Zdradzeni

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Nangar Khel, Afganistan, wojsko, misja
literatura faktu

Te wydarzenia wstrząsnęły armią. Polscy żołnierze zostali oskarżeni o zbrodnię ludobójstwa. Jak było naprawdę? Reporterka dociera do nigdy niepublikowanych zeznań, rozmawia z setkami świadków. Obnaża system manipulacji politycznych z Antonim Macierewiczem w tle. Jak pisze w posłowiu gen. Waldemar Skrzypczak: cała sprawa "zbrodni ludobójstwa" zrodziła się w salonach polityków, a nie w Afganistanie.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

Mea Culpa | 2017-04-10
Na półkach: Czytam bo polskie 2017

Żołnierze z wojska polskiego przygotowują się do odlotu na misję do Libanu. Niestety lot zostaje odwołany, a oni muszą czekać na dalsze dyspozycje. Nagle okazuje się, że zamiast do Libanu, zostaną przetransportowani do Afganistanu. Mają pół roku, aby się przygotować do działań wojennych. Kiedy w końcu wyruszają, czeka ich ogromne zaskoczenie. To, co dzieje się na polu bitwy, ich relacje oraz relacje z sojusznikami czy służbami, pozostawiają wiele do życzenia. Co się stanie, kiedy zostaną oskarżeni o zbrodnię wojenną, o morderstwa cywili? Czy naprawdę było tak, jak podają media? Kto w Polsce rozdmuchał akcję do wielkich rozmiarów? A w końcu – komu najbardziej zależało na splamieniu honoru polskiej armii?

Jak twierdzi napis na okładce, jest to mocna, prawdziwa historia. W 2007 roku na misję do Afganistanu zostali wysłani polscy żołnierze, by pomagać w walce z talibami Amerykanom. Niestety od początku wszystko idzie źle.

Autorka zebrała wszelkie dokumenty potrzebne jej do...

liverpoolczyk | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Dobrze napisana, ciekawa książka. Całe szczęście, że autorka nie próbowała stworzyć martyrologii oskarżonych żołnierzy.
Najważniejsze dla sprawy wydarzenia zostały opisane z odpowiednią starannością o detale. Nie można nie pochwalić autorki za stopień znajomości wojskowych reali ;)

Jestem sobie jednak w stanie wyobrazić jeszcze lepsze oddanie tych wydarzeń.
Zabrakło mi większej liczby ogólnych opinii na temat całej sprawy, przykładowo ze strony innych wojskowych, polityków, dziennikarzy. Przede wszystkim jednak ze strony stawianej w złym świetle pewnej służby i faceta, który robi za szwarccharakter. Cierpi na tym obiektywizm.
Przydałoby się również przybić stempel i wprost napisać, jaki był wyrok sądu i najlepiej zacytować fragmenty orzeczenia.

gumiak | 2017-07-13

Dlatego warto czytać książki a nie produkty mediów. Zebrane relacje z wojny, gorzkie i smutne. A co do polityków to mam dla nich zawsze ten sam cytat Kazika "Nie wierzę im kurwom jak psom"

Albercik | 2017-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2017

Bardzo potrzebna pozycja. Kiedy w mediach zagościł temat Nangar Kehl byłem zaskoczony tym, co robią naszym żołnierzom. Z czasem stało się jasne, że nowe służby Antka potrzebowały "spektakularnego sukcesu"... za wszelką cenę! Książka rzetelnie opowiada historię szturmanów z polskiego kontyngentu, jednak mam pewien niedosyt. Czegoś mi brakuje. O ile historia chłopaków z oddziału Delta jest nakreślona w miarę szczegółowo (trochę o Iraku, szkolenie i Afganistan), to już wydarzenia po powrocie z Afganistanu są potraktowane po "macoszemu". W tym momencie rozwinąłbym tekst, bo nie można w kilku zdaniach opisać całej nagonki jaka miała miejsce w mediach. Przydałoby się rozwinąć temat, ponieważ niewielu czytelników będzie potem szukać artykułów prasowych na ten temat. I jeszcze jedno... bardzo bym chciał przeczytać o obronie City Hall w Karbali przez bohaterów niniejszej książki... to im się należy!

apache_server | 2017-09-14
Przeczytana: 13 września 2017

Jak na roczną pracę przy pisaniu książki, jak zapewnia autorka, to wyjątkowo kiepski dokument. Skoro wydarzenie miało miejsce w sierpniu 2007 roku, czyli w końcówce rządów PiS-u, to PO mogła to zamknąć w kilka tygodni. Jak przepchali ustawę emerytalną w 2 tygodnie to jest to u nich możliwe. A tak, to wyrok zapadł w 2011 czyli po 4-ch latach, wyrok utrzymujący poprzedni po 5 latach. PO w sposób zakamuflowany miała wszystkie organa państwowe pod kontrolą (casus Smoleńsk). Oskarżanie Maciarewicza bez podania konkretnych dowodów, przypisów to propaganda dzisiejszej totalnej opozycji, której autorka wyraźnie sprzyja. Literaturę faktu pisze się z podaniem źródeł, dokładnym opisaniem okoliczności. Tutaj mamy fantazję na temat, jak Maciarewicz zachowywał się w swoim biurze, jak siedział przy biurku i co mówił do podwładnych. Czy autorka siedziała tam razem z nim? W książce nie ma o tym ani słowa.

Jarek Tananis | 2017-09-11
Na półkach: Wywiad
Przeczytana: 11 września 2017

Spodziewałem się draństwa od SKW i Pana Antka ale stopień upodlenia mnie zaskoczył. Całe szczęście że pozostali jeszcze porządni ludzie którym wojsko leży na sercu - szczególnie Pan Generał Skrzypczak.

Miedzianowska | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017