świata, które są tylko dodatkiem do głównego wątku kryminalnego
Na minus:
- momentami było dla mnie za dużo chaosu
- wątek z zabójstwem mimo ciekawych i świetnych epizodów miał również dużo słabych momentów

Przyjemna pozycja.
Na plus:
+ dwójka ciekawych i charyzmatycznych bohaterów
+ ciekawy sposób wplecenia słowiańskich i mitycznych stworzeń do...

To moja druga książka pani Gromyko, po "Wiedźmie opiekunce". Zupełnie nie jestem feministą, ale szowinizm i seksizm w książce mocno raziły. I, co dziwne, żeńska bohaterka się na to ulegle zgadzała. Bohaterowie, głównie Sasza, nie wzbudzają sympatii, on jest porywczy, agresywny, wyniosły, ona - obrażalska, humorzasta, uległa. Wymowa książki jest bezkrytycznie prorosyjska, promilitarna, wyraźnie widoczna jest tzw. "rosyjska dusza". Domyślam się, że na realia białoruskie jest całkiem dobra, jeśli nie jest się proeuropejskim opozycjonistą. Dialogi są słabe, ciągłe przekomarzanie się. Fabuła jest w miarę, może niezbyt wciągająca, ale da się przeczytać. Humor średni, ale zdarzało się, że jednak zabawny. Podsumowując, książkę można przeczytać, jeśli przymknie się oko na wszystkie mankamenty. Mnie trzymało przy niej głównie to, że jest raczej lekka, z dystansem do wydarzeń i jest jakaś przygoda.

Przezabawna fabuła pełna zwrotów akcji. Bardzo fajnie się czytało tę książkę. Szkoda, że jest to tylko jeden tom.
Wydarzenia, które mają miejsce w tej książce działy się według mnie zbyt szybko - tutaj trochę się zawiodłam. Natomiast sposón, w jaki Andriej i Olga przedstawili głowych bohaterów, oraz również ukazali, jak bohaterowie z róznymi cechami charakterów nawzajem do siebie pasują - to bardzo mi się spodobało.
Książka ta jest idealna dla młodzieży. Jest tutaj zarówno fantastyka, odrobina kryminalistyki oraz duża ilość humoru, a wszystko to połączone razem w realnym świecie ludzi.
Jak najbardziej polecam

Prześmieszna komedia pomyłek. Gdyby ta książka nie została mi polecona to na pewno bym po nią nie sięgnęła...bo ani okładka nie zachwyca,ani opis nie pociąga...ale było warto przeczytać 🙂

Sam opis umieszczony przez wydawcę na okładce książki, zdradza nam bardzo niewiele. Nasza główna bohaterka Elena Wiktorowna Korobowa ''Lena''
pracuje w UDSOP'[Urząd Do Spraw Ochrony Pomroków]. Pracuje tam jako Inspektor Do Spraw Pomroków. Pomroki to nic innego jak bóstwa,skrzaty, leszy,syreny i wiele innych nadzwyczajnych istot. Aleksander ''Sasza'' jest byłym wojskowym który zdążył wrócić z wojny i zmaga się z wielka traumą. Złe i straszne doświadczenia z wojny, stara się zapomnieć, za pomocą alkoholu. Gdy szef Leny, a także przybrany wujek Saszy postanawia że, będą pracować razem, ich losy połączą się na dobre. Książka pełna humoru i świetnych żartów. Aleksander, pomimo tego że cierpi po tym co widział na wojnie, stara się być odważny, żeby Lena się nie bała, To pokazuje że, nawet dla obcych ludzi, możemy być mili i życzliwi, pomimo tego że, nie czujemy się na siłach. Lena pomimo tego że, stara się unikać Saszy jak może, nie wychodzi jej to i przy pierwszej poważniejszej sytuacji, dzwoni do niego i prosi o to żeby przyjechał .Ich relacja oparta jest na przekomarzaniu się, dogryzaniu sobie ale także jak w partnerstwie, na pomocy sobie tzn. 'kryciu pleców'. W książce występuje też wątek kryminalny i Aleksander osądzony jest o zabójstwo. Splotem różnych przypadków Sasza i Lena muszą razem ukrywać się przed policją. Czy wspólne ukrywanie się, mieszkanie razem, ,pomoże im dogadać się? Bohaterowie są tacy że, kibicujemy im od początku, do końca.
Książka pomimo wielu superlatyw, ma też jeden minus. Jako że autorzy pochodzą z zachodu od naszego kraju, to czasami trudno jest zrozumieć o jakie miejsca czy osoby chodzi , tak jakby książka była napisana tylko dla tamtejszych mieszkańców, którzy znają te miejsca. Dla mnie świetna rozrywka i super napisane urban fantasy.
instagram-emcia.czyta

O ile inne książki tej autorki są całkiem dobre, o tyle Plus/Minus bardzo mnie rozczarował. Pomimo ciekawego pomysłu na fabułę nie jest ona w ogóle wciągająca, główni bohaterowie - kartonowi, a wątek fantastyczny traktowany po macoszemu.

Czytadełko dla młodych ;) Choć przypuszczam, że będą razić seksistowskie żarty ;)

Początkowo czytanie szło mi dość wolno. Irytowała mnie postać Lenki, polubiłam bardziej Saszę. Jednak po paru stronach, gdy już się wciągnęłam w historię bardzo dobrze się bawiłam. Nieoczekiwane zwroty w akcji, gdy już początkowo byłam pewna, że wszystko zostało rozwiązane nagle trop prowadził w inną stronę. Trochę humoru, akcji, fantastyki.

Niezła lektura, choć bardziej podobały mi się zarówno "Kroniki belorskie" jak i "Rok Szczura".

Na półkach: , , , , , , , ,

Nie miałam względem tej powieści żadnych oczekiwań, bo nie wiedziałam o niej zbyt wiele zanim zaczęłam czytać (nie zapoznałam się z opiniami, a opis z tyłu książki jest skąpy).
Okazało się, że to taki komediowy kryminał z elementami fantastyki i romansu. Książka bardzo szalona, nie można było przewidzieć, co się wydarzy. Czytało się przyjemnie, humor mi odpowiadał. Para głównych bohaterów czasem irytowała, ale ostatecznie dało się ich polubić. Podoba mi się to, że nie byli całkiem stereotypowi. Uważam, że niektóre opisy nie były wystarczająco jasne. Śledztwo było interesujące, pełne zwrotów akcji, a zakończenie całej powieści - satysfakcjonujące. Podobał mi się też opis procesu pisania na końcu książki.

• Olga Gromyko