Żyj wystarczająco dobrze

Wydawnictwo: Agora SA
wywiady, psychologia, poradniki
Aga

Dlaczego boimy się być sobą? Jak docenić to, co mamy? Na te i wiele innych pytań Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński starają się znaleźć odpowiedź w książce "Żyj wystarczająco dobrze" , która ukaże się na rynku 22 lutego br. nakładem Agory. Agnieszka Jucewicz (redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów", sobotniego magazynu "Gazety Wyborczej") i Grzegorz Sroczyński (dziennikarz "Gazety...

Agnieszka Jucewicz (redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów", sobotniego magazynu "Gazety Wyborczej") i Grzegorz Sroczyński (dziennikarz "Gazety Wyborczej") przeprowadzili 20 rozmów z czołowymi polskimi psychologami i terapeutami. Do rozmowy zaprosili, m.in. Wojciecha Eichelbergera, Ewę Woydyłło-Osiatyńską, Danutę Golec, Zofię Milską-Wrzosińską i Andrzeja Wiśniewskiego.

"Czytając naszą książkę możecie się poczuć miotani sprzecznymi diagnozami na swój własny temat. O to nam chodziło, abyście w kolejnych wywiadach zobaczyli kawałek siebie, własnych dziwactw, lęków, natręctw i namiętności. Rozmawiamy z najlepszymi polskimi terapeutami i psychoanalitykami, którzy pomogli tysiącom ludzi stanąć na nogi. Pytamy ich o to, dlaczego boimy się być sobą? Jak docenić to, co mamy? Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością? Jak nie zapracować się na śmierć? Jak przetrwać kryzys w związku? Co nam dali rodzice? Dlaczego uciekamy w uzależnienia? Czytajcie i dziwcie się samym sobie!" - piszą we wstępie do książki jej autorzy.

Agnieszka Jucewicz (1976) - dziennikarka, redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów" - sobotniego dodatku do "Gazety Wyborczej", z wykształcenia anglistka, mama Tosi i Franka. Najbardziej lubi rozmawiać z ludźmi. Nie zna odpowiedzi na pytanie - jak żyć wystarczająco dobrze, ale ma nadzieję, że zdąży się tego dowiedzieć.

Grzegorz Sroczyński (1974) - studiował dziennikarstwo i polonistykę, od 1999 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej", gdzie był kolejno dziennikarzem, redaktorem, szefem działu promocji nakładu, obecnie jest dziennikarzem w czwartkowym dodatku "Duży Format". Nie żyje wystarczająco dobrze, bo wciąż ma złudzenia, że powinien lepiej.

źródło opisu: Agora, 2013

źródło okładki: http://www.agora.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2410

Wywiady z psychoterapeutami

Wystarczająco dobra matka – tak Donald W. Winnicott określał kobietę, która w optymalny sposób zaspokaja potrzeby swojego dziecka i reguluje jego emocje. Daleka jest od ideału – po prostu – jest taka, jaka ma być – wystarczająco dobra.

Tytuł książki „Żyj wystarczająco dobrze” jest parafrazą tego terminu. Żadnych przesad typu bądź piękny, miej dużo pieniędzy, osiągnij sukces i stań się chodzącą perfekcją. „Żyj wystarczająco dobrze” stanowi zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Agnieszkę Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego z rozpoznawalnymi polskimi psychoterapeutami i psychologami. Wywiady obejmują szeroką tematykę – od wychowywania dzieci, przez związki po stosunek do samego siebie i samorealizacji.

Zbiór otwiera opublikowany w „Wysokich Obcasach” wywiad z Wojciechem Eichelbergerem na temat współczesnego narcyzmu w społeczeństwie. Kolejne rozmowy poświęcone są między innymi zazdrości o osiągnięcia innych, znaczeniu emocji w życiu człowieka, depresji, pojęciu wolności w związku, o tym, jak ciało wyraża nasze niechciane emocje, a także dlaczego dzieci do rozwoju potrzebują granic.

Każdy artykuł zawiera interesujące tezy, a rozmówcy stanowią grupę o różnym bagażu doświadczeń i zapleczu teoretycznym.

Jednym z negatywnych przykładów posługiwania się teorią bez uwzględnienia współczesnych badań naukowych jest wywiad z Ewą Chalimoniuk, która twierdzi, że W okresie niemowlęcym (…) ojciec jest tym samym [co matka – przyp. mój] obiektem, który przewija, karmi, przytula, bierze na spacer, bawi się. Później zaczyna istnieć w świadomości dziecka jako drugi rodzic – ojciec. Tymczasem, biorąc pierwsze badania z brzegu, jak zaobserwował amerykański lekarz Michael Yogman w 1981 roku, już 8-tygodniowe niemowlęta, w zależności od tego, czy miała je podnieść matka czy ojciec – miały inny rytm serca i częstotliwość oddechu.

