Ostatni sylwester ludzkości

Ultimo capodanno dell'umanità
8372007454
Ammaniti, opowiadania
Mytery

Jeżeli nie szukasz literatury głębokiej, krzepiącej ducha i wskazującej właściwe postawy moralne; jeżeli nie pragniesz rozkoszować się pięknem ojczystej mowy i elegancją literackiej frazy; jeżeli nie oburza Cię rozpusta i zdziczenie obyczajów we współczesnym świecie, a wszelka wulgarność i hołdowanie niskim instynktom nie przyprawia o mdłości, a zwłaszcza jeżeli nie brak Ci poczucia humoru - koniecznie sięgnij po tę książkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie użytkownika DafNe

Danway | 2014-04-21
Przeczytana: 27 lutego 2014

To już moje drugie spotkanie z Niccolo Ammaniti'm. Po raz kolejny jestem pod ogromnym wrażeniem jego kunsztu literackiego. Tym razem jest to krótkie, bo ledwie 150-stronicowe opowiadanie, które rozgrywa się przez kilka godzin w Sylwestra 199... roku, we wtorek.

Mamy ponownie całe grono różnorakich postaci, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak jak to u tego autora nic nie jest takie na jakie wygląda na pierwszy rzut oka. Z biegiem akcji oraz godzin dowiadujemy się co łączy bohaterów tego opowiadania. Z coraz większą grozą poznajemy wzajemne relacje i do czego to może doprowadzić czyli to tytułowego końca ludzkości.

Zanim jednak dojdzie czytamy mrożącą krew w żyłach, która niebywale wciąga. Trzeba jednak pamiętać, że książka przeznaczona jest dla czytelników pełnoletnich. Ja ze swej strony gorąco polecam, jeśli chcecie wiedzieć, jak zakończył się pewien wtorkowy Sylwester.

Ocena: 10/10

Recenzja opublikowana na moim...

zeida | 2013-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Dobitna, cyniczna, ale ja w przeciwieństwie do większości, nie ubawiłam się tą książką. Opisy brudów współczesnego świata i uśmiercania bohaterów mnie bardziej zasmucają niż cieszą.

Zuba | 2012-07-23
Przeczytana: 2010 rok

Małe ale cieszy.
Dla mnie odmiana od książek poważnych 'o życiu'.
Dawno się tak nie uśmiałam.

majkabally | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Sporo się śmiałam podczas tej krótkiej lektury. Jak łatwo codzienne życie może doprowadzić nas do szaleństwa, choć wydawało się wcześniej, że dajemy sobie ze wszystkim radę...

Witma | 2012-11-17
Przeczytana: grudzień 2011

Przeczytanie tej książki, to niesamowite doświadczenie i myślę, że można do niej wiele razy wracać!

Agata | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Mistrz Ammaniti u szczytu formy - ciekawe, czy ekranizacja tej książki wypadłaby równie doskonale. Poza tym zdaje się, że na zawsze zmieniłam poglądy o spędzaniu Sylwestra.

terra100 | 2012-08-31
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Paradoksalnie, książka ma drugie, trzecie i czwarte dno, a przy okazji doskonała zabawa.

bookeater | 2013-03-10

Genialnie scharakteryzowani bohaterowie; lektura niby lekka ale dająca do myślenia;

Iija | 2012-08-02
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka

Książka o całkiem zwyczajnym szaleństwie!

anchoma | 2016-10-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane