To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła

Tłumaczenie: Ewa Wojtych
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
psychologia, moralność, dobro, zło, dzieci
joly_fh

Wybitny psycholog poznawczy Paul Bloom twierdzi, że zdolność do odróżniania dobra i zła jest w człowieku głęboko zakodowana. Przez wieki, od Johna Locke’a po Zygmunta Freuda, filozofowie i psychologowie uważali, że pod względem moralnym człowiek przychodzi na świat jako tabula rasa, niezapisana tablica. Wielu z nas zakłada, że dzieci są z natury egoistyczne, a rolą społeczeństwa – zwłaszcza...

Przez wieki, od Johna Locke’a po Zygmunta Freuda, filozofowie i psychologowie uważali, że pod względem moralnym człowiek przychodzi na świat jako tabula rasa, niezapisana tablica. Wielu z nas zakłada, że dzieci są z natury egoistyczne, a rolą społeczeństwa – zwłaszcza rodziców – jest przekształcenie tych małych socjopatów w istoty cywilizowane.

Tymczasem Paul Bloom przekonuje, że poczucie moralności towarzyszy nam już od najwcześniejszego dzieciństwa. Powołując się na przełomowe badania prowadzone na Uniwersytecie Yale, wykazuje, że niemowlęta, zanim jeszcze zaczną mówić czy chodzić, oceniają postępowanie innych jako dobre lub złe, odczuwają empatię, okazują współczucie, pocieszają strapionych, a także mają elementarne poczucie sprawiedliwości.

W swych rozważaniach nad moralnością dzieci i dorosłych autor odrzuca modny dziś pogląd, że odpowiedzialnością za wybory moralne możemy obciążyć instynktowne odczucia czy nieświadome uprzedzenia. Według Blooma rozumowi zawdzięczamy nie tylko wspaniałe odkrycia naukowe; w obszarze moralności postęp również odbywa się dzięki wykorzystaniu rozsądku i myślenia (zrozumieliśmy na przykład, że niewolnictwo jest niesprawiedliwe). Współczucie, wyobraźnia i niebywała zdolność do racjonalnego myślenia pozwalają nam wykroczyć poza prymitywne poczucie moralności, z którym przychodzimy na świat, i stać się czymś więcej niż małymi dziećmi.

Ta porywająca, błyskotliwa i wnikliwa książka oferuje zupełnie nowe spojrzenie na naszą moralność.

źródło opisu: Smak Słowa, 2015

źródło okładki: www.smakslowa.pl

książek: 1926
Beti | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 07 października 2015

Słodkie niewinne aniołki czy urodzeni socjopaci? Kim są niemowlęta i kim się stają? Na kartach "To tylko dzieci" Paul Bloom znakomity amerykański psycholog z Uniwersytetu Yale, udowadnia, że już kilkumiesięczne dzieci posługują się naturalnym moralnym zmysłem, który pozwala im oceniać działania innych, odróżniać dobro od zła, sterować współczuciem i wyrażać potępienie.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego kiedy udajecie przed niemowlakiem, że płaczecie lub jesteście smutni, on również robi smutną minkę? Czy to możliwe, że tak mała istota nam współczuje? Wydaje się to niemożliwe, wszak to dopiero kilkumiesięczny bobas, więc nie może rozumieć tego, że dorosły jest smutny. Paul Bloom pokazuje nam, że bardzo się mylimy.

Autor stara się odkryć, jak ludzka wyobraźnia, współczucie, inteligencja, a kultura i tradycja w jakiej dorastamy pozwala głębiej zrozumieć świat i rozwinąć się moralnie. Bloom przedstawia nam dość ciekawe wyniki badań, choć niekiedy odrobinę przechodzą one w...

Kasia | 2015-11-27

To tylko dzieci jest lekturą, która dostarcza solidnej dawki wiedzy. Autor odwołuje się nie tylko do wielu eksperymentów psychologicznych, ale też do poglądów klasyków filozofii. Treść zgrabnie komponuje on w fascynującą opowieść o rozwoju ludzkiej moralności. Przeciekawe były dla mnie relacje z badań nad moralnością małych dzieci zawarte w pierwszej części. Całość dopełniły kolejne rozdziały o roli empatii, poczuciu sprawiedliwości i tendencji do karania. Mocne wrażenie wywarły na mnie rozważania nad podziałami na „my – inni”, jakie czynimy co krok oraz niejasna, momentami wręcz wstrętna, rola wstrętu w decyzjach moralnych.
Pozostała część recenzji na blogu: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Vincent | 2015-10-13

Jedna z tych książek, które czyta się z wielką przyjemnością. Nie dość, że temat ciekawy, język przystępny to jeszcze wnioskowanie, do którego ciężko się przyczepić.
Poruszone tematy związane są z rozwojem człowieka. Choć może się wydawać, że jedynie na przykładach dzieci, nie jest to regułą. Tematem przewodnim jest rozwój moralności od najmłodszych lat. Co ją kształtuje i w jakich momentach życia? W jakim stopniu odpowiedzialne są za nią geny, a w jakim kultura? W próbie odpowiedzi na te pytania, autor rozważa jaką rolę w rozwoju moralności mają empatia i współczucie. Czym są i czym się różnią. Kiedy rodzi się poczucie sprawiedliości, potrzeba karania. Gdzie w tym wszystkim są emocje, a gdzie inteligencja?
Dla fanów twórczości Stevena Pinkera, powinna dostarczyć satysfakcjonujących doznań. Komu jeszcze można polecić? Przede wszystkim zainteresowanych psychologią rozwojową, ewolucyjną oraz naturą ludzką.

