Ból fantomowy

Wydawnictwo: Muza
8373196056

Bohater powieści, Robert G. Mehlman, holenderski pisarz żydowskiego pochodzenia, mieszka w Nowym Jorku z żoną-lekarzem psychiatrą i boryka się zarówno ze swoim małżeństwem, jak i rozterkami duchowymi, które wynikają z przykrej świadomości bycia pisarzem. Co więcej, Robertowi grozi bankructwo, przed którym stara się obronić cudownie absurdalnymi, autodestrukcyjnymi metodami jest w końcu artystą, a nie wąsatym księgowym. Proponuje na przykład swojemu wydawcy, aby wydał jedną z jego i tak mało poczytnych powieści w Islandii, albo na Węgrzech. Poważnie zastanawia się nad otwarciem kanapkarni lub kwiaciarni. Wynajmuje limuzynę za pięć tysięcy dolarów i jedzie do Atlanty zagrać w kasynie, obstawiając w ruletce numer obozowy swojej matki, która była w Oświęcimiu i oczywiście przegrywa. Zamiast negocjować z bankiem spłatę rosnącego debetu postanawia zostać najmilszym dłużnikiem w historii i rozmawia z urzędnikiem o sztuce. Ból fantomowy to niezwykła powieść, przedziwna hybryda, utrzymana w duchu Philipa Rotha, Woody Allena i Paula Austera. Fantastyczne opisy postaci, genialne dialogi.

lady_of_theflowers | 2012-10-15
Przeczytana: październik 2012

opowieść o niespełnionym pisarzu, którego życie pozostawia wiele do życzenia.
niby ma żonę, z którą jest od długiego czasu i którą poznał w dziwno-romantycznych okolicznościach, co przemawia na plus, ale jednak nie jest z nią szczęśliwy.
niby ma jedną kochankę, która jest zdystansowana, gdy tego wymaga sytuacja, a namiętna i zmysłowa, gdy może sobie na to pozwolić. lecz nadal nie przynosi mu to szczęścia.
niby ma kolejną kochankę, którą poznał przypadkowo, z którą podróżuje po kraju niczym młody, zakochany chłopak, lecz w efekcie zostawia ją po dwunastu latach miotania się między tym, co do niej czuje.
relacje rodzinne pozostawiają wiele do życzenia - ojciec stworzył portret siebie jako wielkiej gwiazdy tenisa, matka podniecała ogień pod owym przedstawieniem. a Robert jest tylko niespełnionym pisarzem, który nie spełnił oczekiwań matki, a co gorsza, swoich.
w pewnej chwili los się odwraca, by na końcu wrócić do tak samo beznadziejnego punktu, w którym zaczęliśmy poznawać historię...

Karolina Jarząbek | 2012-01-11

To historia pisarza, Roberta i trzech kobiet. Jego żony, portorykańskiej kelnerki, z którą miał romans i Rebeki - femme fatale, jednak nie do końca przyprawionej ostrej papryką. Relacje z żoną są chłodne, aczkolwiek burzliwe, mamy wrażenie, że nie umieją żyć ani ze sobą, ani bez siebie; jak sam je opisuje,ja sam je opisuje. : "Nasze życie wiedliśmy od restauracji do restauracji. Z krótkimi przystankami w kinach, barach, kawiarniach, w naszym mieszkaniu, które było hotelem bez obsługi pokoju." Kolejna z nich, to portorykańska kelnerka, Evelyn, która robiła najlepsze w świecie cappuccino jego żonie i jak sam jej mówił, najgorszą kawę pod słońcem jemu. " Jej dotyk miał w sobie coś, co ja życzyłbym sobie mieć w swoich słowach : był naładowany. Miało się wrażenie, że jej ręce w każdej sekundzie mogą eksplodować, ponieważ było w nich zbyt wiele pragnienia. " - piszę o niej Robert, jakie pragnienia poza seksem spełniał za jej pomocą? Chyba czuł się lepiej, kiedy mógł kupić jej, lub jej...

Algoforos | 2011-09-19
Przeczytana: 27 września 2011

Spotkałem się z opinią, że humor, prezentowany w tej powieści przez Grunberga, jest podobny do humoru Woody'ego Allena.
Mnie, przez tragikomiczność losów głównego bohatera, dużo bardziej przypominał cykl o Adasiu Miauczyńskim Marka Koterskiego.
Tak czy inaczej - trafił do mnie ten rodzaj gorzkiego, ironicznego absurdu i bezlitosne, choć trafne obserwacje autora.
Książka bardzo mi się podobała.

Ewelinka663 | 2011-02-09
Przeczytana: luty 2011

Jak dla mnie troszkę nudna, bardzo poplątane myśli bohatera.

Eva_Scriba | 2015-08-18
Pieshol | 2015-05-11