Afganistan. Odpowiedzieć ogniem

Seria: Linie Frontu
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Afganistan nie może zaznać spokoju: wojny brytyjsko-afgańskie w XIX i XX wieku, krwawa interwencja radziecka lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, wreszcie trwające do dziś starcia z wojskami Paktu Północnoatlantyckiego. Po 11 września 2001 roku, gdy świat wypowiedział wojnę terroryzmowi, interwencja wojsk NATO na Bliskim Wschodzie była tylko kwestią czasu. Podpułkownik Grzegorz Kaliciak...

Po 11 września 2001 roku, gdy świat wypowiedział wojnę terroryzmowi, interwencja wojsk NATO na Bliskim Wschodzie była tylko kwestią czasu. Podpułkownik Grzegorz Kaliciak trafił do Afganistanu na półroczną misję stabilizacyjną dziesięć lat po atakach na WTC jako dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przez pół roku musiał mierzyć się z nieustającymi atakami islamskich terrorystów, nieufnością ludności cywilnej, ale również z biurokracją. To ostatnie niejednokrotnie opóźniało podejmowanie istotnych decyzji.

Książka Afganistan to nie tylko rzetelna relacja z misji w regionie objętym permanentnym konfliktem, ale również obraz sytuacji panującej w polskiej armii.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/afganistan

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1245

Polska armia w Afganistanie

„Afganistan. Odpowiedzieć ogniem” to druga książka sygnowana nazwiskiem ppłk. Grzegorza Kaliciaka. W pierwszej opisywał bitwę o City Hall w Karbali w Iraku, gdzie dowodził. Tym razem opowiada o swojej nieco późniejszej służbie w polskich oddziałach w Afganistanie, gdzie dowodził Combat Outpost Quarabah, który osłaniał jedną z najważniejszych dróg w kraju.

Kaliciak służył w IX zmianie, która znalazła się w Afganistanie w 2011 r. Tym razem jednak nie są to tylko jego wspomnienia. Dość często oddaje głos kolegom, głównie kpt. Pawłowi Szczyszkowi, dowódcy Fire Base Giro, wysuniętego posterunku, nieco oddalonego od głównych sił.

Dla 17. Brygady, w której służą obaj wymienieni oficerowie, IX zmiana w Afganistanie okazała się tragiczna. Wcześniej oddział jeździł na misję, jednak nikt nie zginął. W Afganistanie w niecały rok stracili czterech żołnierzy. Kaliciak opisuje każdy z tych przypadków.

Autor stara się przekrojowo opisać zadania polskich oddziałów na afgańskiej ziemi. Pisze o celach, jakie przyświecały naszemu kontyngentowi, ale też o współpracy z miejscową policją i wojskiem, próbami nawiązania kontaktu z cywilami, wymianach ognia z Talibami. Dość dokładnie opisuje sprzęt, którym posługiwali się żołnierze, jego wady i zalety i porównuje go z tym, który miał okazję używać w Iraku. Wspomina również o stresie: stresie bojowym, pourazowym czy permanentnym strachu przed najechaniem na minę („jdika”). Dotyka tez problemów codziennego życia żołnierzy: rozłąki z rodzinami, jedzenia czy rzeczy tak prozaicznej, a rzadko opisywanej, jak utylizacja fekaliów w kraju bez kanalizacji.

Biorąc pod uwagę ile tu tematów oraz fakt, że mamy do czynienia właściwie z dwiema historiami snutymi przez dwóch oficerów, którzy dowodzili sąsiednimi posterunkami, można by się spodziewać potężnej księgi. Niestety pod tym względem „Afganistan” rozczarowuje. Całość to niespełna 190 stron, a jeśli odliczyć 30 stron wstępu i rysu historycznego Afganistanu oraz kilkanaście stron podsumowania, to „mięsa” nie zostaje nawet 140 stron. I to dość standardową czcionką, nie żadnym maczkiem.

Kaliciak jest po wojskowemu rzeczowy, więc na tych 140 stronach zdołał upchnąć stosunkowo dużo treści. Jednak mimo to wiele tematów potraktowanych jest bardzo pobieżnie. Choćby kwestia opieki medycznej, lokalnej policji i wojska, pomocniczego personelu cywilnego i wielu innych. Wiadomo, że nie o wszystkim wojskowi mogą pisać, wszak od opisywanej misji minęło dopiero pięć lat, ale na pewno żołnierze 17. Brygady mają w zanadrzu mnóstwo ciekawych historii, które nie naruszają tajemnicy wojskowej.

Trudno powiedzieć skąd wynika takie a nie inne podejście do tematu. Może wydawca nie chciał odstraszać tych, którzy o wojsku wiedzą tyle, co z „Czterech pancernych”? Faktem jest, że książka napisana jest prostym językiem, bez fachowego żargonu, zawiłości taktyki walk na pustyni, a opis sprzętu zrozumieją również czytelnicy, którzy broń widzieli jedynie w muzeum. Niemniej czytelnik mający większe pojęcie na temat zagranicznych misji naszej armii będzie skazany na wybieranie pojedynczych drobinek ciekawszych informacji.

