Bycie miłym to przekleństwo

Okładka książki Bycie miłym to przekleństwo Jacqui Marson
Okładka książki Bycie miłym to przekleństwo
Jacqui Marson Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
The Curse of Lovely: How to break free from the demands of others and learn to say NO
Muza
2015-02-18
2015-02-18
JACQUI MARSON
poradnik bycie miłym

Jak to zwykle z obrazoburczymi tytułami bywa - mają zachęcić, zaintrygować, czyli przekonać nas do kupienia książki. W moim przypadku było to jedynie pójście do biblioteki, niemniej jednak z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po tę pozycję. Po pierwsze chodzi o specyficzne bycie miłym. Takie, które wypływa z poczucia obowiązku, strachu przed krytyką lub odrzuceniem. Jest to patologiczne zachowanie sprawiające, że osoba miła stawia dobro innych na pierwszym miejscu. Nie liczy się z własnymi pragnieniami. Co nie oznacza, że nie jest z tego powodu sfrustrowana. Że nie złości się na otoczenie. Że nie choruje z tego powodu. Ponieważ autorka zna taki model postępowania z autopsji postanowiła pomóc zarówno sobie, jak i innym. A teraz korzystając z jej rady potraktuję ten poradnik niczym kanapkę, czyli konstruktywnie ocenię zalety i wady. Ważna jest kolejność. A zatem -  pochwalę rady. Rzeczywiście są konkretne, krok po kroku przedstawiają działania, jakie powinna podjąć osoba, która ma problem z obronieniem własnego stanowiska. Doceniłam również to, że autorka zamieściła przykłady osób z różnymi wersjami "bycia miłym" i ich historii. No dobrze, to w jakich miejscach pasta w kanapce była niesmaczna? Otóż amerykański nawyk powtarzania do znudzenia ważnych, zdaniem autorki, fraz sprawia, że odechciewa się czytać.. Podsumowanie po każdym rozdziale. Może to po prostu kwestia tego, że nie jestem fanką poradników.  A jeśli to nie jest wasza pierwsza książka na ten temat - możecie znaleźć w niej wtórne informacje.  Podsumowując, co najmniej kilka rad uważam za rozsądne, zatem jeśli zmagacie się z problemem braku asertywności - przeczytajcie. Może te rady was przekonają.

1977

Książka do refleksji. Łatwo napisana, zabawnie, na własnych doświadczeniach. Raczej dla każdego. Ale osoby zainteresowane psychologią poczują się lekko rozczarowane jej lekkością i chwilami banalnością. Ale na początek bardzo dobra pozycja.

Bycie chamem to blogosławieństwo !

Bycie chamem to blogosławieństwo !

Książkę raczej przejrzałam niż przeczytałam. Wydaje się dosyć oczywista, przeciętna

Dobra książka dla osób początkujących temat psychologii. W łatwym języku wyjaśnione są różne symptomy bycia osoba "zbyt miłą". Podane są wskazówki jak można z tym działać i jak poprawić swoje życie, aby skupiać się na sobie a nie na innych.

Kiedyś, raczej dawno, bardzo chciałam tę książkę przeczytać. Ale tak się życie złożyło, że nigdy, aż do teraz, Wszechświat mnie do niej nie zaprowadził. Zaprowadził mnie za to w wiele innych miejsc i sytuacji i dekadę później wiem już, że co jak co, ale ze stawianiem granic nie mam problemów. Jestem dla innych miła - ale nie Miła - więc, całkiem zdroworozsądkowo - nie jestem grupą docelową dla "Bycie miłym to przekleństwo".

Podskoczyłam sobie więc do biblioteki z myślą "pożyczę i zaraz oddam". Chciałam tylko przejrzeć co tam w tej książce jest, czy coś z tego by mi się przydało na mojej drodze w prz_szłości, ot, przelecieć wzrokiem i zdjąć w końcu z półki "chcę przeczytać".

