Ból fantomowy

literatura piękna
9788373196056
Sylwia Walecka
literatura holenderska proza holenderska

Przyjemna, zabawna opowieść o samotności, smutku i przyzwoitym szalenstwie.

Ból fantomowy, czyli ból egzystencjalny przenoszony z jednej osoby na drugą, niczym wirus dzielony podczas kopulacji. Taki rodzaj konfuzji jest jak najbardziej prawdopodobny w nieliterackiej rzeczywistości.

opowieść o niespełnionym pisarzu, którego życie pozostawia wiele do życzenia.
niby ma żonę, z którą jest od długiego czasu i którą poznał w dziwno-romantycznych okolicznościach, co przemawia na plus, ale jednak nie jest z nią szczęśliwy.
niby ma jedną kochankę, która jest zdystansowana, gdy tego wymaga sytuacja, a namiętna i zmysłowa, gdy może sobie na to pozwolić. lecz...

To historia pisarza, Roberta i trzech kobiet. Jego żony, portorykańskiej kelnerki, z którą miał romans i Rebeki - femme fatale, jednak nie do końca przyprawionej ostrej papryką. Relacje z żoną są chłodne, aczkolwiek burzliwe, mamy wrażenie, że nie umieją żyć ani ze sobą, ani bez siebie; jak sam je opisuje,ja sam je opisuje. : "Nasze życie wiedliśmy od restauracji do...

Spotkałem się z opinią, że humor, prezentowany w tej powieści przez Grunberga, jest podobny do humoru Woody'ego Allena.
Mnie, przez tragikomiczność losów głównego bohatera, dużo bardziej przypominał cykl o Adasiu Miauczyńskim Marka Koterskiego.
Tak czy inaczej - trafił do mnie ten rodzaj gorzkiego, ironicznego absurdu i bezlitosne, choć trafne obserwacje autora.
Książka...

Jak dla mnie troszkę nudna, bardzo poplątane myśli bohatera.

• 2019
  • Literatura niderlandzka