Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
albumy
Tamaryszek

Czy możemy się czegoś nauczyć od jerzyka, ropuchy szarej lub wilka? Wyjątkowy album, w którym spotykają się ze sobą dwie perspektywy: przyrodnicza i psychologiczna. Łukasz Bożycki (znakomicie fotografujący biolog) opisuje niezwykłe zachowania zwierząt, a Paweł Fortuna (wielokrotnie nagradzany za swoje książki psycholog) na zasadzie inspiracji przekłada je na egzystencję człowieka. Książka...

Czy możemy się czegoś nauczyć od jerzyka, ropuchy szarej lub wilka?

Wyjątkowy album, w którym spotykają się ze sobą dwie perspektywy: przyrodnicza i psychologiczna. Łukasz Bożycki (znakomicie fotografujący biolog) opisuje niezwykłe zachowania zwierząt, a Paweł Fortuna (wielokrotnie nagradzany za swoje książki psycholog) na zasadzie inspiracji przekłada je na egzystencję człowieka. Książka będzie bogato ilustrowana fotografiami Łukasza Bożyckiego, a sposób dokumentowania informacji będzie odpowiadał standardom książki popularnonaukowej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Nic co zwierzęce nie jest nam obce

Książka Łukasza Bożyckiego i Pawła Fortuny wymyka się szufladkowaniu, bo nie jest klasycznym poradnikiem o tym jak dokonać rewolucji w życiu, książką psychologiczną o przemianach osobowości, od początku do końca książką popularnonaukową czy albumem przyrodniczym - jest po prostu wszystkim po trochu. Ale to akurat można poczytać za jedną z jej zalet. Jest również niezwykłym przewodnikiem po różnorodnym świecie zwierząt, których zachowania bywają zadziwiająco podobne do tych całkiem ludzkich.

Łukasz Bożycki, przyrodnik i wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody, opisuje niezwykłe zachowania zwierząt pokazując, jacy z nich wytrawni łowcy, doskonali stratedzy czy mistrzowie planowania i podstępu. Niezwykłym fotografiom bohaterów książki towarzyszą ciekawe refleksje i naukowe fakty. Co istotne, zachowania zwierząt mogą, a nawet powinny stać się dla człowieka inspiracją, począwszy od tych niepozornych istot (np. pająk, krewetka) a na znanych i wielkich skończywszy (kot, wilk czy piżmowół).

Animal Rationale to dwadzieścia opowieści o zwierzętach, dwadzieścia lekcji, które należy koniecznie odrobić. Paweł Fortuna, psycholog społeczny i coach, zaprasza czytelników do fascynującego świat przyrody i zarazem podobnego do naszego uniwersum. Autorzy za pomocą prostych analogii wprowadzają czytelnika do świata przyrody i udowadniają, że w toku ewolucji gatunek ludzki wcale tak bardzo się zmienił. Rozprawiają się też ze stereotypami i mitami, jakie narosły wokół wielu badań, na przykład wpływu muzyki Mozarta na inteligencję.

Opowieści ze świata natury są tak skonstruowane, że czytelnik automatycznie zaczyna szukać analogii z własnymi doświadczeniami i przeżyciami. Okazuje się bowiem, że świat zwierząt wcale tak bardzo od ludzkiego się różni, co więcej, wiele sytuacji i zachowań wygląda znajomo. Doskonałym zabiegiem jest podział poszczególnych rozdziałów na dwie części. W pierwszej autorzy wprowadzają czytelnika w tajniki specyficznych zachowań i obyczajów naszych braci mniejszych, druga wprowadza czytelnika w rozważania o ludzkiej kondycji i poczynaniach.

Albumowe wydanie ma ładną szatę graficzną, barwne fotografie, nietypowy format i zostało wyposażone w świetną, żartobliwą zakładkę w kształcie kociego ogona, przez co między innymi książka przyciąga uwagę. Ale również jej zawartość, utrzymana w tonie barwnych opowieści, jest interesująca i z pewnością warta uważnego przeczytania. Kolejny atut to szczegółowa bibliografia. Animal Rationale jest opowieścią o tym, że zapomnieliśmy o bardzo prostym fakcie: człowiek również jest zwierzęciem. I w obu tych światach jego mieszkańcy funkcjonują na podobnych założeniach. W świecie zwierząt nie ma podziałów kulturowych czy rasowych a ich zachowania są uniwersalne. Może warto więc dwa razy się zastanowić, zanim posądzimy kogoś o zezwierzęcenie?

Magdalena Świtała

soliloquium | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Łukasz Bożycki i Paweł Fortuna dokonali niesamowicie ciekawego przeglądu świata zwierząt, w którym człowiek powinien ustawić się na pozycji pokornego obserwatora. Animal rationale, czyli zwyciężczyni tegorocznej Nagrody Teofrasta w kategorii 'książka popularnonaukowa' przeszła moje oczekiwania...

Po pierwsze, format wydania. Układ książki jest poziomy, a nie - jak zazwyczaj - pionowy, co staje się pierwszym argumentem za tym, aby mianować Animal rationale albumem. Drugim niech będzie alfabetyczny układ haseł oraz zdjęcia zwierząt. Fotografie zazwyczaj wywołują pozytywne doznania estetyczne, ale muszę przyznać, że dobór zdjęć dla niedźwiedzia brunatnego został wyjątkowo nietrafiony. Kadr otwierający hasło skupia nasz wzrok na przekrwionych oczach misia, a gdy odwrócimy dwie strony, czeka nas mocne zbliżenie na jego sierść. Tak, tylko sierść w całym kadrze ;)

Po drugie i po resztę zapraszam Was na bloga: www.karolinaplichta.pl oraz na facebookowy fanpage...

Ted | 2017-01-02

Wizualnie świetna, wyszukana okładka, staranne wydanie, ciekawa zakładka. Merytorycznie muszę przyznać że się zaskoczyłem bardzo pozytywnie.Duże plusy to lekki styl połączenie zoologi z psychologią i z wieloma innymi aspektami życia, liczne wątki przeplatane statystykami, ciekawymi pytaniami i zmuszającymi do myślenia wątkami. Sporo rzeczy zanotowałem i kilka tytułów zacytowanych na pewno przeczytam. Książka nie jest przeciążona i zasypana faktami. Nie wiem jak Panowie prowadzą szkolenia ale w pisaniu książek są świetni. Audiobook też jest zapewne również bardzo ciekawy bo czyta Krystyna Czubówna. POLECAM!!!

żabot | 2016-05-05
Przeczytana: 04 maja 2016

Do lektury książki zachęciły mnie rozmowy autorów zasłyszane w jednej z radiowych rozgłośni. Niestety wyłamię się z chóru zachwytów nad tym dziełem, bo to, co atrakcyjne w radiu nie musi być takie samo w formie książki.
Zacznijmy od struktury i formy. Z zupełnie niezrozumiałych przyczyn wydawnictwo zdecydowało się na kompletnie nie trafioną formę albumową – duży format o orientacji poziomej. Dziwna decyzja w chwili, kiedy książka absolutnie albumem nie jest. Owszem, wiodące ilustracje tytułowe przed rozdziałami mają orientację poziomą i proszą się o większy format, ale z powodu wielkości i wagi książkę źle trzyma się w rękach, raczej nie nadaje się ona do zabrania w podróż. Ale co tam podróż. Książkę niewygodnie trzymać nawet siedząc spokojnie w fotelu. Trzeba zasiąść przy stole i rozłożyć jak album, bo w innym razie grozi to po prostu przypadkowym zniszczeniem tomu. Format i orientacja wyraźnie zostały dobrane pod kontem autorskich zdjęć.
Książka składa się z trzech elementów....

Autor opisuje w jaki sposób zwierzęta realizują swoje cele, które i nam ludziom jako istotom żyjącym również nie powinny być obce. Może sposoby zwierząt są skuteczniejsze, niż nasze ludzkie, wynikające czasem z pokrętnych wniosków. Zwierzęce sposoby wypływają z intuicji i ukształtowane zostały przez wiele pokoleń, a więc sprawdzone - działają. Polecam gorąco książkę, ale też obserwację własnych zwierzaków i czerpanie z ich intuicyjnej mądrości, co sama czynię (a ich mądrość niezmiennie zadziwia mnie, wzrusza i rozbraja). Zejście z piedestału i dokonanie rewizji własnych stylów postępowania może naprawdę wyjść nam ludziom na dobre.

Diana | 2016-03-01

bardziejlubieksiazki.pl

Animal nationale to zwierzę rozumne – tak definiują człowieka filozofowie. Książka o tym tytule jest naprawdę niezwykła. Jeden psycholog (Paweł Fortuna) i jeden fotografujący biolog (Łukasz Bożycki) postanowili napisać wspólnie książkę. Jest ona swoistym eksperymentem myślowym. Ile możemy nauczyć się od zwierząt? Czy są rzeczy, które możemy podpatrzyć i wykorzystać u siebie? Czy zwierzęta mogą nam przypomnieć o instynktach, biologii życia, woli przetrwania? Wszak sami należymy do tego gatunku. Stoimy na najwyższym szczeblu, ale czasami, obserwując zachowania i reakcje zwierząt, warto się zastanowić, czy na pewno słusznie. Jak każdy gatunek, mamy swoje wady i zalety. Słoń nie zbuduje rakiety i nie poleci w kosmos, więc nasza pozycja na czele jest niezagrożona. Przynajmniej przez zwierzęta, bo przecież największym zagrożeniem jesteśmy sami dla siebie. Dwójka autorów buduje dla nas świat, w którym nakłada na siebie zachowania zwierząt i ludzi. Powinniśmy...

Piotr | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Ciekawy poradnik z inspirującymi historiami. Szkoda tylko, że niektóre z nich są dość naciągane lub kontrowersyjne. Audiobooka czyta Krystyna Czubówna, co jest wielkim plusem.