Navy Seals

Navy Seals
navy seal
literatura faktu
drepers

W Polsce są nazywani Komandem Foki. W rzeczywistości nazwa oddziałów do zadań specjalnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych wzięła się od skrótu SEAL (Sea - morze, Air - powietrze i Land - ziemia). Jednostkę powołał do życia prezydent John F. Kennedy. Scott McEwen i Richard Miniter przedstawiają jej historię i pokazują jak ewoluowała, uzależniana coraz bardziej od politycznych...

Scott McEwen i Richard Miniter przedstawiają jej historię i pokazują jak ewoluowała, uzależniana coraz bardziej od politycznych decydentów; jak z "pirackiej bandy" stała się grupą zawodowców. Na przykładzie życiorysów kilku komandosów (w tym pierwszego dowódcy Dicka Marcinko i jednego z Polaków, którzy w niej służyli) oraz kilku operacji - jak polowanie na Osamę bin-Ladena - pokazują cichych bohaterów, którzy ryzykują życie w obronie wolności, demokracji i ludzkiego życia. Szczegółowo opisany zamach na amerykańską placówkę dyplomatyczną w Bengazi w Libii 11 września 2012 stał się pretekstem do wytknięcia rządowi USA biurokratycznej bezduszności i głupoty, dyktowanych dbałością o wyniki wyborów prezydenckich, bez oglądania się na najwyższą cenę, jaką płacą za to komandosi.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6691,Navy-Seals

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6691,Navy-Seals

Known_Lemon | 2019-03-22

Książka Scotta McEwena oraz Richarda Minitera to bez wątpienia ciekawe dzieło, pozwalające poznać najsłynniejsze siły specjalne świata od innej strony – autorzy przedstawiają problemy z jakimi borykają się żołnierze i operacje specjalne w których biorą udział. Przed rozpoczęciem czytania warto jednak mieć na uwadze fakt, że książka pisana była „przez Amerykanów dla Amerykanów”. Oznacza to, że nie brakuje tam patriotycznego wychwalającego SEAL’s języka. Nie widzę jednak w tym nic złego. Najciekawszym elementem książki były opisy operacji specjalnych w tym operacji Red Wings i obrony Bengazi – której autorzy poświęcają sporą część książki. Poza dużą dozą „patriotyzmu” zmuszony jestem do skrytykowania jednego z błędów jaki popełnili autorzy – każe on powątpiewać w ich profesjonalne przygotowanie do pisania tej książki. Otóż najprawdopodobniej brak przygotowania spowodował błąd w postaci kilkukrotnego twierdzenia, że myśliwce wielozadaniowe F-16 mogą przenosić przeciwpancerne pociski...

Ineska | 2019-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2019

Elitarne formacje wojskowe powstawały w różnych okresach historycznych i spełniały wielorakie zadania w zależności od zagrożenia, z jakim narody musiały się zmierzyć. Przede wszystkim potrzebowały czegoś, co wyróżniałoby je spośród standardowych oddziałów militarnych. Powstawały nowe dystynkcje, uniformy, wyspecjalizowany sprzęt i broń odpowiednia do wyzwań, przed jakimi musieli stawać żołnierze oddziałów specjalnych. Ponad tym wszystkim znalazło się jednak credo i zasady – nie tylko pozwalające zwiększyć morale podczas walki, lecz także umożliwiające zbudowanie specyficznej więzi w danej jednostce. Przykładem tego mogą być Komando Foki (ang. Navy SEALs), których heroizm i determinacja na zagranicznych misjach ukazywana jest...

Hubertos91 | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Tematyką Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza wojska i ich sił specjalnych interesuję się od dawna, dlatego gdy poszukiwałem książki na ten temat, nie mogłem się zdecydować na inna pozycję niż "Navy Seals".

Mimo tego, że książka w połowie jest o tragedii jaka wydarzyła się w Bengazi w 2012 roku (żołnierze Navy Seals odegrali tam ważną rolę, ale nie na tym skupiają się autorzy), to i tak bardzo mnie poruszyła. Zmieniła moje podejście w tej sprawie do Obamy, a zwłaszcza do ówczesnej sekretarz stanu Clinton, która uważam, przez swoje zaniedbanie winną całej sytuacji.

W książce znajdziemy też opisy prawdziwych bohaterów. Żołnierzy, którzy nie ulękną się przed nikim. Żołnierz, którzy dla kraju i swoich braci oddadzą życie. Żołnierzy, którzy dla mnie są bohaterami potrzebnymi w dzisiejszym świecie pełnego wojen i zła.

Minusem książki jest nagminne powtarzanie pewnych sytuacji. Miałem wrażenie jakbym daną sytuację czytał po raz czwarty, mimo to książkę polecam każdemu.

