Snajperzy. Droga bez powrotu

2016-03-30
Łukasz Müller
Łukasz Müller

Okładka książki Navy Seals Scott McEwen, Richard Miniter
Navy Seals Scott McEwen, Richa...
Okładka książki Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej Jim DeFelice, Chris Kyle, Scott McEwen
Snajper. Histo... Jim DeFelice, Chris...

Okładka książki Na linii ognia. Navy SEAL na wojnie James D. Horfischer, Marcus Luttrell
Na linii ognia... James D. Horfischer...
Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...
Okładka książki Krew snajperów. Opowieści żołnierza GROM-u Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Krew snajperów... Krzysztof Kotowski,...

Książka na pewno wywarła na mnie wrażenie. Przesłuchałem ją w formie audiobooka. Akurat słuchałem końcówkę przed zaśnięciem. Następnie nad ranem tej samej nocy była burza i obudził mnie grzmot. Książka tak mocno mnie wciągnęła w swój klimat, że po przebudzeniu przez grzmot odniosłem wrażenie, że znajduję się w Afganistanie w wiosce, która otoczona jest przez bojowniku Talibanu i ja muszę się z tej wioski ewakuować i walczyć z tymi bojownikami Talibanu.

Scott McEwan jest naprawdę dobrym pisarzem jeśli chodzi o literaturę wojenną. W bardzo dokładny sposób opisuje wojnę, to co dzieje się podczas wojny, to jakie dylematy mają żołnierze wykonujący tajne misje.

Mam jednak pewien dylemat związany z tą książką. Z jednej strony opisuje tragedie wojenne, z drugiej strony odniosłęm wrażenie, że jednak trochę usprawiedliwia wysiłek wojenny i nawet trochę glorufikuje wojnę.

Dla nas żyjących w rzeczywistości której daleko od brutalnej wojny wysiłek wojenny to pewna abstrakcja. JEdnak książka przypomina, że nie wszędzie panuje pokój i nie wszędzie polityka prowadzona jest w pokojowy sposób.

Książka akurat skupia się na sytuacji w Afganistanie. Z książki dowiadujemy się iż mimo parlamentarnej demokracji jaka panuje w Afganistanie, większe siły polityczne w tym kraju do po prostu skrajne klany, grupy bojowe, uzbrojone po zęby, wykorzystujące karabin AK-47 jako narzędzie do sprawowania władzy.

Książka głównie opisuje akcje ratowniczą kobiety, pilotki bojowego helikoptera, który został zesztrzelony przez jeden z klanów bojówkowych w Afganistanie. Kobieta pilot została wzięta na zakładnika. Kwestia porwania, okupu, próby uwolnienia zakladniczki to główny wątek książki. Dowiadujemy się również trochę na temat sytuacji skomplikowanej sytuacji politycznej w Afganistanie oraz o tym jak funkcjonuje amerykańska polityka związana z Afganistanem oraz z dowodzeniem armii.

Ogólnie mówiąc ciekawa książka.

Do dziś nie widziałem filmu "Snajper", który jest oparty na książce której współautorem jest Scott McEwen. Myślę, że kiedyś obejrzę ten film w reżyserii Clinta Eastwooda. Co prawda film i książka "American Sniper" zwróciły moją uwagę postanowiłem sięgnąć po inną pozycję autorstwa Scotta McEwena. Akurat w oko wpałda mi niniejsza pozycja, "Snajperzy. Droga bez powrotu"....

