Zrozumieć kota

CAT SENSE
koty
poradniki
joly_fh

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników i sympatyków kotów. Rozwiewa fałszywe wyobrażenia i jest szansą na polepszenie relacji między kotem a człowiekiem. W książce znany antrozoolog John Bradshaw wnika w umysł udomowionego kota i nakreśla jego drogę ewolucyjną. Wykorzystując dorobek najnowszych badań naukowych, obala mity pokutujące na temat tego zwierzęcia. Dowodzi, że pomimo długich...

W książce znany antrozoolog John Bradshaw wnika w umysł udomowionego kota i nakreśla jego drogę ewolucyjną. Wykorzystując dorobek najnowszych badań naukowych, obala mity pokutujące na temat tego zwierzęcia. Dowodzi, że pomimo długich dziejów u boku człowieka kot trzema łapami wciąż tkwi w stanie dzikim – że pozostał zwierzęciem drapieżnym i lubiącym samotność, co często stoi w sprzeczności z cywilizacją XXI, w której przyszło mu żyć. Zarazem jest zwierzęciem o zadziwiających zdolnościach adaptacyjnych, mógłby więc bez trudu – w ciągu zaledwie kilku pokoleń – wrócić do pierwotnego stanu, charakterystycznego dla swych przodków sprzed dziesięciu tysięcy lat.

Bradshaw pokazuje, że aby koty harmonijnie współżyły z człowiekiem we współczesnym świecie, należy lepiej poznać ich naturę – rozumieć mowę ich ciała, potrzeby i nawyki. W ten sposób możemy świadomie wpływać na ich instynkt łowczy i wrodzoną nieufność.

„Ta fascynująca książka to jedna z najlepszych książek o kotach. Na każdej stronie znajdowałem nowe dla mnie informacje, a praktyczne porady autora z pewnością okażą się użyteczne dla wszystkich hodowców kotów”.

Jeffrey Moussaieff Masson, współautor Kiedy słonie płaczą

źródło opisu: Czarna Owca, 2014

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Jarek Zawisza | 2018-07-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2018

"Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników i sympatyków kotów"?
"Zrozumieć kota"?
I really don't think so...

Tytuł w żaden sposób nie oddaje zawartości książki, a właściwie to raczej trzech książek w jednej:

W pierwszej i moim zdaniem najciekawszej, John Bradshaw stara się wyśledzić gdzie kiedy i przez kogo, koty zostały pierwotnie "udomowione". Autor podjął niemały trud przedstawienia historycznych, archeologicznych i genetycznych dowodów w tym temacie.
Wnioski; niewykluczone że do udomowienia doszło co najmniej kilkukrotnie, w różnych miejscach i czasach... Cóż, odkrywcze to raczej nie jest.

W drugiej zebrał doświadczenia własne, wyniki eksperymentów i badań naukowych? (trochę brakuje tu podparcia się solidną bibliografią)
Przez co, ta część ksiażki jest dość subiektywna i mało miarodajna.
Wnioski; kot to drapieżnik, samotnik, istota trudna do socjalizowania... Ponownie, odkrywcze to raczej nie jest.

W trzeciej i chyba budzącej najwięcej kontrowersji, autor stawia tezę...

Bardzo dobra książka,super napisana jestem miłośniczką kotów są wspaniałymi,kochanymi zwierzakami.
Tę książkę poleciła mi pani z biblioteki i okazała się niesamowitą,sympatyczną lekturą.Trafiła w mój gust ta książka.

figlarna24 | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014, Clarkson
Przeczytana: 21 maja 2014

Kocham koty. Posiadam ich gromadkę. Koty towarzyszą mi odkąd tylko pamiętam. Uwielbiam psy (jestem posiadaczką jednego kundelka), ale to koty są tym gatunkiem zwierzaka udomowionego, który skradł moje serce całkowicie i na zawsze.