Szymon | 2018-11-09

Opowieści prawnika i dziennikarza...

matandrin | 2018-08-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Książkę kupiłem, ponieważ spodziewałem się ciekawych wspomnień żołnierzy którzy należeli do elitarnej jednostki Navy Seals. Byłem ciekaw opisów walk wewnętrznych jakie muszą stoczyć żołnierze, aby podjąć się zadań, które na pierwszy rzut oka wydają się być nie do wykonania. Miałem nadzieję na opisy bitew stoczonych przez tych odważnych ludzi. Hart ducha, niezłomność, działanie pomimo przeciwności, męstwo, braterstwo, odwaga. To są cechy tych ludzi, które aż się prosiły żeby je opisać w ciekawy sposób. Niestety zawiodłem się. Owszem, było trochę historii oddziałów specjalnych, opisy kilku walk, ale spodziewałem się czegoś więcej. Zamiast tego otrzymałem mozliwe scenariusze nieprzeprowadzonych misji ratunkowych, no i (co prawda słuszną) krytykę złych decyzji demokratów. Taka książka powinna powstać, ale pod innym tytułem może np "Beghazi, porażka demokratów" nie wiem... Ale nie "Navy Seals: historie prawdziwe". Jestem rozczarowany.

PETRUS | 2018-06-14

Witam

ROZCZAROWANIE, to słowo towarzyszyło mi po skończonej lekturze.
Książka, która miała zaprezentować historię jednej z elitarnych jednostek USA,
+/- w połowie zmieniła się w krytyczny manifest polityczny skierowany przeciwko Barrackowi Obamie i jego prezydenturze. Szczerze mówiąc z tej książki nie dowiedziałem się NICZEGO ponad to, co mogę wyczytać w okazyjnych artykułach (portale) lub obejrzeć na filmikach (youtube).

PODSUMOWANIE:
10% faktycznej historii, 30% propagandy (flaga, hymn i coca cola),
60% nie na temat.
Tym, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę nt. Navy Seals ODRADZAM jej zakup.

Pozdrawiam

WampirkaJustynka | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Czasami lubię się oderwać od romansów i przeczytać coś innego np. biografię, thriller, kryminał czy nawet encyklopedię. Tym razem sięgnęłam po "Navy Seals" i muszę przyznać, że dobrze się ją czytało. Książka przedstawia historię powstania słynnych komandosów. Choć autorzy zamieścili fakty na temat Sealsów to czasami miałam wrażenie, że czytam o fikcji w stylu "Kapitan Ameryka". Podsumowując: książka dobra dla fanów tego gatunku.

drill | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Mam, przeczytałem, a czytałem dość długo... Prawie cały miesiąc. Dlaczego? Choć trzeba wierzyć szczerym intencjom Scotta McEwena i Richarda Minitera na oddanie ducha komanda Foki, to nie sposób tak naprawdę odczuć, że autorzy dokładnie nie mieli pomysłu na swoją książkę. Dlaczego? Dlatego, że mamy tu do czynienia z ogromnym miszmaszem. Wstęp zaczyna się jak sztampowy film akcji klasy B. Opisywać tego nie będę, bo nie chcę za bardzo popadać w spoilery. Niemniej jednak mając na uwadze fakt, że operujemy literackim dokumentem z realnymi postaciami, a nie z opowiastką o żołnierzach działających w stylu "Rambo", których kule się nie imają, książka musiała zmienić ton. I - niestety - jest bardzo nierówna. Czytając ją odnosi się wrażenie, że autorzy chcieli upchać możliwie najwięcej rozmaitych informacji na jej kartach, ponieważ nie mieli finałowej wizji co do jej ostatecznego kształtu. Mamy najpierw historie o samych Sealsach, ich obyczajach, tego jak powstawał oddział, potem przeskoki...

Rafał Cubała | 2017-05-21

Książka do połowy ciekawa reszta to skarga SEaLsa na Rząd. 45% treści o Bengazi z tego część to wymyślone scenariusze. Odradzam kupno.

Czytalski | 2017-05-05
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] O "Fokach" słów kilka

#CzasWojowników miałby się obyć bez książki o Navy SEALS? Niemożliwe!

Nazwa Navy SEALS jest znana niemalże wszystkim. Jest to też jedno z pierwszych skojarzeń przychodzących na myśl po usłyszeniu słowa "komandos". Nic więc dziwnego, że na ten temat powstaje dużo książek.

Prezentowana pozycja to takie vademecum na temat historii i działań jednostki "Fok". Autorzy przedstawiają w jaki sposób od grupy płetwonurków-saperów powstała siła zdolna operować w każdym zakątku świata i podjąć się niemal każdego zadania. Kilkukrotnie też podkreślają, jak istotne jest poczucie braterstwa pomiędzy żołnierzami i jak trudno zyskać ich zaufanie. W pierwszej części książki można również poznać historię Drago, jednego z Polaków, którzy mieli możliwość służby wśród elity US Navy oraz Richarda Marcinko, który był pierwszym dowódcą Team Six - oddziału specjalizującego się w działaniach antyterrorystycznych. Oczywiście wszystko to jest podane w formie skróconej...