Komandos

Rogue Warrior
978-83-240-1673-0
literatura faktu
Ag2S

Richard Marcinko - kontrowersyjny twórca SEAL Team Six, pogromców Bin Ladena - zdradza kulisy swojej niezwykłej kariery w służbach specjalnych. Miejsce: wyspa Vieques, Morze Karaibskie Zadanie: obezwładnić 40 uzbrojonych terrorystów, odbić zakładnika i odzyskać skradzioną broń jądrową Oddział: SEAL Team Six Dowódca: Richard Marcinko Z raportu misji: Podczas desantu nie otwiera się spadochron...

Miejsce: wyspa Vieques, Morze Karaibskie
Oddział: SEAL Team Six
Dowódca: Richard Marcinko
Z raportu misji: Podczas desantu nie otwiera się spadochron dowódcy. Zapasowy spadochron również nie zadziałał. Odległość od ziemi: 3,5 kilometra. Marcinko nie ma więcej zapasowych spadochronów...

Tak rozpoczyna się książka jednego z najniezwyklejszych amerykańskich komandosów.

Richard Marcinko pisze tak, jak działa: od razu wciska gaz do dechy i nie zwalnia do ostatniej strony. Od opisu pierwszej misji SEAL Team Six poprzez walkę z Wietkongiem i starcia z waszyngtońską administracją do kulisów tajnych operacji w najbardziej zapalnych punktach świata.

Kontrowersyjny i nie przebierający w metodach Marcinko nie udaje, że wojna jest zabawą dla chłopców z dobrego domu. Nie może taka być, bo po drugiej stronie są prawdziwi dranie. I tylko ludzie tacy jak Richard Marcinko mogą nas przed nimi obronić.

„W Wietnamie to w boju dowiadywałem się, kto potrafi zabijać, a kto nie. Ale to było przed piętnastu laty, a spośród członków SEAL Team Six mniej niż połowa miała jakiekolwiek doświadczenie bojowe. Wobec tego był tylko jeden sposób, by się przekonać, kto pociągnie za spust, a kto zastygnie w bezruchu. Sposobem tym było zagranie tej akcji i sprawdzenie, kto wykonał zadanie, a kto nie. W końcu wojna to nie nintendo. Wojna to nie supertechnologia i zabawki dla dużych chłopców. Wojna to zabijanie”.

Komandos pokazuje, jak się tworzy najskuteczniejszy oddział sił specjalnych - elitę elit pokazaną w bestsellerowym Snajperze.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3252,tytul,Komandos

Frederica-Esperanza | 2019-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2019

Absolutnie fantastyczna książka, prawdziwa, męska, z mocnym zacięciem, ego popchniętym we właściwym kierunku- arcymistrzostwa walki. Uważam tą pozycję za niedocenioną. Może sprawiać trudność nazewnictwo amerykańskie, ale to kolejny dowód na głębie wycieczki po siłach specjalnych, którą funduje nam Demo Dick. Uczciwie napisana, rzeczowo. Żałuję, że to jedyna pozycja Marcinki przetłumaczona w Polsce. Ogromnym atutem jest długa droga, którą pokonał Marcinko- mamy mnogość doświadczeń i całą strukturę marynarki wojennej. Uważam, że facet wyprzedził swoją epokę, był niesamowitym wizjonerem. Potrafił docenić walory oddziałów europejskich,miał niesamowicie otwarty umysł na ludzi i całym sobą jako dowódca był dla ludzi. Polecam!

mlodyg23 | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Definitywnie "number one" wsrod ksiazek wspolczesno wojennych!
Naprawde jestem pod wrazeniem, nie mam w ogole zastrzezen, pelna akcji, umozliwia wyczucie bohaterow i ich enocji. Poza tym jedna wielka akcja, wciagajaca na 100%, bez zbednych przestojow!

Albert | 2018-08-13

Jedna z najlepszych książek opisujących Navy Seals!
Autor w ciekawy sposób opowiada o swej służbie wojskowej, wojnie w Wietnamie powstaniu elitarnego oddziału Team Six.
Pozycja obowiązkowa dla każdego fana literatury wojskowej i nie tylko.
Dużo ciekawostek, wojskowego humoru oraz niebanalna narracja zapewniają doskonałą rozrywkę podczas czytania tej pozycji.
Zdecydowanie polecam

Shotowsky Szot | 2018-01-22

Mnie osobiście nie porwała. Ciężko było do tego wracać.

Adrian F | 2017-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2017

Wciągająca, książka o sensacyjnej fabule. Autor oczywiście jest supermanem, który nie dba ani trochę o rodzinę za to kilkukrotnie ratuje świat. Zabawny styl autora podsumowujący wszystkich niemiluchów słowami "pieprzcie się" wprowadza w klimat życia codziennego sił specjalnych. Pomimo mnóstwa charakterystycznego dla wojskowych koloryzowania, lub też niedomówień fani tematu dowiedzą się sporo o funkcjonowaniu min. SEAL Team Six. Tytuł wart przeczytania.

Marcin | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Komandos Marcinko... czy warto to ruszyć, przeczytać? Hym... książkę czytałem bardzo długo, bo z przerwami... czasem zdawało mnie się, że to strata czasu, że styl pisania obniża jakość, a liczne przechwałki najzwyczajniej w świecie mnie irytowały. Jednakże gdy w końcu dobrnąłem do końca. Nie mogłem uwierzyć, że to już koniec. Stwierdzam, że zdecydowanie warto ją ruszyć. Marcinko genialnie opisał swoje życie, pięcie się po szczeblach kariery, siłę zależności i układów o której wcześniej miałem pojęcie, ale nie sądziłem, że jest zakrojona na tak wielką skalę. Marcinko to wulgarny dupek, który dzięki swojemu charakterowi udowadnia, że nie ma rzeczy nie do zdobycia, niemożliwych do osiągnięcia nawet jeśli wszystko wskazuje, że tak właśnie jest. Będąc upartym jak osioł, odważnym jak lew i "głupim"-lekkomyślnym, bo jak można nazwać człowieka, który opieprza swoich przełożonych mając oto te cechy możemy osiągnąć wszystko. Koniec tego, bo w końcu ma to być opinia, a nie interpretacja...

trzask | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

OK

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Marcinko, legendarny twórca SEAL Team Six - najlepszej jednostki w US Army.
Już samo to wystarczy za rekomendację.

Michał | 2016-08-01
Przeczytana: 2014 rok

Świetna książka polecam miłośnikom sił specjalnych.

Jarek Kaszuba | 2016-06-14
Przeczytana: 2012 rok

O głównym bohaterze tej książki, Dicku Marcinko, można z pewnością powiedzieć jedno: nie **** się w tańcu. Prawdziwy twardziel, który na bosaka walczył z vietcongiem w dżungli, podejmował się najbardziej ryzykownych akcji i nie bał się powiedzieć niepopularnej prawdy prosto w twarz generalicji (nierzadko okraszając ją dużą dozą soczystych epitetów). Marcinko to niewątpliwie człowiek-legenda w środowisku US Navy SEALs, persona, która znacząco przyczyniła się do rozwoju tej jednostki. I choć faktem jest, że jego metody i styl bycia można zaliczyć do kategorii ,,mocno kontrowersyjne", a wśród komandosów ma tyleż zwolenników co przeciwników, nie można odmówić mu znaczącego wpływu na historię ,,Komanda Foki". Książka ,,Komandos" niejako odzwierciedla życie Dicka M.: dynamiczna, pełna akcji, konkretna do bólu, momentami zapierająca dech w piersiach. Warto przeczytać.