Mord Katyński. Siedemdziesiąt lat drogi do prawdy

Wydawnictwo: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
katyń, historia, Polska
Kinga

Wiosną 1940 r. reżim sowiecki dokonał ludobójstwa na żołnierzach polskich, będących jeńcami wojennymi. Wymordowano wiele tysięcy światłych obywateli II Rzeczpospolitej, stanowiących esencję polskiej inteligencji. Sprawa katyńska była przez lata zakłamywana a Związek Sowiecki forsował wersję o niemieckim sprawstwie zbrodni, pomimo poszlak obciążających winą za mord rząd moskiewski. Dopiero pod koniec lat 80., pod naporem dowodów pośrednich, kierownictwo sowieckie zdecydowało się ujawnić prawdę i częściowo otworzyć swoje archiwa. Międzynarodowe dochodzenia mające na celu wyjaśnienie zbrodni katyńskiej przyniosły wiele ważnych ustaleń, nadal jednak nasza wiedza jest niepełna.
Niniejsza publikacja stanowi kompendium wiedzy o siedemdziesięcioletnim procesie dochodzenia do prawdy o bezprecedensowej zbrodni katyńskiej, jednej z najtragiczniejszych kart najnowszej historii Polski. Bazą dla publikacji stała się obszerna dokumentacja źródłowa pochodząca z archiwów polskich i rosyjski oraz literatura przedmiotu.

źródło opisu: archiwa.gov.pl

źródło okładki: archiwa.gov.pl

Kinga | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Niewątpliwe jest, że dobrze, że ta książka w ogóle powstała, ale... jest ciężko napisana. Same suche fakty, w dodatku napisane językiem, rodem z urzędniczego bełkotu.