Krzysztof Krzemień

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

"Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" - to druga książka autorstwa Pana Pułkownika Grzegorza Kaliciaka, który jest znany jako dowódca obrony City Hall w irackiej Karbali.
Jako zawodowy oficer i "misjonarz" dodaje do swoich irackich wspomnień opis służby w szeregach 17. Brygady Zmechanizowanej podczas IX zmiany w Afganistanie.
Otrzymujemy dzięki temu porównanie obu tych misji zarówno pod względem przygotowania polskich żołnierzy, zmian w sprzęcie, mentalności dowódców wysokiego szczebla jak i współpracy z innymi armiami NATO (głównie Amerykanami).
Autor przedstawia też to, co Jego zdaniem, w polskiej armii zmieniło się na plus, a co zmianom nie uległo. O kwestiach negatywnych, które w dalszym ciągu są armijnymi bolączkami jako lojalny oficer w czynnej służbie nie wspomina wcale lub robi to w sposób bardzo zawoalowany :-D
Opisuje poszczególne akcje polskich żołnierzy w Afganistanie, standard życia w bazach oraz współpracę z lokalnymi służbami takimi jak afgańska armia, wywiad, czy...

DziadekDoOrzechów | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Poprzednia książka pana Kaliciaka o obronie City Hall w Karbali była przeze mnie wychwalana za dużą część poświęconą historii tamtego regionu i okoliczności zaangażowania polskiej armii w konflikt w Iraku. W przypadku "Afganistanu. Odpowiedzieć ogniem" mamy podobny rys historyczny oraz fenomenalnie wyjaśnione zawiłości afgańskie związane ze specyfiką terenu i różnorodnością etniczną. Oczywiście główny wątek jest również bardzo ciekawy, a opisy przebiegu kontaktów ogniowych niezwykle wciągające. Polecam. A twórcy podręczników mogą uczyć się od autora sposobu przekazywania wiedzy.

Dawid | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, Afganistan

Świetna pozycja dla miłośników konfliktu w Afganistanie, czyta się ją jednym tchem (nie tylko z uwagi na jej romiary-184 strony). Kaliciak prezentuje działania 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, która przybyła do państwa, leżącego u stóp gór Hindukuszu, jako IX zmiana PKW. Autor oraz mjr Paweł Szczyszek, przedstawiają codzienne trudności polskiego żołnierza przebywającego na misji w prowincji Ghazni. Polski wojak każdego dnia narażony jest na kontakt ogniowy z „niewidzialnym” nieprzyjacielem, który to do perfekcji opanował techniki wojny partyzanckiej, jednak największym zagrożeniem dla żołnierzy misji ISAF są Ajdiki (improwizowane ładunki wybuchowe). To właśnie z „ręki” IED, poniosło śmierć 3 z 4 żołnierzy 17 Brygady. Dodajmy do tego wrogo nastawioną miejscową ludność, a także brak współpracy z afgańskim wojskiem i policją (którzy są leniwi, źle wyszkoleni i jeszcze gorzej uzbrojeni), i mamy gotowy obraz wojny, której nie sposób wygrać. Ppłk Kaliciak,...

spec_johny | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Jak zwykle w tego typu pozycjach o polakach, cierpię z powodu dwóch powodów:

1. Braku większej ilości kolorowych zdjęć,
2. Małej ilości stron.

I niestety, ta pozycja posiada oba cierpienia.
Nie zmienia to jednak faktu, że warto po nią sięgnąć, choćby dlatego, aby poznać mały ułamek historii z czasów działań 17 WBZ z Międzyrzecza podczas IX zmiany. Napisana lekko ale smutno. Smutno, bo pan Kaliciak stara się w niej odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, zarówno zadanym samym żołnierzom jak i żoną, a także tym, co w przyszłości chcą pełnić służbę. I smutna też dlatego, bo podczas IX zmiany zginęło czterech żołnierzy brygady, a dobra passa od czasów Iraku została przerwana.

Na przyszłość do autorów, może kiedyś przeczytają moje słowa:
Więcej tekstu, więcej zdjęć!
Ludzie chcą znać waszą historię.
Historię żołnierzy - profesjonalistów.

A jako bonus do opinii, warto odsłuchać kawałek, gdzie w tle przewija się 17 WBZ, a na sam koniec jest scena z sali tradycji, gdzie ukazuje się...

konto_usuniete | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Pozycja w prostych żołnierskich słowach przedstawia nam 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Afganistanie w ramach IX kontyngentu. Otrzymujemy więc ogólny zarys zadań polskich wojskowych w czasie trwania misji stabilizacyjnej, która do końca taką nie jest, jak i zagrożeń na nich czyhających. Autor nie unika również trudnych zagadnień, takich jak zasadność walk w tych rejonach świata, jak i problem ISIS.

kozilov | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017