Jak we wstępie zaznaczają Autorzy jest to historia opowiadająca o „prawdziwych tajnych operacjach przeprowadzonych przez fikcyjne postacie”.
W górach Afganistanu, w bezpiecznej odległości od wszelkich znaczących zgrupowań bojowników Talibanu czy innych ugrupowań zbrojnych nieprzyjaznych US Army odbywają się ćwiczenia Rangersów, wspieranych przez najlepszych z najlepszych pilotów śmigłowców ze 160. Pułku Operacji Specjalnych.
Wśród pilotów zabezpieczających te ćwiczenia jest jedyna kobieta, jaka kiedykolwiek służyła w 160. Specjalnym – chorąży Sandra Brux.
I jak to w takich sytuacjach zazwyczaj się zdarza – poczucie bezpieczeństwa bywa względne.
Szczególnie, kiedy ktoś jest żywotnie zainteresowany upokorzeniem amerykańskich „specjalsów”.
Sprawnie przeprowadzona akcja Talibów zakończyła się śmiercią wszystkich komandosów oraz prawie wszystkich pilotów. Przeżyła tylko Sandra Brux, która od początku była celem tej operacji.
Ranna w nogę, przewieziona została w drugi koniec Afganistanu. Tam została brutalnie zgwałcona, a film nakręcony podczas gwałtu miał być wykorzystany w celach propagandowych. Ma to wymusić złamanie oficjalnej zasady rządu USA o nie płaceniu okupu za porwanych żołnierzy.
Czas, w jakim dokonano porwania nie jest przypadkowy – do kolejnych wyborów prezydenckich w Stanach pozostał już niecały rok i ujawnienie nagrania w sieci może negatywnie wpłynąć na reelekcje obecnego prezydenta.
Zapada decyzja o wypłaceniu okupu.
W tym samym czasie specjalistom od dochodzeń udaje się określić na podstawie badań DNA tożsamość jednego z zabitych napastników oraz powiązać ten fakt z innymi, znanymi wcześniej informacjami i określić najbardziej prawdopodobne miejsce uwięzienia Sandry.
Jednak nie ma oficjalnej zgody na tajną operację, bo w przypadku niepowodzenia konsekwencje dla waszyngtońskiego establishmentu są nieakceptowalne – mogą im zabrać stołki i ciepłe posadki.
Podczas przekazania okupu okazało się, że pośrednik jest również porywaczem i mordercą, kierującym własnym gangiem. Przekazujący okup agenci CIA błędnie identyfikują ciało znalezione w samochodzie jako zwłoki chorąży Brux i likwidują pośrednika i jego ludzi.
Sprawa uwolnienia Sandry zawisa w próżni.
Tego już za dużo dla amerykańskich ”Fok”, które szczycą się wielką lojalnością wobec swoich towarzyszy broni.
Lekceważąc oficjalny zakaz podejmują próbę uwolnienia pilotki Nocnych Łowców – jedynej firmy, która ratuje SEAL”sów z opresji i pomaga im w ewakuacjach, kiedy robi się za gorąca nawet dla tej elitarnej formacji.
Jak skończy się ta akcja, a także inne „czarne” operacje w których biorą bohaterowie książki – to już przeczytacie sami :-)

Książka w świetny sposób pokazuje działania Sił Zbrojnych USA w Afganistanie mające na celu uratowanie z rąk wroga amerykańską panią pilot - Sandrę .
Afganistan to bardzo trudne terytorium dla żołnierzy , bo na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo ze strony talibów. Powieść idealnie oddaje to czym kieruje się wróg przy działaniach zbrojnych i dlaczego tak torturują swoich jeńców .
Zdziwiło mnie dlaczego władza od razu po porwaniu nie podjęła decyzje o odbiciu z rąk wrogów swojego żołnierza . Przeciągali sprawę ,a los kobiety tak bardzo chorej i cierpiącej wymagał natychmiastowego działania . Dobrze, że znaleźli się tacy którzy wyszli naprzeciw władzy i sami wzięli sprawy w swoje ręce . Główny bohater - Gil to żołnierz wszechstronnie wyszkolony , świetny snajper , człowiek honoru i zasad ,uczestnik wielu trudnych misji w swoim życiu .
Żołnierze Sił Zbrojnych wbrew zasadom panującym postanawiają nie czekać z założonymi rękami tylko szybko działać bo życie ich koleżanki w niewoli jest niepewne . Czy ich działania powiodą się ?
Warto sięgnąć po tą książkę i poznać trudy wojny a za tym walka o życie z wrogiem , który działa tak bo religia tak nakazuje .
Wiele scen jest drastycznych ale moim zdaniem idealnie pokazuje to czym jest wojna i jaki jest wróg w stosunku do innego człowieka . Dwie odmiennie religie to dwa całkiem inne światy .
Warto sięgnąć po tą powieść .