Zapewne Tomasz Witkowski miałby dużo do powiedzenia na temat niesprawdzania teorii, według których pracują terapeuci. Swoją drogą, wkrótce ukazuje się drugi tom „Zakazanej psychologii” i pewnie krytyka współczesnych psychologów będzie tam dużo dotkliwsza niż moja delikatna uwaga do słów Ewy Chalimoniuk.

Na koniec muszę jednak przyznać, że to jedna z najlepszych książek psychologicznych, które ostatnio przeczytałam. Wywiady i zawarte w nich myśli skłaniają do refleksji, klika z cytatów trafiło do notatnika. Była to interesująca przygoda przez różne życiowe tematy i z pewnością do lektury jeszcze wrócę i będę ja polecać.

Anna Kaczmarczyk

esa | 2016-05-31

Muszę zacząć te opinię od tego, mimo że nie ma to nic wspólnego z treścią. Okładka! Marzy mi się, aby każda książka taką miała. Nie twarda, nie miękka. Elastyczna, giętka i śliska (łatwa w czyszczeniu).
Kilka słów o treści. Jest to zbiór rozmów z polskimi psychologami. Czy dobrymi, tego nie wiem ponieważ na szczęście nie było mi dane korzystać z ich pomocy. Rozmowy są podzielone w widoczny, czytelny i przejrzysty sposób. Bardzo ładna i prosta forma tej pozycji. Na końcu spis treści ułatwiający jeszcze szybsze odnalezienie interesujących nas rozmów. Co do samych tematów tych rozmów to ogromny plus za życiowe i proste tłumaczenie bez zbędnego naukowego bełkotu.

książek: 2041
skarbka78 | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

"Żyj wystarczająco dobrze" to rozmowy z najlepszymi polskimi psychoterapeutami, lekarzami psychiatrii i psychologami. W tej książce pytanie "Jak żyć" pada wiele razy. Niekoniecznie wprost. Autorzy pytają specjalistów m. in. o to:
- jak skoncentrować się na emocjach pozytywnych?
- dlaczego tak trudno znieść, że ktoś ma lepiej i więcej?
- jak pracować, żeby nie zwariować?
- jak być szczęśliwym?
Każdy rozdział to osobny wywiad z wybranym specjalistą o określonym zagadnieniu, np. o zaburzeniach psychosomatycznych.
Polecam.

almos | 2016-07-18
Przeczytana: 09 lipca 2016

Ten zbiór wywiadów z czołowymi polskimi psychologami wyróżnia się dużą różnorodnością tematyczną, praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla mnie zdecydowanie najciekawsze są rozmowy z Andrzejem Wiśniewskim o granicach wolności w związku i z Wojciechem Eichelbergerem o narcyzach, niemniej inne wywiady też trzymają poziom. Inspirująca lektura skłaniająca do refleksji.

Ten zbiór wywiadów Jucewicz i Sroczyńskiego z czołowymi polskimi psychologami-praktykami ukazał się przed drugą podobną książką 'Kochaj wystarczająco dobrze' (którą czytałem wcześniej) ale poziomem nie odstaje od swojego następcy. Może tematyka tutaj jest bardziej różnorodna, ale parę rozmów zdecydowanie się wyróżnia.

Dla mnie zdecydowanie najciekawszy jest wywiad z Andrzejem Wiśniewskim na temat granicy wolności w związku. Rzuca w nim Wiśniewski parę myśli nieoczywistych, wartych przemyślenia. I tak mówi: „Celem związku nie jest jednak zwiększanie naszego poczucia wartości. (...) partner nie może być...

Patrycja Perzyna | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Bardzo dobra książka. Choć nie odkryłam w niej zbyt wiele nowego, ale tylko dlatego że już sporo na ten temat przeczytałam, ale dzięki temu też wiem że to co w niej zawarte ma ogromną wartość to książka o życiu, w pigułce. Krótko, zwięźle, bez owijania w bawełnę, przejrzyście.

Radosław Gabinek | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 10 marca 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Ostatnia z serii, którą wziąłem swego czasu na tapetę i była to decyzja jak najbardziej trafiona. Wcześniej przeczytałem "Kochaj wystarczająco dobrze" i "Wybieraj wystarczająco dobrze". Niniejszy zbiór rozmów z czołowymi polskimi postaciami jeśli chodzi o psychoterapię i rozwój osobisty jest na równie wysokim poziomie co poprzednie pozycję. Dla każdego kto interesuje się mechanizmami dotyczącymi funkcjonowania człowieka pod kątem jego zasobów i deficytów warunkujących skuteczność tego rozwoju, będzie to prawdziwa uczta dla ducha i umysłu.

Właściwie wypadałoby zacząć od końca, bo to właśnie ostatnia z rozmów, czyli "Zachwyt nad fałdą spodni" jest jak dla mnie kwintesencją tego zbioru. W rozmowie tej Grzegorz Sroczyński przepytuje dr. hab. Bartłomieja Dobroczyńskiego odnośnie recepty na to jak być szczęśliwym. Pewnie dla każdego kto choć trochę siedzi w temacie nie będą to refleksje szczególnie odkrywcze aczkolwiek sam sposób przekazu ich przez...

