Zanim zniknęła

Wydawnictwo: Amber
Daughter
Stanisław Rek
Ag2S

Najszybciej sprzedający się debiut 2014 w Anglii: prawie 300 000 egzemplarzy w ciągu 4 miesięcy. Co tak naprawdę wiemy o tych, których najbardziej kochamy? „Listopad. Dni robią się krótsze. Zimno mi przez cały czas, ale jej może być zimniej. Wieczorem pies dygocze. W pokoju się ściemnia, zapalam ogień na kominku, płomienie wabią mnie, smutek bucha żarem, płonie i syczy w głowie. Gdybym...

Co tak naprawdę wiemy o tych, których najbardziej kochamy?

Gdybym tylko. Gdybym tylko słuchała. Gdybym tylko patrzyła. Gdybym tylko mogła zacząć od nowa, dokładnie rok temu…”
Rot temu córka Jenny, piętnastoletnia Naomi, nie wróciła do domu ze szkolnego przedstawienia. Policyjne poszukiwania nic nie dały.
Idealny świat Jenny – świetnej lekarki, szczęśliwej żony wziętego neurochirurga, kochającej matki trojga wspaniałych dzieci – zaczyna się rozpadać. Wciąż szuka córki, obsesyjnie usiłując zrozumieć, co się stało. I odkrywa szokującą prawdę o swojej idealnej rodzinie. I o sobie samej…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2016 r.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Malk | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Ta książka jest trochę... dziwna. Opowieść o rodzinie, którą spotyka dramat - znika 15-letnia córka i siostra. Nikt nic nie wie, policja zaczyna jej szukać. Stopniowo wychodzą na jaw kolejne szczegóły, które prowadzą do rozwiązania zagadki. Albo i nie.
Ciut mnie irytowała postać matki, która całkowicie jest zaślepiona swoją wizją wspaniałej rodziny. Tak bardzo, że nie przychodzi jej na myśl, że może ktoś z domowników ma kłopoty, chciałby czegoś innego albo kogoś innego.
Poza tym, zabrakło wg mnie pogłębienia motywacji bohaterów: skąd się zaczęły problemy jednego syna? Skąd, dlaczego takie zachowanie córki? Męża? Czego zabrakło w tym domu, że się rozsypał jak bierki?
W sumie nie wiem, czego mi zabrakło w tej książce. Ale nie mogę lepiej jej ocenić.

Mystery | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Tak fajnie się zapowiadało, a tak słabo wyszło...
Wielka szkoda, bo historia mogła być ciekawa. A wyszło nudne opowiadanie, napisane bardzo kiepsko i zniechęcająco.

alutka74 | 2019-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 marca 2019

O szczęśliwej rodzinie, co szczęśliwa nie była, a pozór gonił pozór. Rodzice okazali się być osobami z tła spoglądającymi się z oddali w oczy swoich dzieci. Oni widzieli w nich szczęście, pewność i zdecydowanie, a tam była czarna przestrzeń i poczucie zagubienia. To, że przeźroczysta warstwa katastrofy na trwale rozdzieli te dwa światy było pewne. Pytanie brzmiało tylko kiedy, no i wydarzyło się.

ivaa | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Ta powieść pochłonęła mnie na kilka godzin. Jest w niej to, co lubię - spora dawka emocji, psychologii i temat, czyli trudne relacje rodzice-dzieci.

Henioo | 2018-03-21
Przeczytana: 16 marca 2018

Ciekawa dość książka, jednak zaliczenie jej do thrillerów (jak napisane na okładce) to spore nadużycie. Jest to raczej (wg mnie) książka psychologiczna, opisująca psychikę matki/żony w okolicznościach dezintegracji rodziny po zaginięciu córki.
Bardzo jednak fajnie to napisane, pomijając to, jaka główna bohaterka jest. Ktoś z czytających przede mną dosadnie to jakoś nazwał. Ale to też czemuś służyło.
Czy polecam? No jasne!

Adriana | 2018-01-21

Owszem, historia warta uwagi. Chcemy wiedzieć, czy Naomi się odnalazła. Ale ksiązke ciężko sie czyta, jest wręcz nużąca.

Agashon | 2018-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Ogólnie nie jestem zbyt wybredna i wymagająca jeżeli chodzi o tego typu literaturę, wystarczy spojrzeć na mój profil tutaj, żeby zobaczyć ze kryminały i thrillery lubię i zasadniczo większość mi się podoba. Ale to była jakaś masakra. W ogóle zero napięcia przy czytaniu. Głównie dlatego, ze główna bohaterka jest skupiona na użalaniu się nad sobą jak to nie była dostatecznie dobrą matką (ale autorka pokazuje nam, ze po prostu dzieci były dupkami, zreszta miały to po ojcu). Do tego rozległe opisy zupełnie nic nie wnoszące- ani nie mają wpływu na fabułę, ani nie są tez jakoś specjalnie artystyczne. Albo może zbyt artystyczne i nie zrozumiałam, taka ewentualność tez biorę pod uwagę. Konkluzja jest wiec taka, ze mnie osobiście ta książka się nie spodobała, a czy wynika to z moich, czy z książki wad, nie wiem i wole pozostać w błogiej nieświadomości.

RaspberryJam0031 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miał być kryminał i horror, okazało się, że to zwykły melodramat. Zagadki tak naprawdę żadnej. Przestępstwa zresztą też. Główna bohaterka irytująca koszmarnie. Obwinia wszystkich dookoła o całą sytuację i nie dostrzega (nie chce dostrzec?), że sama jest równie winna. O zniknięcie córki, ćpanie przez syna itd. obwinia wyłącznie męża wiecznie nie obecnego w domu. Problem w tym, że jej również nigdy nie ma i też przedkłada pracę nad rodzinę. Całą książkę czekałam aż ktoś jej to wygarnie ale niestety... Nie polecam.
PS. Tłumaczenie jak z google translate. Koszmar.

Lidka | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Książka początkowo mnie irytowała. Sprawiał to zarówno sposób narracji, jak i postać głównej bohaterki. Mamuśka, która najchętniej podawałaby ptasie mleczko do dziubków swoich dzieci, a te delikatnie ujmując mają ją za nic.
No, ale nic to, czytamy dalej. I przyznać muszę, że wciągnęła mnie ta historia, a nawet trzymała w napięciu. Zakończenia w ogóle się nie spodziewałam, a to duży plus, bo często ciekawa opowieść niestety ma przewidywalne zakończenie. W tym przypadku jest inaczej i to do tego stopnia, że końcówka mnie po prostu wkurzyła. Oczywiście nie przez to, ze źle napisana, ale przez to, ze tak się właśnie skończyła. No, żesz...
Polecam, a sama będę czekała na nowe publikacje tej pisarki.

Ilona | 2017-08-22

Poruszająca i świetnie napisana!