Zapraszam na www.niekulturalnakulturalnie.wordpress.com

Pilot Sandra Brux zostaje porwana przez talibów i trafia do niewoli. Gdyby zmarła, wojska amerykańskie zostałyby skompromitowane. Głównym celem dowództwa staje się uniknięcie skandalu. Do akcji ratunkowej zostaje zwerbowany strzelec wyborowy Gil Shannon, członek oddziału Seal Team Six, który gotowy jest zrobić wszystko, by uratować kobietę.

Scoty McEwen pracuje jako prawnik w San Diego. Zrobiło się o nim głośno kilka lat temu za sprawą książki „Snajper”, której był współautorem. Na jej podstawie Clint Eastwood stworzy wielokrotnie nagradzany film. Tym razem autor serwuje nam z pozoru podobną historię, której akcja tym razem ma miejsce w Afganistanie.

Snajper – strzelec wyborowy; żołnierz wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu do pojedynczych celów.*
Poznajmy Gila Shannona – świetnego komandosa, honorowego żołnierza, ale także męża. Ledwo wrócił do rodzinnej Montany, a już dostał wezwanie. Misja jest ściśle tajna i bardzo niebezpieczna. Rząd Stanów Zjednoczonych otrzymuje nagranie, na którym Sandra Brux jest torturowana i gwałcona. Talibowie za jej uwolnienie żądają horrendalnych pieniędzy. Zadanie Shannona nie pochodzi z Waszyngtonu i może odcisnąć trwałe piętno na jego karierze.

Książkę czyta się bardzo szybko, ale z pełnym wachlarzem stresu i nerwów. Świadomość, że historia stworzona jest na faktach i myśl, że któryś z bohaterów może nie wrócić cało (lub w ogóle) z misji, zmusza czytelnika do jak najszybszego przerzucania strony po stronie.

Bohaterowie są… Bohaterami. Typowi żołnierze za pan bart z honorem i na bakier ze strachem. Dostali misję, więc trzeba ją wypełnić. Mimo, że ryzyko zawodowe jest dość duże. Jednak McEwen żadnego z nich nie gloryfikuje, a podaje suche fakty, starając się stać gdzieś po środku. Świetnie pokazuje też realia wojny, bo choć życie jest usiane szarością, na wojnie jest się albo dobrym, albo złym, a to za kogo się uważasz, zależy po której stronie stoisz.

Postacie może i są fikcyjne, ale mają swoich odpowiedników w rzeczywistości. Szczególnie widać to w przypadku prezydenta, któremu nie trudno przypisać odpowiednik. Niesamowity jest też sam pogląd amerykańskich obywateli na wojsko, któremu przypisuje się tam tak wielki prestiż. Samo wojsko, bez konkretnych nazwisk, jest stawiane przez autora na piedestale.

Autorowi nie można też odmówić ogromnej wiedzy na temat militariów. Zna się na broni, żargonie, hierarchii wojskowej… Wszystko opisane dokładnie, ale nie nudno. W taki sposób, że laik powinien zrozumieć, a nawet się zainteresować. Tego typu opisy są dozowane, bo we współczesnych czasach mało kto lubi je czytać.

„Czterech pozostałych przy życiu rangersów nadal znajdowało się po drugiej stronie wioski, prawie sto metrów od śmigłowca. Biegli, ile sił w nogach w jego kierunku, a tymczasem Sandra włączyła przełączniki w kokpicie i wirniki zaczęły się obracać.
– Będziemy w powietrzu za sześćdziesiąt sekund.
– Nie mamy sześćdziesięciu…!
Pocisk moździerzowy uderzył w ogon śmigłowca, unosząc tylną część maszyny w powietrze i sprawiając, że zaczęła gwałtownie wirować wokół własnej osi. Mitchell roztrzaskał sobie głowę, gdy cisnęło nim o przegrodę, a Sandra została wyrzucona z fotela pilota na drugą stronę kokpitu. Zewsząd rozlegały się odgłosy strzałów karabinowych”.

McEwen gra jeszcze bardziej na emocjach widzów, gdy pokazuje nam ich życie w cywilu. Nagle dociera do czytelnika, że wojskowi też mają życie bez munduru. Ich żony mogą owdowieć, dzieci osierocieć… Jak w tym momencie im nie kibicować?

