Rok szczura. Świeca

Tłumaczenie: Marina Makarevskaya
Cykl: Rok szczura (tom 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Beata

Rok Szczura. Świeca to ostatni tom trylogii Rok Szczura – bestsellerowej sagi, która opowiada losy Ryski – wiejskiej dziewczyny wykazującej pewne zdolności jasnowidzenia, której w pełnej przygód wędrówce towarzyszą: jej przyjaciel z dzieciństwa Żar – złodziejaszek oraz znaleziony na drodze szczur Alk – którego największym życzeniem jest zmienić się z powrotem w człowieka. Po raz kolejny Olga...

Po raz kolejny Olga Gromyko – bestsellerowa autorka Wiernych wrogów i serii o przygodach wiedźmy Wolhy gwarantuje niezapomnianą dawkę fantastycznej przygody z dużą dozą humoru, tak cenioną przez jej licznych fanów.

Niestety, spokojne życie w miłej miejscowości nie było naszym bohaterom pisane. Ktoś poluje na całą trójkę, a najwyraźniej sprawa dotyczy tajemniczego listu, który wpadł im przypadkowo w ręce. Alka, Ryskę i Żara znów czeka ucieczka, pełne napięcia przygody i zuchwałe przedsięwzięcia. Nie mają pojęcia, że ten niepozorny kawałek papieru jest języczkiem u wagi, na której leżą losy dwóch krajów, a na horyzoncie zbierają się czarne chmury wojny...

źródło opisu: http://papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: http://papierowyksiezyc.pl

Stworek_vel_Oka | 2017-01-21
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Są takie serie książek, które kończą się za szybko. To właśnie jedna z tych trylogii, która po dotarciu do końcowej okładki pozostawia po sobie takie wielkie uczucie niedosytu, że wręcz chciałoby się skontaktować z autorem i powiedzieć: „hej, pani Gromyko! Pisz pani dalej, bo kończysz w najciekawszym momencie!”.

Nie sądziłam, że tak wkręcę się w tę historię, która bardziej przypominała mi wypasanie gąsek w „Panu Tadeuszu”, czy też inne sienkiewiczowskie bajdurzenia, a tu masz ci los! Nie mogłam myśleć o niczym innym, jak o Szczurze, z niecierpliwością obgryzając paznokcie, co też będzie dalej, bo tak wiele spraw pozostało otwartych po poprzednich tomach, że ich niedomknięcie byłoby strasznym czytelniczym bólem.

"Szczęście jest jak ptak i nie lubi siedzieć w klatce."

Jaka była „Świeca”? Spokojniejsza w kwestii podszczypywania, żwawsza jeśli chodzi o akcje. Bale, dostarczanie tajemniczych srebrnych tubek z zaszyfrowaną wiadomością, zmartwychwstali obłąkani Wędrowcy, którzy bez...

Jestem pod wielkim wrażeniem talentu pani Gromyko. Ona to potrafi stworzyć niesamowity świat pełen zabawnych przygód.Czas spędzony na książkach tej autorki nie jest czasem straconym. Dodam, że jestem bardzo zadowolona z ostatniego tomu przygód Ryski, Alka i Żara. Jak dla mnie jest po prostu idealne. Polecam !!!

Morgana | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Świetna seria, przepraszam, trylogia napisana przez Panią Gromyko. Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła. Moja babska ciekawość nie została zaspokojona co do dalszych losów Ryski i Alka :( pomimo to warto przeznaczyć kilka wieczorów na zagłębienie się w historii.

Kasia | 2017-02-01
Przeczytana: styczeń 2017

Ostatni tom Roku szczura w pełni spełnia pokładane w nim nadzieje i oczekiwania. W bardzo zgrabny sposób kończy całą trylogię i zapewnia lekką, dowcipną lekturę, przy której można nie tylko dobrze wypocząć, ale i znacząco poprawić sobie humor. Jak zresztą przy każdej powieści Olgi Gromyko.

Cała opinia:

Olga Gromyko i wszystko jasne. Ja wprost uwielbiam jej książki. Nie ma ani jednej, która by mi się nie podobała. Autorka ma po prostu ten styl, humor i wszystko to, co lubię w książkach, pewnie dlatego nigdy nie psioczę, nawet w najmniejszym stopniu na jej powieści.

"Rok szczura. Świeca" to trzeci i niestety ostatni tom przygód niewinnej, głupiutkiej i naiwnej Ryski, rozbestwionego, oddanego i sprytnego Żara oraz szczurzego cynika z ciętym językiem, którego imię brzmi Alk. Poprzedni tom tak się zakończył, że miałam ochotę rzucić książką w ścianę. Byłam zła, bardzo zła! Na szczęście całkiem szybko doczekałam się tomu trzeciego w którym wiele się wyjaśnia... I to ukoiło moje nerwy, bo tak zabawnego zwrotu akcji się nie spodziewałam. Ah ten szczur! Zatem przejdźmy do rzeczy...