Na dowód tego, że jestem kociarą niech świadczy fakt, że nie potrafię przejść obojętnie wobec ich krzywdy, chorób. Gdybym mogła przygarnęłabym wszystkie koty ze schronisk. Boli mnie to, jak niektórzy ludzie męczą, nie szanują, porzucają te kochane futrzaki.

Pamiętam o każdym moim kocim przyjacielu, który z różnych przyczyn odszedł, pozostawiając pustkę po sobie. Żaden kot nie zastąpi innego. Każdy jest inny, wyjątkowy, niepowtarzalny.

Koty różnią się maścią, kolorem sierści, charakterem, ale łączy je jedno - pochodzenie.

Temat dotyczący kociej historii, ale i próba analizy kociej natury jest tak obszerny, że można by o nim pisać, mówić oraz dyskutować w nieskończoność.
Każdy, kto lubi koty i jest zainteresowany zgłębianiem wiedzy na ich temat...

Kasiulek | 2014-05-09
Przeczytana: maj 2014

O psach powstało wiele książek. To zarówno pozycje charakteryzujące poszczególne rasy jak również te dotyczące ich szkolenia. „Psiarze” swoje książki mają. A co z fanami kotów? Gdy tylko w zapowiedziach wydawnictwa zobaczyłam książkę Johna Bradshawa Zrozumieć kota, sięgnęłam po nią z wielką przyjemnością i nadzieją.

John Bradshaw od ponad trzydziestu lat stara się zrozumieć psychikę psów - Zrozumieć psa. Tym razem postanowił podzielić się swoimi obserwacjami na temat kotów. Lekturę rozpoczyna od przedstawienia pochodzenia kota, opisuje moment, kiedy to kot do tej pory dziki zwierzak zaczął być udomawiany. Co spowodowało, że ludzie oprócz psa postanowili pod swój dach wziąć również kota, i który z tych zwierzaków został udomowiony wcześniej? Bradshaw skupia się na psychice kota, jego odczuwaniu, tolerowaniu bądź nie innych osobników ze swego gatunku. Dlaczego udomowiony kot przynosi upolowaną mysz, ale jej nie zjada? Dlaczego, pomimo tego, że koty są już od wielu lat udomowione...

joly_fh | 2015-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biosfera
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Taka sobie. Książka choć zawiera wiedzę na temat kotów i można z niej wyłuskać ciekawe informacje, to tekst Bradshawa co do zasady jest zbyt ogólny, a w dodatku podany w zbyt suchy sposób. Autor "miauczącej zagadki" raczej nie rozszyfrował, być może dlatego, że podchodzi do niej zbyt instrumentalnie. Przykładem jest stwierdzenie, że koty "powinny dostosować się do wymogów nowoczesnego społeczeństwa". Są passe, bo choć całe tysiąclecia tępiły gryzonie, a ludziom się to podobało - teraz zmieniliśmy na ten temat zdanie. Poleciłabym pozycję tę bardziej nie miłośnikom kotów (bo tu jest duże prawdopodobieństwo, że nie dowiedzą się niczego nowego), ale tym, którzy kotów nie znają i może nawet mają w stosunku do nich uprzedzenia. Pozwoli to im wyprostować fałszywe wyobrażenia i niesprawiedliwe stereotypy na temat tych zwierząt.

Całość recenzji na stronie: http://dzienpozniej.blogspot.com/2015/04/zrozumiec-kota.html

alison2 | 2014-06-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 25 maja 2014

Nie ulega wątpliwości, że koty należą do najbardziej fascynujących zwierząt, jakie zamieszkały pod naszymi dachami. Każda osoba, która kiedykolwiek dzieliła z nimi swoje cztery ściany doskonale wie, jak wielu niesamowitych doznań mogą one dostarczyć. W odróżnieniu od psów, koty są bardzo niezależne. Być może właśnie dlatego każdy przejaw sympatii z ich strony jest dla nas tak cenny.