„Snajperzy. Droga bez powrotu” nie jest oczywiście powieścią bez wad. Choć przez większą część trzyma w napięciu, zdarzają się też i nudnawe momenty. Jest to jednak świetnie napisany thriller wojenny, który powinien stanąć na półce fanów militarnych klimatów.

Zapraszam na www.niekulturalnakulturalnie.wordpress.com

W Afganistanie talibowie porywają jedyną kobietę-pilota Night Stalkerów, czyli elitarnego 160. Pułku Lotnictwa Operacji Specjalnych. Ranna chorąży Sandra Brux pada ofiarą brutalnego gwałtu, którego publikacja nagrania wideo grozi międzynarodowym skandalem i kompromitacją Stanów Zjednoczonych. Porywacze żądają od Białego Domu 25 mln USD okupu, który jednak okazuje się tylko fortelem z ich strony i nie mają zamiaru jej uwolnić. Sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdyż w poranioną nogę Brux wdarła się gangrena grożąca jej śmiercią, a czas nieubłaganie ucieka… Gdy po nieudanej akcji specjalsów z US Navy SEALs Team Six, wydaje się że Ameryka będzie musiała ukorzyć się przed porywaczami, do nieautoryzowanej przez prezydenta akcji ratunkowej wyrusza najlepszy z najlepszych, komandos Gil Shannon…

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/scott-mcewen-thomas-koloniar-snajperzy-droga-bez-powrotu-recenzja/

Zaczne od tego, że niezwykle szanuje Scotta McEwena za jego poprzednią książke. Pamiętam jak ją pochłaniałam. Zresztą nie tylko ja. Ktoś bardzo mi bliski też ją pokochał od pierwszych stron. Gdy dowiedziałam się, że ten sam autor postanowił napisać kolejną książkę to musiałam ją przeczytać. Jednocześnie podchodziłam do niej ze strachem. Bałam się, że strace to za co pokochałam McEwena. Czy tak się stało? Nie! Jeszcze bardziej go pokochałam.

Książka zaczyna się od tego, że poznajemy Gila Shannona oraz jego żone. Dzięki takiemu zabiegowi widzimy w nim człowieka. Nie tylko żołnierza. Gdy następują kolejne wydarzenia, mamy świadomość żony czekającej na męża. Mimo tego Gil podejmuje się samodzielnej misji aby uratować swoją koleżankę. Ryzykuje własne życie i honor. Ryzykuje wszystko. Jednak nie potrafi pozostawić Sandry w rękach Talibów. Wie, że musi ją uratować.

Autorzy pokazują również jak działają różne struktury wojskowe. Jednostki specjalne takie jak Seal. Ukazane jest również podejście Stanów Zjednoczonych do tego co się dzieje na Bliskim Wschodzie. Historie się przeplatają. Raz widzimy co dzieje się u prezydenta, raz co u Gila, a raz co w wywiadzie. Jednak spokojnie. Wszystko jest napisane w taki sposób, że każdy się odnajdzie.

"Snajperzy..." poruszają trudne tematy, nie są łatwą książką. Momentami trudno się ją czyta. Nie ze względu na ciężkie pióro, a wydarzenia opisane.

Zdecydowanie jestem na tak!

Moja ocena: ******

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

www.lottaczyta.blox.pl

Wojskowość, Bóg, Honor, Ojczyzna i precyzja.

Można nie rozumieć połowy rzeczy, które niosą za sobą te pojęcia, jednak nie da się przejść obojętnie obok książki, z której tryska tak wiele skrajnych emocji. „Snajperzy...” to powieść wojenna oparta na faktach autentycznych ukazująca realne starcie z brutalnością wojny. Jest to historia przedstawiająca losy Gila Shannona - strzelca wyborowego z Navy Seals Team Six, który powraca z misji, i który ma podjąć akcję ratunkową, gdy chorąży Sandra Brux zostanie uprowadzona przez Talibów. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby bohater nie obiecał swoim podwładnym, że ocali życie Sandry nawet za cenę utraty honoru amerykańskiego wojownika w samowolnej i brawurowej operacji. Czy istnieje większe poświęcenie od niesienia drugiemu człowiekowi ratunku nawet za cenę własnego życia?

