Gra

Wydawnictwo: Znak

Wybór najlepszych opowiadań nowojorskiej pisarki słynącej z ciętego, sardonicznego dowcipu. Teksty te, napisane w pierwszej połowie XX wieku, dojrzały i przestały szokować, nie tracąc jednak na świeżości i polocie. Parker z olbrzymią, często bezlitosną przenikliwością portretuje kobiety inteligentne i głupie, niezależne emancypantki i bluszcze oplatające mężów, zawistnice i obiekty zawiści.

slashie | 2015-08-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Każda historia przedstawiona w sposób dowcipny, z dystansem wobec siebie i otaczającej rzeczywistości, lecz bardzo dobitnie. Mogłyby stanowić z osobna skecze na scenach kabaretowych.

Autorce na pewno nie brakuje odwagi ani spostrzegawczości.
W inteligentny sposób przedstawia mechanizmy relacji międzyludzkich ukazanych w postaci gry. Każdy z nas ją zna oraz w niej uczestniczy. Lecz nie każdy jest tego świadomy.

Sytuacje przedstawiony w sposób dość nudny, czytanie dłużyło się mimo iż opowiadania były krótkie. Sama tematyka bardzo trafna, inteligentna i na swój sposób dowcipna. Natomiast forma, dłużące się dialogi i opisy były dla mnie ciężkie do przebrnięcia. Książka raczej przekartkowana niż przeczytana.

Beata | 2011-11-04

W swych opowiadaniach realistycznie oddaje ducha swej epoki, ale brakuje iskierki inspiracji. Niektóre opowiadania są po prostu nudne, a feminizm jest słabo akcentowany. Brakuje pewnej brawury, celności ocen, za to jest mnóstwo niedopowiedzeń.

DramaQueer | 2010-08-02
Przeczytana: 2006 rok

Dorothy Parker miała dość tragiczne życie, które ubarwiło jej prozę ironią i cynizmem. w "Grze" perfekcyjnie portretuje ludzi nieszczęśliwych, uwikłanych w konwencje i gry słowne. Doskonale, w prześmiewczy i niezmiernie zabawny sposób punktuje ich przywary. Stale wracam do tego zbioru opowiadań, zwłaszcza do "Zmroku przed pokazem sztucznych ogni".

goh | 2012-06-16
Przeczytana: październik 2007

"dzięki bogu, że siedziałam, kiedy nadeszła katastrofa. proszę bardzo, oto komentarz na temat egzystencji. oto rzut oka w otchłanie, w jakie pogrążyć się jest zdolna istota ludzka. wszystko, za co mogę być wdzięczna na tym świecie, to to, że siedziałam, kiedy pękła mi podwiązka"
- dorothy parker "podwiązka"

lata dwudzieste. ameryka. fokstrot. alkohol w czasach prohibicji. drink popijany drinkiem. inteligenci, którzy nurzają się w świecie dekadenckich melin. w tym wszystkim chodzi o miłość. taką prawdziwą. namacalną. chodzi też o dobry seks. o dobry romans. o dobrego kochanka. chodzi też o relacje damsko-męskie. o trudności w komunikacji. o trajkotanie przeplatane przeprosinami kobiet. o gburowatość mieszaną z nachalnymi zalotami mężczyzn.

"gra" to także historia pierwszych wyemancypowanych kobiet. kobiety mogą już na siebie same zarabiać, ale widać, że mentalnie nadal są uzależnione. w ich świecie nadal króluje skrzywienie androcentryczne (androcentric bias). podporządkowywanie...

artdeco92 | 2011-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

To bardzo monotonna książka. Owszem, ma swój urok, ale wydaje się być dosyć powierzchowna. Każde opowiadanie traktuje o mało inteligentnej damie z dobrego domu, która cierpi katusze przez nieczułego partnera. Warto kilka przeczytać, drogie Panie, bo na pewno natkniecie się tu na opis swoich własnych męk. Każda znajdzie coś dla siebie.
Ale poza niewielkimi wślizgnięciami do emocji kilkunastu kobietek, wytknięciem tytułowych gier i obnażeniem salonowego fałszu niewiele w tej książce można znaleźć. Z wyjątkiem dwóch, czy trzech perełek, które znalazły się tu nie wiadomo skąd, ale zachwycają od pierwszej do ostatniej litery.

Deliatti | 2014-12-29
Na półkach: Chillout, Przeczytane

Bardzo, bardzo nudne jak dla mnie. Co nie oznacza ,że nie zajrzę do innych tytułów Dorothy Parker ;)

alimaczek | 2012-07-03
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane

Ta książka jest tak denerwująca że nawet nie mam motywacji żeby ją doczytać do końca ... MASAKRA

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 05 lutego 2011