Dominik T | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

"Żyj wystarczająco dobrze" to zbiór wywiadów ze znanymi psychologami (Eichelberger, Woydyłło-Osiatyńska, Dobroczyński i in.). Każda z rozmów krąży wokół jednego zagadnienia, tworząc rodzaj poradnika obejmującego całkiem spore spektrum problemów, relacji i wyzwań stojących przed każdym człowiekiem.

Dzięki temu nie jest to nudna, napisana bełkotliwym żargonem analiza, ale zrozumiała, wciągająca, a wręcz pasjonująca wędrówka po meandrach ludzkiej psychiki. Każdy z nas musi się odnaleźć w relacjach z różnymi ludźmi - w pracy, w rodzinie, każdy odgrywa pewną rolę, mniej lub bardziej świadomie, każdy stosuje wybiegi i osobliwe racjonalizacje, aby usprawiedliwić przed samym sobą swoje zachowanie wynikające czasem z głębokich emocji, z niełatwej przeszłości, z nałogów i przyzwyczajeń. Zrozumienie tych mechanizmów jest pierwszym krokiem do wprowadzenia ładu we własne życie. Do uporządkowania emocji, rozliczenia się z przeszłością.

Wielokrotnie na kartach tej książki można odnaleźć...

Gosia | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Świetna książka. Rozwija to, co przerabiam na terapii grupowej DDA; mówi o problemach w różnych dziedzinach życia. Jest coś dla rodziców, dzieci (również tych już dorosłych), pracoholików, ludzi starających się o dzieci albo przeżywających żałobę, kobiet, mężczyzn.

W każdym rozdziale znajduję fragment siebie, swoich lęków, emocji.
Zapewne nie raz będę jeszcze tę książkę czytać czy przeglądać.

Gorąco polecam!

BookLoaf | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

O ludziach czytających poradniki zwykło myśleć się jak o nieudacznikach lub niekoniecznie ogarniętych życiowo. Bo przecież mało kto życia nauczy się z wyznań jakiejś nawróconej celebrytki albo żywieniowego guru. A mimo to, trafiają się książki, które leżą na półce między rewolucjonizującymi życie czytelników tytułami, a wcale nie zasługują na złe traktowanie.

Zupełnie przypadkowo natknęłam się na drugą książkę tych autorów, czytając naprawdę mądry walentynkowy artykuł na temat dojrzałego podejścia do związków i miłości. Później obejrzałam vlogową recenzję dziewczyn z Trochę Kurtury i całkiem przepadłam; okazało się, że nie potrafię wybić sobie z głowy pomysłu kupienia tych tytułów. Prowokacyjny, przewrotny i lekko pachnący poradnikiem tytuł tylko zachęcił mnie do sprawdzenia, jak wygląda wystarczająco dobre życie.

"Chodzi o to, żeby człowiek żył poniżej swoich możliwości, żeby miał pod ręką pewien zapas energetyczny, kiedy pojawi się kryzys." s. 93

Właśnie o szanowaniu...

Bardzo polecam tę książkę. Jest to zbiór wywiadów z psychologami, psychiatrami i psychoterapeutami, którzy wypowiadają się na różne „życiowe” tematy jak zazdrość, pierwsze dziecko i jego wpływ na związek, wolności w związku czy depresji. Dziennikarze przeprowadzający rozmowy zaznaczyli, że dążyli do tego, aby w każdej z nich czytelnik odnalazł cząstkę siebie. W moim przypadku to się udało. Dodatkowo zainteresowało mnie jak psychologowie opowiadają o niektórych zaburzeniach psychicznych na postawie…filmów. To było pouczające doświadczenie zobaczyć psychologiczne aspekty w takich pozycjach jak „Fatalne zauroczenie” albo „Dzień świstaka”.

kolmanka | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Są takie książki, które potrafią wstrząsnąć naszym dotychczasowym życiem i skierować myśli na inny tor. Do takich książek należy "Żyj wystarczająco dobrze". Jest to zapis 20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami. Każda rozmowa poświęcona jest innemu zagadnieniu i stanowi podróż do najgłębiej skrywanych tajemnic ludzkiej psychiki.

Terapeuci dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, przytaczają przypadki swoich pacjentów i starają się rozwikłać motywy powszechnych zachowań. Dowiemy się między innymi czym jest osobowość narcystyczna, jak być szczęśliwym w związku, jaką kobietą określamy mianem "borderline", czym jest pracoholizm, jaki wpływ ma na nas dzieciństwo czy wreszcie jak żyć, aby nie zwariować. Teksty mają format wywiadów, które zostały przeprowadzone przez redaktorkę "Wysokich Obcasów" oraz dziennikarza "Gazety Wyborczej" - Agnieszkę Jucewicz oraz Grzegorza Sroczyńskiego.

Książka wciąga i nie da się nie przeczytać jej od deski do deski. Z każdym...