Ścieżka, którą kroczą snajperzy to droga bez powrotu. Jak pokazuje życie Gila Shannona, zawsze będą kroczyć za Tobą demony, które spotkałeś w czasie tej podróży. Bohater powracając do rodzinnej Montany, nadal znajduje się pod wpływem misji, które dawno dobiegły końca. Siła tej powieści tkwi według mnie przede wszystkim w powiązaniu tego pozornie nieosiągalnego świata wielkiej polityki, który jest zbroczony krwią z losem zwykłych ludzi, którzy przesiąknięci w swojej pracy duchem walki, nie potrafią odnaleźć się w domowych pieleszach u boku stęsknionych żon i dzieci.

Nowa książka współautora bestsellerowego „Snajpera” Chrisa Kyle'a to materiał na wspaniałą produkcję o amerykańskich wojownikach, którzy naprawdę istnieją i nie są tylko wyobrażeniem zaklętym w książkach wielkich autorów. Polecam.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com

Wojskowość, Bóg, Honor, Ojczyzna i precyzja.

Bóg, honor i precyzja

Gil jest mężem. Gil ma ranczo. Gil hoduje konie i mógłby wieść naprawdę spokojne życie. Ale Gil jest z NAVY SEAL’s. I ma bardzo dużo do zrobienia Bliskim Wschodzie. Supertajne operacje, o których nikt nie może nawet wiedzieć, że zostały przeprowadzone – to jego specjalność.

W życiu snajpera jest tylko jedna pewna rzecz – precyzja może uratować Ci życie. Przekonuje się o tym również Gil, który podczas bardzo tajnej akcji dla rządu USA na terenie bardzo wrogiego kraju, wykonuje misję, której oficjalnie nigdy nie było. Mimo ustalonego planu działania – wszystko idzie oczywiście zupełnie inaczej. Wywiązuje się walka na śmierć i życie. Gil łamie rozkazy - honor nie pozwala mu zabić swojego celu. W konsekwencji stacza bitwę z wieloma napastnikami i zabójczym wrogim snajperem. Tylko cierpliwość i bezbłędna dokładność dają mu szansę na zwycięstwo i bezpieczny powrót do bazy po wykonaniu misji. Wkrótce potem sytuacja zmusza go ponownie do działania wbrew rozkazom - na szali jest życie innego żołnierza. Tak właśnie Gil wplątuje się w samowolną misję ratunkową przetrzymywanej przez muzułmańskich ekstremistów koleżanki po fachu. Misja wręcz samobójcza, misja za którą grozi sąd wojskowy i jeden prosty cel – sprowadzić rannego i więzionego żołnierza do domu. Prosty nie znaczy łatwy, bo okazuje się, że zaledwie kilku zabójczo skutecznych SEAL’sów staje przeciwko setkom wrogich bojowników, nie mogąc liczyć na wsparcie dowództwa innych żołnierzy. Czy akcja odbicia zakładnika się uda i czy bohaterowie wyjdą z tego cało?

Jak zawsze – nie zdradzę, przeczytajcie sami! A oprócz rozwiązania zagadki znajdziecie w tu mnóstwo wartkiej akcji, doskonałe wyszkolenie amerykańskiej armii, zabójcze umiejętności snajperów i misje nie do wykonania – koktajl, który daje nam 400 stron doskonałej lektury, mrożącej niekiedy krew w żyłach…

Bóg, honor i precyzja

W życiu snajpera jest tylko jedna pewna rzecz – precyzja może uratować Ci...

Zajefajna książka!! Polecam!!

Zajefajna książka!! Polecam!!

Bardzo polecam, jeśli oczywiście ktoś lubi takie klimaty !!!

Po kilku miesiącach musiałem wrócić i jeszcze raz przeczytać bo super historia.
Czekam na ekranizacje.

Bardzo polecam, jeśli oczywiście ktoś lubi takie klimaty !!!

Po kilku miesiącach musiałem wrócić i jeszcze raz przeczytać bo super historia.
Czekam na ekranizacje.

• Snajperzy