Ostatnia noc w Tremore Beach

Czarna Owca
2016-01-13
2016-01-13
Maria Mróz
Irlandia kompozytor koszmar literatura hiszpańska małżeństwo niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie sensu życia rozstanie samotność strach tajemnica thriller

Oto nasz (prze)rażony bohater

Fajna. Taka niby nie kryminał, ale trochę jednak kryminalna.

Fajna. Taka niby nie kryminał, ale trochę jednak kryminalna.

Książka przypadła mi do gustu. Była ciekawa i w zasadzie nie mam jej nic do zarzucenia. Jedynie co to może akcja rozgrywała się dosyć dłużej niż by się chciało ale mimo wszystko przyjemnie się książkę czytało. No i akcja kulminacyjna bardzo trzymająca w napięciu to to czego często szukam w kryminałach a o dziwo ostatnio jakoś miałam pecha do książek z mało polotnym zakończeniem. Tutaj mamy akcję i to na duży plus.

Świetny thriller, trzymający w napięciu do końca, a jednocześnie realistyczny jak to tylko było możliwe. Bardzo dobrze wykreowany główny bohater świetnie oddaje sposób borykania się z problemem, który w innej formie może dotyczyć wielu z nas czyli: jak weryfikować swoje przeczucia?, czy im wierzyć? i jak sprawdzać, czy umysł nie wiedzie nas na manowce zaburzeń psychicznych? No i to klimatyczne odludzie gdzie jednak przeznaczenie potrafi znaleźć tych, co się ukrywają...!

Całkiem zgrabnie opowiedziana historia. Wciągajaco i satysfakcjonująco. Polecam!

Książkę czytałem z otwartym umysłem, za nic mając określenie "hiszpański Stephen King". Może dzięki temu czytało mi się całkiem dobrze. Według mnie jest to powieść poprawnie skomponowana, może czasem przewidywalna, czasem zaskakująca, choć to pewnie zależy ile książkowych intryg dany czytelnik ma na koncie. Jednego tylko nie potrafię zrozumieć - jak facet prowadząc samochód może przez pomyłkę zamiast do przodu wycofać na płot. Ech, widać Hiszpanie są inni ;-)

Książka kupiona na wakacjach rok temu. Swoje odczekała na półce i zabrałem się za nią pełen obaw że będzie to poprostu zła książka. I co mogę napisać, że miałem rację? Na szczęście nie. Nie miałem racji. Książka jest bardzo fajna, akcja płynnie się toczy ale co dla najważniejsze czytając ją czułem ten klimat tremore beach, czułem jakbym tam był. Bohaterowie również ciekawi, wcale nie nudni choć można było tak myśleć po opisie. Znany kompozytor w depresji ale był naprawdę "spoko". Mogę tylko napisać że szkoda że już koniec i polecam każdemu.

Czytałem jedną książkę tego autora już wcześniej, i tamta pozycja mnie nie zachwyciła, jak ta.
Bardzo fajna książka, z ciekawym tematem, z fajnymi bohaterami i co najważniejsze, z bardzo szybko płynącą akcją.
Zaskakująco ciekawa. Polecam zdecydowanie.

Zaskakująco ciekawa. Polecam zdecydowanie.

Ta pozycja wpadła mi w ręce na wyprzedaży książek nad morzem. W głównej mierze
zaintrygowała mnie okładka, która w połączeniu z nadmorskim klimatem sprawiła, że miałam
jeszcze większą ochotę przeczytać książkę hiszpańskiego Stephena Kinga- Mikela Santiago.
Tym razem autor przedstawia historię Petera Harpera, posiadającego dwoje potomków
oraz byłą żonę. Główny bohater jest uzdolnionym kompozytorem, który od dłuższego czasu
cierpi na brak weny. W związku z tym przeprowadza się do domu znajdującego się na plaży
w Tremore Beach z nadzieją, że to właśnie tam odnajdzie iskrę do tworzenia.
Spokojne i poukładanie życie Petera przerywa incydent, który wywraca wszystko go góry
nogami. Niepokojące wizje, które stają się coraz bardziej realistyczne nie pozwalają
bohaterowi na odróżnienie snu od jawy, a jego zachowanie momentami pozwala czytelnikowi
odnieść wrażenie, że jest on niepoczytalny. Jednak czy to na pewno szaleństwo? Może wizje
znaczą coś więcej…
Fabuła książki podzielona została na trzy części, a te z kolei na mniejsze rozdziały.
Każda część pokazuje nam życie bohatera na różne sposoby. W pierwszej narrator
przedstawia Petera i jego sąsiadów. Powoli naprowadza również na trop, który będzie
towarzyszył czytelnikowi przez resztę książki. W następnej części wraz z głównym
bohaterem odkrywamy jego życie, które tak bardzo zmieniło się. Natomiast w ostatniej części
ukazane są najbardziej makabryczne momenty z życia bohaterów. Uważam, że to właśnie
trzecia część jest najciekawsza i czyta się ją z zapart5ym tchem..
Niektórym czytelnikom mogą nie przypaść do gustu obszerne opisy, które często nie
wnoszą istotnych dla fabuły treści, ale są wartością same w sobie. Na pewno atutem tej
opowieści jest klimat owiany tajemnicą, niepewnością, a momentami nawet grozą. Myślę, że
książka jest godna polecenia.

Ta pozycja wpadła mi w ręce na wyprzedaży książek nad morzem. W głównej mierze
oraz byłą żonę. Główny bohater jest...

Trzymający w napięciu doskonały thriller, w którym główny bohater ma zdolność przewidywania przyszłości.

Peter Harper jest kompozytorem, który wynajmuje dom w odludnym miejscu, aby dojść do siebie po trudnym rozwodzie. Zarówno miejsce jak i niezwykłe wydarzenia sprawią, że jego życie przewróci się do góry nogami.

„Ostatnia noc w Tremore Beach” bardzo mi się spodobała ze względu na klimat, jaki utkał Mikel Santiago – tajemnica, niepewność, zagrożenie, osaczenie. W pewnym momencie napięcie było niczym naprężona żyłka wędkarska, na której szamoce się ryba. Przełykasz ślinę i się zastanawiasz: Kto wygra, a kto przegra?

Powieść byłaby jeszcze bardziej udana, gdyby autor na końcu nie wyłożył wszystkich kart na stół. Gdyby zarówno główny bohater jak i czytelnik pozostali z domysłami i podejrzeniami odnośnie pewnych osób …

• 2016
  • 2016