Ineska 
24 lat, kobieta, Wrocław, status: Czytelniczka, dodała: 20 cytatów, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
  • Cztery powieści. Obcy. Dżuma. Upadek Pierwszy człowiek
    Cztery powieści. Obcy. Dżuma. Upadek Pierwszy człowiek
    Autor:
    Centralnym zagadnieniem twórczości Alberta Camusa jest człowiek. Absurd jego egzystencji, bunt, zdolność do ofiarności i heroicznej walki ze złem, ale także nikczemność, wina, za którą nie ma przebacz...
    czytelników: 133 | opinie: 0 | ocena: 8,15 (40 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-08 01:16:32
Dodała cytat z książki: Do fanatyków. Trzy refleksje
Nie jest możliwa odnowa bez dawnych dni, dawne dni zaś nie mają istnienia bez odnowy.
 
2018-09-08 01:15:11
Dodała cytat z książki: Do fanatyków. Trzy refleksje
To, co dzisiaj kwitnie, może się stać nawozem dla tego, co zakwitnie jutro, a co zakwitnie jutro, może być podobne do czegoś, co kwitło przedwczoraj.
 
2018-09-08 01:09:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Islam, TERRORYZM, Literatura faktu
Autor:

Nikt tak dobrze nie pokazuje ducha społeczeństwa izraelskiego jak Amos Oz. Nikt tak jak on nie pisze o sprawach fundamentalnych w prosty, stonowany i dogłębny sposób. Pokazuje, ale nie ocenia. Przekonuje, ale nie poucza.

Ten umiar, dystans i prostotę odnajdziemy również w esejach „Do fanatyków”. I to największa siła tej książki, która mierzy się z najgorętszymi i najtrudniejszymi problemami...
Nikt tak dobrze nie pokazuje ducha społeczeństwa izraelskiego jak Amos Oz. Nikt tak jak on nie pisze o sprawach fundamentalnych w prosty, stonowany i dogłębny sposób. Pokazuje, ale nie ocenia. Przekonuje, ale nie poucza.

Ten umiar, dystans i prostotę odnajdziemy również w esejach „Do fanatyków”. I to największa siła tej książki, która mierzy się z najgorętszymi i najtrudniejszymi problemami współczesnego świata. Jednak to, co najmocniej, najdobitniej przemawia w tej książce to proste refleksje na temat istoty fanatyzmu. Nie tyle jednak w kontekście politycznym czy religijnym, ale zwykłym, ludzkim. Fanatyzm zaczyna się w domu – pisze Amos Oz. I właśnie w domu można go powstrzymać. „Niekiedy ta choroba zaczyna się dość niewinnie: nie od ucinania głów, wysadzania samochodów pułapek, czy palenia domów wraz z mieszkańcami, lecz w kręgu rodziny – fanatyzm zaczyna się w domu” – pisze Oz. Czy nad takimi słowami można przejść bez chwili autorefleksji? Czy można je zlekceważyć? To jest właśnie siła prozy Amosa Oza – pisarz sięga do takich pokładów ludzkiej wrażliwości, empatii, by bez zbędnego moralizowania przekazać ważną, wręcz fundamentalną myśl.

Ta myśl może być jak objawienie: przecież fanatyzm jest częścią naszego życia, powstaje i dzieje się tu i teraz. My jesteśmy jego częścią, my go kreujemy. „Łagodne objawy, dobrze nam wszystkim znane, polegają na powszechnej skłonności do tego, by odrobinę zmienić swoich najbliższych, własne dzieci, brata i siostrę, , partnerkę i partnera, sąsiadów – zmienić dla ich własnego dobra. Czasami nawet się dla nich poświęcić, zwłaszcza kiedy są zupełnie ślepi (…)”.

Co może być antidotum na fanatyzm? Ciekawość, wyobraźnia i humor – przekonuje pisarz. „Nigdy nie spotkałem fanatyków z poczuciem humoru – pisze Oz. - Owszem, fanatycy bywają zdolni do uszczypliwości, do sarkazmu, miewają cięty język, ale nigdy poczucie humoru, a już na pewno nie wobec samych siebie.”

Amos Oz nie nakazuje nam walczyć z fanatyzmem, nie wskazuje, jak się mu przeciwstawić. Fanatyków nazywa chodzącymi wykrzyknikami, ale odradza bycie wykrzyknikiem po drugiej stronie barykady. I podpowiada, by pożartować trochę ze swoich własnych wykrzykników. „A także zaciekawić się i zajrzeć od czasu do czasu nie tylko w okno sąsiada, ale przede wszystkim zobaczyć, jak przedstawia się rzeczywistość widziana z jego okna, bo z konieczności jest ona inna niż ta, którą można zobaczyć z własnego.”

Mądra, dogłębna i wybitna literacko lekcja tolerancji. Dla nas wszystkich.

Książkę polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu i zagranicznych reportaży.

pokaż więcej

 
2018-09-04 23:52:35
Dodała cytat z książki: Wyspa Motyli
Horoskopy to raczej pewne życiowe wskazówki. Ludzie mogą zmienić drogi, którymi podążają. Zwłaszcza wtedy, kiedy rozpoznają gdzie popełnili błąd.
 