Na rynku pojawiło się już wiele publikacji odnośnie hodowli kotów, charakterystyk poszczególnych ras, czy też poradników, które mają nauczyć nas harmonijnego współżycia z naszymi futrzastymi podopiecznymi. Co więc sprawia, że warto sięgnąć po książkę autorstwa Johna Bradshawa zatytułowaną "Zrozumieć kota"? Bradshaw jest brytyjskim naukowcem, który od ponad 30 lat zajmuje się badaniami nad zwierzętami domowymi. Jego książka to wnikliwa pozycja, opisująca naturę kotów, a także proces ich udomowienia, który nadal nie zakończył się całkowitym sukcesem. Książka nie da nam odpowiedzi na pytanie, co zrobić,...

Ella | 2016-05-26

Jako właścicielka ( czy może raczej niewolnica, bo to przecież koty mają swoich człowieków, a nie odwrotnie ha, ha ) charakternego sierściucha od dawna polowałam na tę książkę w nadziei, że dzięki niej może trochę bardziej uda mi się wniknąć w jego umysł. I owszem muszę przyznać, że są w niej wyjaśnione różne zachowania kota, o przyczynach których wcześniej nie miałam pojęcia. A wydawało mi się, że jako wielbicielka tego stworzenia wiem już o nim wszystko. Czy wiecie na przykład, dlaczego czasem kot po powąchaniu niezbyt świeżych skarpet zastyga nagle w bezruchu z otwartym pyskiem i totalnie przygłupią miną? Zawsze mnie to intrygowało. Albo dlaczego kot z łatwością zauważy najmniejszy ruch gryzonia na drugim podwórku, a nie widzi kęsa szyneczki, który podsuwamy mu pod nos? Dlaczego upadek z dużej wysokości jest o wiele mniej niebezpieczny dla kota niż upadek z pierwszego piętra ? Autor książki dokładnie wyjaśnia tego przyczyny. Jest też tutaj wiele innych naprawdę ciekawych...

mirabelka | 2014-09-29
Przeczytana: 27 września 2014

Dla miłośników kotów, niewątpliwie gratką okaże się wydana w roku 2014 nakładem Czarnej Owcy książka Johna Bradshow’a pt. „Zrozumieć kota. Na tropie miauczącej zagadki”. Jest to doskonały podręcznik wyjaśniający wszystkie dotychczasowe tajemnice kociej natury.
Nie jest to z pewnością jedyna tego typu pozycja na rynku, ale wyróżnia ją zwłaszcza istotne – kompletne – podejście do tematu. Autor wprowadza czytelnika w przygodę z kotem od ukazania jego dokładnego rodowodu, od wyjaśnienia skąd tak naprawdę wzięły się nasze dachowce. O tym, że książka zawiera prawdziwe, rzetelnie sprawdzone informacje, przekonują nas licznie zamieszczone odwołania do innych pozycji. Autor ujawniając kocie tajemnice, powołuje się na wyniki najnowszych badań. Ponadto przemawia językiem prostym acz fachowym. To z pewnością najlepsza tego rodzaju pozycja na rynku wydawniczym.
John Bradshow ukazuje koty, jako zwierzęta wciąż dzikie, dla których wystarczyłoby zaledwie kilka pokoleń, by sprawnie powrócić do...

Aga_Lk | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Bardzo dobra i specjalistyczna książka. W sposób jasny, przejrzysty i przystępny przybliża historię, genezę tego oryginalnego zwierzęcia.
Polecam każdemu kociarzowi.

Octopus | 2015-08-26
Na półkach: Branżowe, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników kotów :-)
zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się nad wzięciem kolejnego zwierzaka!

jest tu wiele ciekawostek,informacji przydatnych nawet dla zagorzałych kociolubów, chociaż nie do końca zgadzam się z tezą o dopasowaniu kotów do ludzi w nadchodzących latach, poprzez specjalny dobór/selekcję osobników przeznaczanych do rozrodu.