To oślepiające, nieobecne światło

literatura piękna
2018-04-06
Małgorzata Szczurek
Maroko świat arabski dyktatura totalitaryzm

Dużo światła jak na podziemne więzienie pełne stęchłej wilgoci, okrutnych strażników i unoszącej się w powietrzu śmierci. Niby zapis niewyobrażalnego zredukowania człowieka do przygarbionej, ślepej i znużonej postaci. A jednak to ukazanie mocy Ducha ludzkiego i jego potencjału we wznoszeniu się ponad ograniczenia materii, mogącego tak trwać dziesięciolecia. Pozornie - bez...

Bardzo przejmująca , mistyczna. Bardzo czekałam na nią i nie zawiodłam się. Szata graficzna okładki też piękna. Nie myślałam, że można tak poetycko skondesować tak okrutne i bolesne doświadczenia z 18 lat przeżytych w więzieniu, w nieludzkich warunkach.

Przeczytałam, że to literatura łagrowa, to nieprawda. Faktem jest, że bohaterowie są uwięzienia ale sama książka mówi o czymś więcej niż niewoli. To oślepiające nieobecne światło to rzecz o religii, o rodzinie, o człowieczeństwie. Fabuła nie jest płynna i nie ma śladów znaczących upływ czasu jednak czytając czuje się osiemnaście lat niewolo bohatera. To samo miejsce, ci...

Salim postanawia po prostu przetrwać. Nie dzięki nadziei – ją uważał za oszustkę. „Istnieliśmy w nieruchomej teraźniejszości. Jeśli ktoś na swoje nieszczęście spojrzał wstecz lub wybiegł myślą w przyszłość, przyspieszał swoją śmierć”.

„Ciało było zszyte z wszelkiego rodzaju blizn. Duszę miałem nietkniętą, nawet silniejszą niż przedtem” – mówi Salim. Jak to zrobił?

więcej...

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Maroko. Tajne więzienie Tazmamart na Saharze. Bohater powieści, wraz z towarzyszami, zostaje skazany za udział w zamachu na króla. Było ich 29, a wyrok 10 lat. Faktycznie odbyli karę lat dwudziestu, a z tych 29 mężczyzn przeżyło zaledwie czterech.

Niewyobrażalne zdaje się być to, co spotkało tych więźniów. Zostali osadzeni w celach...

Hybryda grozy i piękna!
Zniewolenia i wolności. Cierpienia i wyzwolenia. Śmierci i życia. Realizmu i mistycyzmu. Mogłabym tak wymieniać zupełnie niepasujące do siebie pojęcia, zestawiać ze sobą w nieskończoność antonimy, tworzyć nawet oksymorony, a byłyby one w pełni prawdziwe i współistniejące, a nawet przenikające się wzajemnie w tej powieści.
Jej siła przekazu tkwi...

Przepiękna opowieść o odkrywaniu człowieczeństwa w warunkach zupełnie nieludzkich. O sile przetrwania, która nie ma w sobie nic z buntu, z zaciekłości, a nawet ze złudnej nadziei. Dla mnie było to także spotkanie z islamem innym niż ten, o którym słyszymy na co dzień; islamem mistycznym, wyciszonym, rozmodlonym, pełnym głębi i - co najbardziej zaskakujące - przebaczenia dla...

Ja nie wiem co napisać... jestem zachwycona stylem pisarskim autora. Nie znam historii Maroka, nie wiedziałam o więzieniu Tazmamart, temat więc dość ciekawy, ale to mało, aby książka była arcydziełem - styl, styl jest ważny. Tu pisarstwo autora to dla mnie wyżyny. Słowem - arcydzieło.

Tazmamart to tajne marokańskie więzienie na Saharze. Gdy w 1971 roku część wojska przeprowadziła w Maroko nieudany zamach na króla, to właśnie tam trafili szeregowi żołnierze, którzy wykonywali rozkazy zbuntowanych wojskowych. Byli skazani na 10 lat, ale w rzeczywistości spędzili w niewoli 20. Oczywiście nie wszyscy, bo z 29 więźniów Tazmamart przeżyło zaledwie 4.

"To...

Ciężko mi ocenić tę książkę. Na pewno jest to książka "dobra" i wartościowa. Mnie jednak się ona średnio podobała.
Dlatego za wartość artystyczną daję 9, od siebie daję 5 i średnia wychodzi 7.

• Afryka
  • 2018