Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych

Okładka książki Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych Tahar Ben Jelloun
Okładka książki Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych
Tahar Ben Jelloun Wydawnictwo: Karakter religia
religia
L'Islam expliqué aux enfants (et à leurs parents)
Karakter
2015-09-21
2015-09-21
Helena Sobieraj, Dorota Zańko
muzułmanie

Czy Bóg jest Arabem?

Niestety, lektura dość mozolna. W pierwszej części rozpraszały mnie zdawkowe odpowiedzi i skakanie po tematach. W części drugiej pojawiało się wiele powtórzeń i znów krótkie pobierzne eseje nie zgłębiające tematu. Książka sprawia wrażenie na siłę sklejonych odpowiedzi/artykułów, brakuje zamysłu autora na ogół treści.

Dla mnie - osoby, która o islamie wie niewiele - książka była bardzo ciekawa, pokazująca tą religię z innej strony niż ta, o której słyszy się często w mediach. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o islamie, to myślę, że na początek będzie to dobra książka.

Zapakowałem na wakacje do Maroka myśląc że będę miał nieskończenie wiele czasu. Tego jednak zabrakło ale nie aż tak by nie znaleźć czasu na lekturę. Prosta książeczka przybliżająca Islam. Nawiązuje do kontekstów historycznych przez pryzmat współczesności. Była warta przeczytania bo z pewnością poszerzyła moją wiedzę na ten temat, jednak trudno mi ocenić jej obiektywizm. Z jednej strony widzę u autora pewien krytycyzm do Islamu (jest muzułmaninem),z drugiej mam nieodparte przekonanie o chęci mocnego jej propagowania. W każdym razie niech każdy sam podejmie się tej oceny.

Ksiázka nijaka, napisana bardzo prostym jezykiem. Caly czas mialam wrazenie, ze autor chce postawic Islam w dobrym swietle i nie jest obiektywny. Pierwsza czesc jest w formie romowy z nastoletnia corka - w której autor odpowiada na stawiane przez córké pytania. Co do drugiej czesci to mogla byc skondensowana do jednego felietonu, bo wszystkie mówią o tym samym, a nawet mówią tymi samymi zdaniami.

Książka niejako rozbita na dwie części. Pierwszą stanowi rozmowa ojca z córką, w której przeplatają się kwestie współczesne, jak i historia islamu. Uśmiech na twarzy wywołuje postać dziewczynki, która niekiedy jest rozbrajająco naiwna, a niekiedy prześciga ojca w rozumowaniu. Taki już urok dzieci :-) Mimo języka, który może nieco irytować dorosłych, tak naprawdę ta część przemyca nam wiele ważnych i ciekawych informacji o islamie. Pozwala choć trochę zrozumieć go w kontekście historycznym, jak i współczesnym.
Z drugą częścią książki mam problem. Język nagle staje się inny, bowiem jest to zbiór tekstów, napisanych bądź wygłaszanych przez autora do dorosłych odbiorców. Ten język bardziej mi odpowiada. Treść jednak nudzi się po przeczytaniu drugiego z serii kilkunastu tekstów. Wszystkie one zdają się mówić o tym samym. Pewne fakty są odmieniane przez wszystkie przypadki. Po piątym tekście czyta się to już niemal mechanicznie, bo i tak wiadomo co będzie dalej.
Drugą część warto przeczytać, jeżeli mamy nadmiar czasu. Jeżeli potrzebujemy tylko szybkiego wprowadzenia do islamu, wystarczy poprzestać na pierwszej części.

W dobie obecnych zamachów świetna pozycja. Boi się religii, której tak naprawdę nie znamy. Wrzucamy do jednego worka fanatyków, jak i prawdziwych wyznawców. Książka ta rozmowa ojca i dziecka - pełna pytań i odpowiedzi pomoże nam lepiej zrozumieć tą religię.

Po raz pierwszy książka została wydana w 2002 roku. Karakter bazował na wydaniu z roku 2012, aczkolwiek poszerzył jego zawartość o teksty sięgające 2015 roku więc całość jest jak najbardziej aktualna.

Godna polecenia jest zwłaszcza pierwsza część książki napisana w formie dialogu autora z 10-letnią, a później dorosłą już córką. Łatwo przyswajalny, rozsądny konkret. Tyle na temat islamu powinien wiedzieć każdy. Rozumny człowiek da radę wyciągnąć wnioski. Nie zawsze takie, jakich życzyłby sobie autor, ale przynajmniej oparte na faktach i przemyśleniach, a nie niewiedzy i przesądach.

Bardzo krótkie wprowadzenie. Elementarz dla tych którzy nie wiedzą z czym islam się je.

Jak dla mnie pozycja konieczna do przeczytania... Zdecydowanie otwiera oczy. Autor do islamu nie podchodzi bezkrytycznie i przedstawia dwie strony fenomenu.

Według mnie dobra książka dla laików w świecie islamskim, napisana prostym językiem pozwala człowiekowi zrozumieć czym tak naprawdę jest islam

• Religia
  • Islam

Tahar Ben Jelloun Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych Zobacz więcej