Akcja tomu trzeciego rozpoczyna się mniej więcej tam, gdzie skończyła się w tomie drugim. Dlatego też, nie ma możliwości sięgać po tomy tej serii oddzielnie... Książka jest przepełniona typowym dla Gromyko,...

Kaga | 2017-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2017

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/01/47-rok-szczura-swieca-olga-gromyko.html

Olga Gromyko. Czy komuś w ogóle należy przedstawiać bestsellerową autorkę przygód choćby Wolhy W. Rednej? Jeśli trzeba? Klęczenie na grochu i posypywanie głowy popiołem to wasze najmniejsze zmartwienie! Lepiej po prostu sięgajcie po jej książki, w ciemno i bez problemu - bo macie gwarantowaną, świetną zabawę, opary absurdu i przygodę!
Zwłaszcza, że Olga Gromyko wraca, kończąc swoją nową trylogię "Roku Szczura", którą można pokochać i nawet polubić szczury! I nie, nie przesadzam. Zdecydowanie, szczury odgrywają tu całkiem sporą, ale i sympatyczną rolę...
Trylogia "Rok szczura" to bardzo sympatyczna, lekka, opowieść po którą sięgnąć może każdy - czyta się prosto, dobrze. Niestety, ale "Świeca" to już trzeci i finalny tom. Ostatni raz wędrujemy więc z wiejską dziewczyną Ryską, szlachcicem Alkiem i drobnym złodziejaszkiem Żarem. A wędrujemy (a w zasadzie jedziemy) na...

polkat | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Zakończenie trylogii Rok Szczura, czyli finał przygód Ryski, niewyuczonej Widzącej, złodziejaszka Żara i Alka, szczura-świecy, obecnie w postaci człowieczej, aczkolwiek nie wiadomo jak długo.

Czytanie książek pani Gromyko zawsze sprawia mi przyjemność - są ciekawe, zabawne, wciągające i nienachalnie kształcące. Tak samo jest i w tym przypadku. oto w moje łapki wpadła ostatnia część trylogii, za którą musiałam zabrać się od razu. Warto było na nią czekać. Jak zawsze w niektórych niewymuszonych sytuacjach mogłam się pośmiać. Akcja toczyła się wartko, nie nudziłam się ani przez chwilę. Bohaterowie również nie zawiedli, od początku wzbudzali sympatię, która teraz mogła się tylko pogłębić. Jestem jak najbardziej zadowolona, choć szkoda trochę, że to już koniec.

Gold_Fever | 2016-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Jak zawsze cała Olga. Przeczytawszy zakończenie całej serii nie wiadomo czy składać jej pokłony czy udusić gołymi rękami. Cudowny, prześmieszny i bardzo obrazowy finał- czyli taki jaki powinien być. Nie pozostaje nam, czytelnikom, nic więcej jak czekanie na kolejną książkę z barwnymi bohaterami wspaniałej Gromyko.

Tibora | 2017-01-01
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Trzeci tom przeczytany! I według mnie, najlepszy z serii Rok Szczura :)

Bohaterowie wreszcie dorośli, choć nie zawsze zachowują się dorośle i odpowiedzialnie ;)

Przepiękna budowa świata, który nie jest radosny i bajkowy a ironicznie rzeczywisty.

Dzięki tej książce kolejny już raz obiecuję sobie kupować wszystkie książki Pani Gromyko jakie tylko pojawią się na polskim rynku!

Serdecznie polecam!

Margita | 2017-02-27
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Książki Olgi Gromyko w zasadzie mogłabym kupować w ciemno - jeszcze ani razu się nie zawiodłam. Doskonale się przy nich bawię i wiem, że nieraz będę do nich wracać. Nie inaczej jest ze "Świecą".

Ta część, w odróżnieniu od poprzedniej, wypełniona jest akcją. Nawet rozpoczyna się z przytupem - można wręcz powiedzieć, że stawia zakończenie "Wędrowniczki" w zupełnie nowym świetle. Coś wspaniałego! :)

Ale, żeby nie było za różowo, jest jedna rzecz, do której na upartego mogłabym się przyczepić. Otóż, w oczekiwaniu na zakończenie trylogii, przy użyciu google translate przeglądałam sobie rosyjski livelib.ru, żeby poznać opinie szczęściarzy, którzy mieli już lekturę za sobą, więc fakt, zakończenie będzie dość otwarte, nie był dla mnie niespodzianką. Mimo wszystko jednak czułam się odrobinę rozczarowana. Fakt, autorka sugeruje, co prawdopodobnie się wydarzy, ale - ach!- chciałabym zobaczyć to na własne oczy (że tak się wyrażę ;)).

I... cóż mogę powiedzieć. Polecam, oczywiście, że...