2018-09-04 23:50:31
Dodała cytat z książki: Wyspa Motyli
[...]ludzie są jak zabawki, prędzej czy później się psują".
 
2018-09-04 23:49:52
Dodała cytat z książki: Wyspa Motyli
[...]ciekawość nie zawsze jest naganna. Czasami pomaga otworzyć się na inne kultury. - powiedział Vikrama.
 
2018-09-04 23:48:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Romans/Melodramat

Czy kiedykolwiek marzyliście o wakacjach w krajach Orientu? Zapierające dech w piersiach widoki, odmienne smaki oraz kultura będąca połączeniem buddyzmu i hinduizmu. Czego chcieć więcej? Czas wakacji dopiero się zaczyna, więc nic straconego. Tym bardziej, że w przepiękną podróż malowniczymi szlakami Cejlonu zaprasza Corina Bomann w powieści Wyspa Motyli.

Jakie emocje czekają czytelników...
Czy kiedykolwiek marzyliście o wakacjach w krajach Orientu? Zapierające dech w piersiach widoki, odmienne smaki oraz kultura będąca połączeniem buddyzmu i hinduizmu. Czego chcieć więcej? Czas wakacji dopiero się zaczyna, więc nic straconego. Tym bardziej, że w przepiękną podróż malowniczymi szlakami Cejlonu zaprasza Corina Bomann w powieści Wyspa Motyli.

Jakie emocje czekają czytelników podczas lektury tej książki? Przede wszystkim czeka nas rozwikłanie trudnej rodzinnej zagadki mającej korzenie w w Anglii i w dziewiętnastowiecznym Kolombo. Fabuła pozwala przemieszczać się z główną bohaterką, Dianą, między Niemcami, Anglią oraz Sri Lanką. Tajemnica przodków kobiety związana jest z morderstwem, namiętnością oraz zdradą.

Fabuła powieści okazuje się niebanalna, przemyślana, spójna. Barwne opisy pozwalają poczuć powiew Orientu, zapach herbaty i cynamonu, który działa na zmysły kojąco, a zarazem przybliża całą historię i pobudza wyobraźnię. Liczne retrospekcje pozwalające obcować z Grace i Victorią w XIX wieku dodają książce klimatu. Ich niewinność, ciekawość, a zarazem łamanie przez nie ówcześnie panujących zasad sprawia, że stają się czytelnikom naprawdę bliskie. Natomiast wydarzenia współczesne pozwalają odkrywać na nowo miejsca ukazane w retrospekcjach. Świetny, naprawdę interesujący zabieg

Tytuł zapowiada kolejny banalny romans. Nic bardziej mylnego. Wyspa Motyli zasłużenie zdobyła status bestsellera. To idealna odskocznia od codzienności, lektura pobudzająca zmysły i ciekawość świata.
Warto po nią sięgnąć.

pokaż więcej

 
2018-09-02 03:15:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Historia (biografia, pamiętniki etc.)
Autor:
Cykl: Cesarzowa Cixi (tom 1)

Książka jest swoistego rodzaju pamiętnikiem kobiety Yehonali, która dzięki urodzie, przebiegłości i inteligencji dostała się na sam szczyt chińskiego dworu cesarskiego. Uciekając przed biedą i małżeństwem z uzależnionym od opium kuzynem trafia na konkurs, w trakcie którego wybierane są kobiety dla cesarza. Kandydatek jest tysiące, a miejsce cesarzowej - jedno. Po morderczej konkurencji... Książka jest swoistego rodzaju pamiętnikiem kobiety Yehonali, która dzięki urodzie, przebiegłości i inteligencji dostała się na sam szczyt chińskiego dworu cesarskiego. Uciekając przed biedą i małżeństwem z uzależnionym od opium kuzynem trafia na konkurs, w trakcie którego wybierane są kobiety dla cesarza. Kandydatek jest tysiące, a miejsce cesarzowej - jedno. Po morderczej konkurencji Yehonala staje się jedną z siedmiu oficjalnych żon cesarza. Jej szczęście zdawało się ogromne jednak szybko życie odarło ją ze złudzeń. Już po kilku miesiącach zrozumiała, że jeżeli nie zacznie brać udziału w dworskich intrygach na śmierć i życie, to Jej rola ograniczy się jedynie do czekania w łożu na przybycie małżonka. Co więcej - prawdopodobnie na czekaniu upłynie jej młodość, a mąż i tak nie przybędzie. Działając przy pomocy oddanego eunucha osiąga sukces. Staje się najważniejszą kobietą w życiu cesarza. Na dodatek daje mu jedynego syna, co stanowczo wzmacnia jej pozycje na dworze. Książka mnie oczarowała. Stanowi barwny opis tamtej epoki, ludzi, ubioru, konwenansów i ... dziwactw jakie panowały w Zakazanym Mieście. Wiele opisanych zdarzeń zupełnie normalnych dla ówczesnych Chińczyków mi nie mieściło się w głowie. Ilość ciągłych uroczystości, odwiecznych tradycji, których nie wolno było złamać porażała mnie. A już opis tradycyjnych kąpieli dla nowonarodzonego cesarza, którego moczono w złotej wannie przez trzy godziny pod gołym niebem... nie dziwę się, że cesarskie dzieci były wątłego zdrowia i często w dzieciństwie umierały. Książka fenomenalnie łączy beletrystykę z historią. Trudno wyłapać co jest prawdą a co fikcją. Dlatego przewertowałam internet w poszukiwaniu wiedzy o Cixi. Po kilku artykułach doszłam do wniosku, że autorka książki tak ujęła osobę cesarzowej, aby budziła sympatię czytelnika, podczas gdy w rzeczywistości nie bardzo na nią zasługiwała. Książka ma jedną wadę, na szczęście niedużą. W pewnym momencie lektury zaczęłam odczuwać, że coś się z powieścią dzieje niedobrego. Dopiero po chwili doszłam do tego, że przekładu na język polski dokonywały dwie osoby i własnie zakończyłam pierwszą - w moim odczuciu lepszą część. Na szczęście różnica naprawdę nie jest powalająca.