Łukasz Chrzanowski | 2016-08-24

Początek książki genialny, a później już klapa. Pozycja momentami zanudza tak, że musiałem przewijać strony, a momentami nie mogłem się oderwać. Na ogromny plus można zaliczyć opisane badania w książce. Wielu nie znam i za to chwała autorowi! Polecam nie powinieneś czuć się rozczarowany.

OkiemMK | 2016-09-27

„Zmysł moralny stanowi element naszego naturalnego wyposażenia”s.12
[dropcap]P[/dropcap]aul Bloom – profesor psychologii na Uniwersytecie Yale otrzymał wiele nagród za pracę badawczą i dydaktyczną. 25 września 2015 w serii Mistrzowie Psychologii została wydana jego książka pod tytułem: „To tylko dzieci”, która jest zbiorem przemyśleń związanych z badaniami nad moralnością małych dzieci. Kim są niemowlęta? Czy odróżniają dobro od zła? Czy odczuwają empatię i współczucie? Co jest wyuczone, zaobserwowane, a co jest naturalnym moralnym zmysłem zagnieżdżonym w naszej świadomości od narodzin?

„To tylko dzieci” to literatura faktu, w której badacz nie tylko skupia się na moralności, ale i kulturze i tradycji, które są głęboko zakorzenione w naszych umysłach. Z jednej strony otrzymujemy analizę i prezentację wielu badań i anegdot związanych z zachowaniem dzieci, z drugiej autor skupia się na działaniach dorosłych i tego jak kształtujemy się, jako ludzie pod wpływem wychowania, polityki,...

Fille | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Bardzo dobra książka z psychologii. Po pierwsze autor nie ukrywa, że ta dziedzina nauki wciąż się rozwija i że wiele wyników badań to tylko przypuszczenia na temat tego, jak działa ludzki mózg. Brakuje miarodajnych wskaźników, bo na wyniki eksperymentów wpływ ma zbyt wiele czynników. To nie ekonomia czy fizyka, gdzie można skonstruować model na idealnie konkurencyjnym rynku czy też w doskonałej próżni.
Byłam pod wrażeniem błyskotliwości projektowanych eksperymentów, zwłaszcza tych, które dotyczą niemowlaków. To fascynujące, że już u tak małych ludzi można wyodrębnić umiejętność wpływania na ich otoczenie i rzeczywistość. Książka rozprawia się też z wieloma mitami, zwłaszcza w rozdziale dotyczącym wstrętu. Pozwala zderzyć się z fałszywymi przekonaniami, które pozwalają nam przymykać oczy na nierówności społeczne. Myślę też, że to doskonała lektura dla osób, które chciałyby przestać myśleć stereotypowo i poszerzyć swoje horyzonty.
Polecam

Elwira | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Nie przepadam z tego typu książkami, dlatego, ze zazwyczaj ich po prostu nie rozumiem. Jednak tę czytałam z zafascynowaniem i ogromną przyjemnością. Ciekawy język – zrozumiały, a przede wszystkim logiczne wnioski. To jest to czego oczekuję od tego typu lektury!.

Co kształtuje moralność od najmłodszych lat, na ile odpowiedzialne za to są geny, a na ile środowisko w którym żyjemy, dorastamy, czy kultura. Co to jest empatia i współczucie? Czym się różnią? Na te i wiele innych pytań, autor udziela nam interesujących i zaskakujących niekiedy odpowiedzi.

Bloom udowadnia nam, że już kilkumiesięczne dzieci potrafią odróżniać dobro od zła, wpływać na współczucie innych itp.

papisialka | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Ciekawe fakty, ciekawe doświadczenia, ciekawy temat.

zlewson | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Tytuł nieadekwatny do treści.
Zabrałam się za lekturą z nadzieją, że poczytam o tym, w jaki sposób niemowlęta i najmłodsze dzieci postrzegają zagadnienia dobra i zła. Owszem było kilka opisów takich badań, ale zdecydowanie za dużo było rozważań na temat dobra, zła i moralności u dorosłych.
W moim odczuciu książka za mało naukowa.

Piotr Siłka | 2018-01-27
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Przegląd różnych badań bez podsumowań i jakiejś myśli przewodniej.