Etyka! Poradnik dla grzeszników

Okładka książki Etyka! Poradnik dla grzeszników
Jan Hartman Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej filozofia, etyka
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823015
Tagi:
Filozofia etyka
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Na pohybel moralistyce!



3124 113 66

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

Etyka! Poradnik dla grzeszników (2015)

Żartobliwy podtytuł, zaraz po nietypowo użytym wykrzykniku i barwna okładka mogą sugerować, że książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, i stanowi coś w rodzaju ekspresowego kursu etyki dla opornych, rzecz całkiem typową pośród stert różnych wysokonakładowych poradników... no, może trochę bardziej ambitną – bo jednak nazwisko zobowiązuje a i temat niebłahy, ale to pozór, dość ciężka forma tekstu (nawet dla wyrobionego czytelnika), dyskwalifikuję ją w takiej roli. I nie zmienią tego zachęcające deklaracje ze wstępu. W zakończeniu autor stawia zresztą sprawę jasno: „Książka [...] niełatwa, a w niektórych miejscach nawet całkiem męcząca. Niestety, książki filozoficzne z natury rzeczy wymagają od czytelnika dużego skupienia i wysiłku. Uczyniłem, co było w mojej mocy, aby przynajmniej większa cześć tekstu dala się przeczytać z pewna przyjemnością, jakkolwiek rozumie się samo przez się, że przyjemność nie jest głównym celem uprawiania filozofii, a tym bardziej etyki”. Książki powstają zwykle z myślą o czytelniku. (Sami dla siebie piszą tylko grafomani). To stwierdzenie rodzi ważne pytanie – kto jest grupą docelową autora? Z myślą o jakim targecie faktycznie pisał swoją „Etykę!”? Z jednej strony, jeśli brać pod uwagę zakres tematyczny (objaśnienie czym tytułowe zagadnienie, analiza popularnych błędów myślowych, wybranych problemów etycznych), książka faktycznie pisana jest pod prostego zjadacza chleba, który stara się za wiele nie myśleć, bo to boli. Z drugiej zaś – język publikacji czyni ją nieprzyswajalnym dla takowego, przyzwyczajonego do prostych komunikatów z serwisów informacyjnych i niskich lotów treści rozrywkowych. Wszystko co pada na łamach książki jest raczej oczywiste dla dojrzałego, myślącego człowieka, który nolens volens musiał poruszane tu kwestie przemyśleć, i ten może co najwyżej znaleźć w pracy filozofa potwierdzenie własnych spostrzeżeń... ale o olśnieniu czy przysłowiowym kuble zimnej wody nie może być mowy. Taką reakcje autor uzyskałby u nastolatka, który jest nieco zagubiony i dopiero stawia sobie pewne pytania – ale nastolatek może przez tekst nie przebrnąć. Typowy konformista-konsument, w stadium zaawansowanej degrengolady tudzież tylko lekko zepsuty, któremu zawarte tu refleksje byłby najbardziej przydatne, na pracy Hartmana nie skorzysta. Mamy tu typowy problem niedostosowania formy przekazu do grupy docelowej.

Pełne przyswojenie „Etyki!” wymaga silnego skupienia, z zmiennym natężeniem, ale jednak. Albo słuchania w wersji audio. Nadmierna złożoność wielu konstrukcji myślowych może niekiedy sprawiać że będziemy się gubić w połowie zdania – zwłaszcza jak umysł nie jest wypoczęty. Niby czyta się automatycznie, i właściwie trudno wytłumaczyć sobie jak to robimy ale kiedy trzeba jeszcze w tym czasie konfrontować pewne założenia, przywoływać określone pojęcia, rozkodowywać skróty myślowe, a zdania są wielokrotnie złożone – może być ciężko. Zależnie od indywidualnych zdolności percepcyjnych – lektura zajmie dłużej bądź krócej, będzie rwana bądź płynna. Jedni mają gęstszą siatkę neuronów, inni rzadszą. Ja jestem z tych drugich – niestety.
Mimo że tekst jest trudny, trzeba zaznaczyć że napisany jest świetną polszczyzną – język akademicki ożywiają wypowiedzi swobodne, potoczne, co nadaje mu charakteru intelektualnej gawędy. Książka wyszła w 2015, i choć prędko się nie zdezaktualizuje, to jednak odwołuje się do ducha obecnych czasów, i chyba z czasem ustąpi miejsca nowszym publikacjom.

.

Co się tyczy naszej kondycji intelektualnej, jako społeczeństwa (dla którego Hartman napisał swoją „Etykę!”): wedle raportu Biblioteki Narodowej tylko 37% Polaków (doprecyzujmy, osób powyżej piętnastego roku życia) przeczytało w ciągu 2015 roku przynajmniej jedną książkę*. (Zatem 63% nic a nic – zero!).
Ustalenia GUS (2011) wskazują że 86,9% obywateli RP deklaruje się jako katolicy.
25 października 2015 poszło do wyborów jakieś 40% uprawnionych**, i decyzją większości tych osób PiS weszło do parlamentu jako partia rządząca.
No cóż... jest źle. Elita jak to elita wąską, rzesze motłochu szerokie, a chleb i igrzyska po staremu załatwiają sprawę. Demokracja w tej sytuacji wydaje się niebezpieczną fanaberią.

* W bezbożnych Czechach czyta 80% społeczeństwa.
** Do wzięcia udziału w głosowaniu uprawnionych było 30 732 398 osób, co stanowiło 82,12% z 37 423 576 mieszkańców RP. Z prawie 31 milionów osób z prawem wyborczym, ponad 18 olało sprawę (30 732 398 – 40% (12292959,2) = 18439438,8).

marzec 2017

Etyka! Poradnik dla grzeszników (2015)

Żartobliwy podtytuł, zaraz po nietypowo użytym wykrzykniku i barwna okładka mogą sugerować, że książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, i stanowi coś w rodzaju ekspresowego kursu etyki dla opornych, rzecz całkiem typową pośród stert różnych wysokonakładowych poradników... no, może trochę bardziej ambitną – bo jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    123
  • Przeczytane
    58
  • Posiadam
    23
  • Teraz czytam
    6
  • Filozofia
    4
  • E-book
    3
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Filozofia
    2
  • Wymienię
    1
  • Reportaż/Biografia
    1

Cytaty

Więcej
Jan Hartman Etyka! Poradnik dla grzeszników Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także