pokaż więcej

 
2018-08-11 00:24:41
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Islam, TERRORYZM

Publikacja poświęcona jest podstawowym zagadnieniom terroryzmu międzynarodowego i sposobom jego zwalczania. Autor przedstawia fenomen terroryzmu jako zjawiska interdyscyplinarnego, wymagającego zaangażowania wiedzy z zakresu psychologii i socjologii, prawa karnego, kryminologii, prawa międzynarodowego, nauk politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od poprzedniego wydania zaszły we...
Publikacja poświęcona jest podstawowym zagadnieniom terroryzmu międzynarodowego i sposobom jego zwalczania. Autor przedstawia fenomen terroryzmu jako zjawiska interdyscyplinarnego, wymagającego zaangażowania wiedzy z zakresu psychologii i socjologii, prawa karnego, kryminologii, prawa międzynarodowego, nauk politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od poprzedniego wydania zaszły we współczesnym świecie istotne zmiany; dotyczyły one także zagrożeń ze strony terroryzmu międzynarodowego. Niniejsze wydanie wymagało zatem aktualizacji, zarówno od strony faktograficznej, jak i uwzględnienia zmian prawnych.

W nowym wydaniu rozbudowano część poświęconą najnowszej historii terroryzmu, dodano kwestie dotyczące interpretacji współczesnego terroryzmu w kategoriach walki informacyjnej, uzupełniono także część poświęconą omówieniu prawa Unii Europejskiej – było to konieczne wobec wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego.

Terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia... Nie ma dobrego, ani usprawiedliwionego terroryzmu. Może być tylko słuszna sprawa, która hańbi niewinnie przelaną krew.
Problematyka terroryzmu jest stale aktualna. Jak podkreśla dr hab. Tomasz Aleksandrowicz.
Monografia została napisana zrozumiałym, przejrzystym językiem. Analiza zjawiska jest logiczna i spełnia wszystkie kryteria pracy naukowo - badawczej. Ponadto została poparta bardzo dobrymi źródłami z kraju i ze świata. Metodologicznie, praca zawiera wiele treści poznawczych, które spełniają cele uniwersalne oraz utylitarne. Postawione pytania badawcze oraz tezy zawarte w pracy, słusznie ukazują złożoność zjawiska terroryzmu, co autor doskonale pokazuje na podstawie przedstawionej definicji operacyjnej "terroryzmu".
Książka dr hab. Tomasza Aleksandrowicza, ukazuje cenną wiedzą z obszaru nauk o bezpieczeństwie, której atutem jest interdyscyplinarny charakter wydanej monografii.
Zasadnym jest stwierdzenie, iż przez pryzmat terroryzmu, dostrzegamy istotę zagrożeń asymetrycznych i hybrydowych. Dogłębna analiza umożliwia zrozumienie mechanizmów, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa państwa oraz pokoju międzynarodowego. Autor przedstawia potrzebę połączenia nauk o bezpieczeństwie z socjologia, psychologią, kryminalistyką, prawem oraz stosunkami międzynarodowymi. Wskazuje podstawowe źródła i kierunki zagrożeń oraz sposoby ich przeciwdziałania.<br> Książka adresowana jest nie tylko do tych, którzy zawodowo zajmują się badaniami nad terroryzmem, ale i tym, którzy jemu przeciwdziałają. Poprzez obszerne omówienie zjawiska terroryzmu, monografia stanowi również podręcznik akademicki dla studentów oraz słuchaczy wyższych szkół policyjnych, a także pracowników urzędów publicznych i służb specjalnych.

pokaż więcej

 
2018-08-08 05:57:51
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia białej Masajki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-08-08 05:50:37
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-08 05:50:32
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-08 05:50:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-08 05:50:26
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-08 05:50:23
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
50 34 187
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (9)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd