Zaklinaczka kotów. Dlaczego koty są, jakie są, i co zrobić, by w końcu zaczęły cię słuchać

Tłumaczenie: Marta Dąbrowska
Wydawnictwo: Illuminatio
The Cat Whisperer: Why Cats Do What They Do--and How to Get Them to Do What You Want
poradniki
Precious

A KTO CI POWIEDZIAŁ, ŻE KOTA NIE DA SIĘ WYCHOWAĆ? Tak, to prawda, wiele osób jest tego zdania, ale uwierz nam – one wcale nie mają racji. Kota naprawdę da się wychować. Nie, to nie żart. Właśnie trzymasz w ręku potężny klucz do rozszyfrowania kociego zachowania – dotąd całkowicie niezrozumiałego! Przestań rwać sobie włosy z głowy i płakać po kolejnych muślinowych zasłonach, które tak pięknie...

A KTO CI POWIEDZIAŁ, ŻE KOTA NIE DA SIĘ WYCHOWAĆ?

Przestań rwać sobie włosy z głowy i płakać po kolejnych muślinowych zasłonach, które tak pięknie prezentowały się w salonie, albo po eleganckim komplecie wypoczynkowym, służącym do tej pory do ostrzenia kocich pazurków. Czas to zmienić. Z pomocą przychodzi najpopularniejsza na świecie zaklinaczka kotów. W tej fascynującej książce zabiera swoich czytelników w niesamowitą podróż po kocim umyśle i wyjaśnia, dlaczego zachowanie przedstawicieli jednego z najbardziej nieodgadnionych gatunków zwierząt może przyprawić o totalny zawrót głowy.

Przeczytaj, a nie pożałujesz. Pod okiem słynnej zaklinaczki kotów nawet najbardziej zatwardziałe i uparte kocury zmieniają się cudowne i łagodnie usposobione istoty.

Z książki dowiedz się między innymi:
– Jak wykorzystać moc "przyjaznych feromonów" i zwiększyć koci apetyt, chęć do zabawy i eksploracji świata;
– Gdzie, kiedy i jak stworzyć dla kota najlepsze miejsce do załatwiania jego potrzeb fizjologicznych, aby zwierzę miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa, komfortu i prywatności;
– Jak zmniejszyć poziom agresji u kotów i wprowadzić w ich życiu harmonię i spokój.

źródło opisu: Wydawnictwo Illuminatio, 2015

źródło okładki: https://www.illuminatio.pl

joly_fh | 2019-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biosfera
Przeczytana: 27 września 2019

Książka napisana w ciekawy i przystępny sposób. Tłumaczy dlaczego koty zachowują się tak, jak sie zachowują, co zrobić, by wyeliminować niepożądane zachowania i nauczyć ich pożądanych. Tak, okazuje sie, że można to zrobić i że koty wcale nie są niewyuczalne. Minus jest taki, że koty są przedstawione tu jako bardzo skomplikowane stworzenia, trudne w opiece (przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie), przez co zaczęłam myśleć, że nie mam warunków, żeby opiekować się takim zwierzakiem. I to mimo to, że przez 16 lat miałam kota - kota, który nie przejawiał żadnych z opisanych w tym poradniku problemów.

Espoo | 2018-02-25
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Zamówiłam ten poradnik pośpiesznie w dniu, gdy nowa kanapa została potraktowana kocimi pazurkami moich ukochanych mruczków. Zanim jednak książka dotarła do moich rąk, musiałam znaleźć i wdrożyć inne rozwiązania w celu ratowania kanapy, i o dziwo, okazały się one skuteczne. A książka? Nie okazała się tak fascynującą lekturą jak myślałam. Sporo rzeczy omawianych przez autorkę nie było dla mnie nowością. Proponowane przez nią strategie modyfikowania niepożądanych kocich zachowań póki co były dla mnie nieprzydatne - moje koty nie mają bowiem problemów behawioralnych, żyją w zgodzie ze sobą, wyglądają na szczęśliwe, załatwiają się wyłącznie do kuwety, nie znaczą terenu, pazury ćwiczą jednak głównie na drapakach, nie miauczą o świcie, nie mają kompulsywnych zachowań. Miałam sporo szczęścia że trafiłam akurat na takie fajne "egzemplarze", miałam też trochę rozsądku w zapewnieniu im odpowiedniej przestrzeni, zabawek, drapaków czy w niereagowaniu na pierwsze próby wymuszania jedzenia...

Georgia | 2018-01-24
Przeczytana: styczeń 2018

Bardzo ciekawy poradnik dla właścicieli kotów.
Omawia wiele problemów,które w bardzo prosty sposób można rozwiązać nie pozbywając się kota z domu.Wystarczy tylko trochę poznać jego zwyczaje i psychikę,by wiedzieć,że pewne rzeczy nie robi z czystej złośliwości a ma ku temu wyraźne powody i potrzeby.
Bo kot to nie jest futrzana zabawka a istota,która czuje,nudzi się i potrzebuje od nas uwagi i zainteresowania.
Polecam-warto przeczytać.

Dominika | 2016-06-02
Przeczytana: 31 maja 2016

Świetny poradnik dla miłośników kotów.Ogólnie parę rad na pewno wcielę w życie żeby mojemu kotu żyło się lepiej.Straszne jest że ludzie amputują kotką pazury tylko po to żeby nie zniszczyły ich mebli....już wolę opcję tipsów,a tak w ogóle jak decydujemy się na kota no niestety trzeba mu w niektórych rzeczach ustąpić...ogólnie po przeczytaniu lektury stwierdzam że mój kot jest nadwyraz inteligentny,chyba trafił swój na swego:):)

Anna | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Świetny poradnik dla właścicieli kotów. Zwłaszcza dla tych, którzy mają co najmniej dwa :)

Do tej pory żyłam w przekonaniu, że to kot ma pana, a nie pan ma kota i o jakimkolwiek wychowaniu w przypadku kotów nie ma nawet co mysleć. A tu się okazuje, że nieprawda! Każdego kota mozna wychować, każdego kota można nauczyć oczekiwanych zachowań i wykorzenić złe nawyki. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce dopiero będę sprawdać :)

Zanim jednak dojdziemy do konkretnych porad trzeba przebrnąć przez bardzo długi, mocno przegadany wstęp, który niczego, poza irytacją, do sprawy nie wnosi. No i tłumaczenie - katastrofa! Niejednokrotnie musiałam się zastanawiac co autor ma na myśli i tłumaczyć z polskiego na polski.
Ale jeśli mój kot ma przestać niszczyć meble, to było warto :)

Shetani | 2015-11-22
Przeczytana: 14 listopada 2015

Czy wierzę w umiejętności kocich behawiorystów? I tak, i nie. Osobiście uważam, że kotów nie da się wytresować i zawsze chadzają one swoimi drogami, ale wierzę, że z każdym kotem można nawiązać wyjątkową i niepowtarzalną więź. Mieshelle Nagelschneider jest kocią behawiorystką, która zajmuje się tymi cudownymi czworonogami już od wielu lat. Doskonale wie, z jakimi problemami borykają się posiadacze kotów i stara się im pomóc – do tej pory każde jej działanie kończyło się sukcesem. Jeżeli więc żyjecie pod jednym dachem z problematycznym kotem, powinniście sięgnąć po jej książkę, „Zaklinaczka kotów”.
Bardzo spodobało mi się to, że autorka tej pozycji nie używa sformułowań, że koty można wytresować. Słowo „wychowanie” też nie do końca im odpowiada, ale „stworzenie więzi” ze zwierzęciem jak najbardziej. Kocie zachowania są bardzo różnorodne, każdy kociak ma swój wyjątkowy charakter. Mój pierwszy kot był żywą maskotką, która nigdy nie dała mi poczuć, że ma pazury, natomiast moja obecna...

Alicya Oss | 2015-11-16

„Mimo mojego wczesnego wyobrażenia samej siebie w roli Alicji organizującej spotkania towarzyskie przy herbacie dla moich kotów-dziwaków, stałam się kimś na wzór Mowgliego z Księgi Dżungli.”

Przerażające jest to jak mało wiemy o kotach, jak wiele robimy im złego antropomorfizując i polegając na mitach, które bierzemy za niepodważalne prawdy. I niestety pisząc w liczbie mnogiej, głównie mam na myśli nas, kotolubnych – bo często myślimy, że „znamy się” na sierściuchach… Ta książka to kubeł zimnej wody na niejedną głowę.

„Nie ma drugiego takie zwierzęcia jak kot.”

Chciałam zacząć ten tekst od propozycji, byśmy wyobrazili sobie jakby to było być kotem. Od razu zauważyłam jednak bezsens takiej prośby. Nawet wyobrażając sobie jak to jest być kotem, robimy to po „ludzku”. Niestety nie jesteśmy w stanie wyjść poza ramy tego, co jest nam znane i przez nas doświadczone. Zapewne właśnie to ograniczenie sprawia, że niejednokrotnie, zupełnie nieświadomie i niechcący robimy swoim...

Qulturasłowa | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Masz już dość sprzątania po kocie, który załatwia się do kuwety i jedyne, co przychodzi ci do głowy, to uśpienie czworonoga? Twój kot atakuje domowników, dlatego planujesz oddanie go do schroniska? Mruczek, który miał być słodkim kiciusiem przypomina raczej rozszalałą bestię, która niszczy wszystko na swojej drodze i dlatego zastanawiasz się, jak daleko od domu wypuścić go na ulicę, by nigdy nie wrócił? STOP! Jeśli choć jedna z wymienionych sytuacji opisuje twoją relację z kotem, to oznacza, że pora na konsultację z kocim behawiorystą. Może się wówczas okazać, że tak naprawdę sam jesteś odpowiedzialny za zachowania, których nie akceptujesz. Ta świadomość powinna być pierwszym krokiem w drodze do nawiązania prawdziwej więzi z mruczkiem, a nawet … do przyjaźni.
Mieshelle Nagelschneider jest znaną na całym świecie kocią behawiorystką, która pomogła już wielu rodzinom rozwiązać problemy z ich kotami (a często kotom – z ich właścicielami). Teraz nie musimy sprowadzać jej do naszego...