Rok szczura. Świeca

Tłumaczenie: Marina Makarevskaya
Cykl: Rok szczura (tom 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Beata

Rok Szczura. Świeca to ostatni tom trylogii Rok Szczura – bestsellerowej sagi, która opowiada losy Ryski – wiejskiej dziewczyny wykazującej pewne zdolności jasnowidzenia, której w pełnej przygód wędrówce towarzyszą: jej przyjaciel z dzieciństwa Żar – złodziejaszek oraz znaleziony na drodze szczur Alk – którego największym życzeniem jest zmienić się z powrotem w człowieka. Po raz kolejny Olga...

Po raz kolejny Olga Gromyko – bestsellerowa autorka Wiernych wrogów i serii o przygodach wiedźmy Wolhy gwarantuje niezapomnianą dawkę fantastycznej przygody z dużą dozą humoru, tak cenioną przez jej licznych fanów.

Niestety, spokojne życie w miłej miejscowości nie było naszym bohaterom pisane. Ktoś poluje na całą trójkę, a najwyraźniej sprawa dotyczy tajemniczego listu, który wpadł im przypadkowo w ręce. Alka, Ryskę i Żara znów czeka ucieczka, pełne napięcia przygody i zuchwałe przedsięwzięcia. Nie mają pojęcia, że ten niepozorny kawałek papieru jest języczkiem u wagi, na której leżą losy dwóch krajów, a na horyzoncie zbierają się czarne chmury wojny...

źródło opisu: http://papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: http://papierowyksiezyc.pl

Hersus | 2018-04-14
Przeczytana: lipiec 2017

Wielokrotnie sięgałem po kolejne dzieła tego samego pisarza z nadzieją oraz lękiem. Nigdy przecież nie wiemy czy to będzie hit czy gniot pisany w celu zapełnienia portfela. Dlatego też za serię Olgi Gromyko zatytułowaną „Rok szczura” brałem się bardzo ostrożnie. Muszę jednak przyznać, że pierwsze dwa tomy czytało mi się z przyjemnością, mimo, że sporo czasu mi to zajęło. I nie jest to wina autorki, lecz moja. Dlatego będę starał się teraz nieco zrehabilitować opowiadając o trzecim i ostatnim tomie, czyli o „Świecy”.

Ryska, Alk i Żar nie mają, co liczyć na spokój. Gdziekolwiek się nie pojawią przyciągają kłopoty bardziej niż magnez żelazne opiłki. Dlatego gdy tylko w ich ręce trafiła tajemnicza wiadomość było pewne, że los nie będzie dla nich łaskawy. Oni jednak wierząc w starą maksymę, że w grupie siła postanawiają przeciwstawić się wszystkiemu. Wyruszają w niebezpieczną misję, której zadaniem jest zawiezienie listu jego pierwotnemu odbiorcy. Nawet nie wiedzą jak ważne zdanie ich...

Moniz | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

juz troszke meczaca ale nie dajaca spokoju

Ania | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Myślę, że śmiało można powiedzieć, że ostatni tom okazał się najlepszym. Bohaterka chociaż trochę w końcu dorosła i zaczęła zachowywać się jak na bohaterkę przystało. Cięty język Alka nie wystrzępił się przez te wszystkie historie, a nawet się wyostrzył. Zapewniło to możliwość uśmiechu, a nawet niekiedy głośnego śmiechu podczas całej lektury. I właściwie nawet jeżeli jest to zupełnie inny typ ksiązki niż Wiedźma, z którą Olga już chyba zawsze będzie utożsamiana, to trochę przykro mi było żegnać przygody Ryski, Alka i Żara.
Seria świetnie pokazuje proces dorastania w wcale niesprzyjających warunkach. Postać Ryski, która w pierwszym tomie niemiłosiernie mnie irytowała przez to całe niezdecydowanie i nieporadność (tak niepodobna do innych damskich bohatrek do których przyzwyczaili nas autorzy fantasy), zmienia się pod wpływem doświadczeń i przygód. Rozwój postaci jest niewiarygodny, ale też z drugiej strony zupełnie naturalny. Kto nie dorośnie w cięzkich czasach, dla tego nie ma już...

Delvardian | 2017-10-15

Porazka i zenada. Do stylu Gromyko przywyklam, rzucanie bohaterow w dziesiatki przygod przed kulminavja rozumiem. Ale to? Kibel kompletny.
Podczas czytania mialam wrazenie, ze ten pomysl, ktory autorka miala gdzies sie rozwial, terminy cisnely to zrobila jakies absurdalne wybiegi, zmarnowala kupe mojego czasu nic nie wnoszacymi watkami a potem zakonczyla ksiazke.
Zeby bylo jeszcze wiecej goryczy - wcisnela na sile jakby watek romantyczny dwoch postaci, ktore nie pasuja do siebie.
Ja wszystko zrozumiem, ale ta ksiazka to jak jedno wielkie cofniecie sie w ewentualnej sciezce rozwoju.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 24 września 2017

Ten cykl nie wciągnął mnie tak jak opowieści o wiedźmie W.Rednej, ale też ma swój urok. Trzecia część ma zdecydowanie lepiej zawiązaną intryge i lepiej zarysowanych bohaterów niż druga.

anta_a | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

ostatnia część podobała mi się najbardziej, co nie oznacza, że może konkurować z innymi książkami autorki.

Erza | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, 5 - Ulubione
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Bez jednej gwiazdki, bo brak mi epilogu (kto czytał ten się domyśli jakiego) :( Albo kontynuacji, już z drobnymi przygodami ;/

Akadyjka | 2017-04-16

spodziewałam się czegoś więcej. Ale przeczytałam z przyjemnością,choć czasem trafia się infantylny fragment.

redlime | 2017-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Ta książka nie spełniła 100% moich oczekiwań, ale 90% to też nieźle.
Ostatnia scena trochę mnie zawiodła, ale nie samym zakończeniem człowiek żyje.

Morgana | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Świetna seria, przepraszam, trylogia napisana przez Panią Gromyko. Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła. Moja babska ciekawość nie została zaspokojona co do dalszych losów Ryski i Alka :( pomimo to warto przeznaczyć kilka wieczorów na zagłębienie się w historii.