Ku mojemu, całkiem sporemu, zaskoczeniu, spędziłam z tą książką więcej czasu niż planowałam. Jacqui Marson napisała poradnik, który w gruncie rzeczy jest też trochę podręcznikiem. Podczas lektury wypisałam z niej 17(!) oddzielnych punktów - każdy z nich jest organiczną i konkretną propozycją akcji (techniką, ćwiczeniem, eksperymentem),który ma pomóc - w kontekście książki - stawiać granice i uczyć się, że nie zawsze trzeba być Miłym przez duże M. Poza kontekstem książki za to, przynajmniej niektóre mają wszechstronne zastosowanie. Niektóre z nich znam z własnej terapii, o niektórych czytałam w teorii, niektóre dodają niezwykle interesujące modyfikacje do technik, które znam i używam, a jeszcze część widziałam po raz pierwszy.

W zalewie rozmemłanych "poradników", tj. książek, które przedstawiają luźno powiązane historie obcych ludzi i oferują zero konkretów, licząc, że Ty, Czytelniku, sam wymyślisz, jak możesz rozwiązać swoje problemy, "Bycie miłym to przekleństwo" jest naprawdę skarbem.

Książka składa się z chaosu i lania wody. Typowy amerykański poradnik, niczym cotygodniowe opowieści o bohaterach z czasopism dla kobiet. Nie ma w nim treści merytorycznych, za to dużo historii bohaterów - wszystko rozwleczone, porozrzucane na całą książkę. Czytelnik nie pamięta gdy czyta środkową część książki, czego dotyczyła historia bohaterki przedstawionej na pierwszych stronach...

Brak konkretnej konstrukcji, co widać dokładnie już na etapie przeglądania spisu treści. Dawno nie widziałam tak nic nie mówiącego spisu treści!

Pół żartem mówiąc - podobnie jak czytelniczka, która zostawiła tutaj na portalu swoją recenzję - też wyniosłam z tej książki "złamaną rękę" autorki ;). Bowiem historia ta była opisana na początku, jak i znienacka wyskoczyła w późniejszych rozdziałach ;).

Oprócz tego niewiele wyniosłam z niej. Książka pokazała mi "inspirację", że jak jest problem, to warto iść na terapię i stworzyć sobie "autorską" historyjkę uleczenia, no albo złamanej ręki ;).

Książka jest nieudolnym pokłonem dla asertywności i wyznaczania granic. Są lepsze podręczniki do nauki w tej dziedzinie.

Tak wartościowy temat, a książka jakoś tak napisana dosyć chaotycznie. Zbyt miło, delikatnie. Jakby miała być adresowana tylko do kobiet. Niby jest jeden opis faceta, ale też opisany, jakby był kobietą. Lubię historie ludzi, ale tu cofamy się o kilkadziesiąt stron, żeby przypomnieć sobie co się działo z bohaterem.

Książka rewelacyjna! Pokazuje, że czasem warto pomyśleć tylko o sobie i odmówić drugiej osobie, bo zaniedbując własne potrzeby na rzecz zaspokojenia innych finalnie możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Książka uczy zdrowego egoizmu i pewności siebie, pokazuje że każdy z nas jest więcej wart niż myśli. Lubię wracać do niej pamięcią w momencie, gdy kumuluje się nadmiar oczekiwań ze strony innych lub gdy ktoś stara się zaniżać moją samoocenę. Polecam przeczytać uważnie i kierować się w życiu wyciągniętymi wnioskami.

#862 - Bycie miłym to przekleństwo - Jacqui Marson - Wydawnictwo MUZA SA
#12/52/2022

Książka ma 320 stron. Swoją premierę miała dnia 18.02.2015 roku.

"Dobrą wiadomością jest to, że przekonań i zachowań można się wyuczyć. Skoro więc można się ich wyuczyć, to można się też oduczyć."

Książka uczy technik odmawiania, oraz tego, jak ważne jest by dbać także o siebie, a nie tylko o innych ludzi.

Wprowadzaj zmiany małymi krokami, wtedy będą one trwalsze.

Jako kobiety jesteśmy wychowywane, że mamy być miłe, grzeczne i uczynne, co robi nam dużą krzywdę.

Autorka oducza czytelników takiego patrzenia na siebie i innych, przez pryzmat konieczności.

Oprócz treści, w tym poradniku pojawiają się także zadania do wykonania.

#862 - Bycie miłym to przekleństwo - Jacqui Marson - Wydawnictwo MUZA SA
#12/52/2022

Książka ma 320 stron. Swoją premierę miała dnia 18.02.2015 roku.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • 2015

Dodaj cytat z książki Bycie miłym to przekleństwo