Dzieci gniewu

Okładka książki Dzieci gniewu Paul Grossman
Okładka książki Dzieci gniewu
Paul Grossman Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Świadek zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Świadek zbrodni
Children of Wrath
Sine Qua Non
2015-07-15
2015-07-15
Agnieszka Brodzik
epidemia śledztwo zbrodnia policja historia intryga

Początek książki mnie nie porwał. Pierwsze 100 stron wlekło się niemiłosiernie, zupełnie nie mogłem się skupić na czytaniu i wielokrotnie odkładałem lekturę, by zająć się czymś innym. Potem akcja nabiera nieco tempa, a gdzieś tak od połowy gna na łeb na szyję i zaczyna się robić ciekawie. Nawet można powiedzieć, że się wciągnąłem i do końca czytałem z zainteresowaniem.
Autor serwuje nam mnóstwo krwawych szczegółów bestialskiego procederu, z którym mamy do czynienia na stronach książki. Momentami jest wręcz straszno, a włos jeży się na głowie, gdy się czyta o popełnionych zbrodniach.
Główny bohater nie wywarł na mnie żadnego wrażenia. Taki jakiś nijaki. W końcówce nie byłem nawet w stanie mu współczuć.
Zakończenie chyba lekko przekombinowane, chociaż patrząc na to, co robili naziści podczas wojny, nie takie znów fantastyczne.
Duży plus za tło historyczne, opisy przedwojennego Berlina, dojście Hitlera do władzy, kryzys światowy, rosnące bezrobocie, wzbierający antysemityzm. Fajnie się to czytało.
Podsumowując, gdyby nie ten początek, lektura byłaby o wiele przyjemniejsza, a ocena wyższa.

'' Baronowa zupełnie nie przejmowała się burżuazyjnymi konwenansami . Bezbrzeżna kupa sami - wiecie - czego . (...) Żadnego morału . Żadnej historii . Tylko wielka kupa…Tym razem się zgodzę. (...) Ta rewia w dość jaskrawy sposób odzwierciedla stan naszej republiki . Gładka na zewnątrz , a w środku głęboko zarysowana. ''

Dawno już żadna książka nie sprawiła mi tyle kłopotu co do oceny . Z jednej strony książka jest świetnie napisana , przejrzysta , uporządkowana , nie ma się do czego przyczepić od strony technicznej . Jednak w treści jest tak okrutna , że ja czytałam ją niejako na raty . Uśmiercanie i ludzi i zwierząt przedstawione jest w niej w sposób zupełnie oschły i zimny , jak byśmy czytali na przykład o produkcji nomen omen , mydła . Najpierw się zdobywa i przygotowuje surowiec , potem gotuje itd...A to wszystko tak opisane że skojarzenia , w kontekście czasów w jakich dzieje się akcja tej książki , narzucają się nieodparcie same . Nie trzeba być super wytrawnym czytelnikiem by zrozumieć o czym tak naprawdę autor pisze . Ale zacznijmy od początku . Poznajemy Williego Krausa który jest od siedmiu lat czynnym detektywem w Kripo w Berlinie . Willi jest przykładnym młodym , trzydziestoczteroletnim Niemcem . Razem z żoną Vicki i dwójką synów tworzy porządną niemiecką rodzinę , ba , ma nawet duże zasługi z ostatniej wojny , dosłużył się na froncie Krzyża Żelaznego I klasy . Niestety Willi jest też Żydem , a Berlin roku 1929 , to niespecjalnie dobre miejsce dla Żydów , nawet tak zasłużonych i na takich ważnych stanowiskach . Jednak póki co Hitler dopiero sięga po władze i właściwie sam się dziwi że tak łatwo ją zdobywa . Ale wielogłowa hydra zwana niemieckim nacjonalizmem , a potem nazizmem już się budzi ze snu . Na razie ukazuje się w postaci żartów , dowcipów , docinków i na przykład odebrania lukratywno ciekawej sprawy . W październiku roku 1929 wydarzyły się dwie sprawy , po pierwsze , zostały znalezione wygotowane kości małych chłopców zapakowane w jutowe worki , po drugie , wybucha afera z zatrutymi kiełbaskami . Mimo że Kraus był pierwszy przy owym znalezionym jutowym worku , sprawa zostaje mu odebrana . Wszystko to dzieje się w coraz bardziej napiętej atmosferze i w '' dekoracjach '' rodzącego się nazizmu . W końcu na scenie wydarzeń pojawiają się autentyczne postacie historyczne w osobach Josepha Goebbelsa oraz rudowłosej Ilse Koch (z domu Köhler) zwanej później dziwką , wiedźmą lub wilczycą z Buchenwaldu . Czy sprawy wygotowanych dziecięcych kości i zatrutych kiełbasek doczekają się rozwiązania ? Co dalej się stanie z rodziną Krausów ? czy przeżyją nadciągającą wojnę ? Tego wam oczywiście nie zdradzę , sami musicie przeczytać . Jednak pamiętać należy że to jedna z tych książek która na długo pozostaje w pamięci i nie jest to raczej miłe '' pamiętanie '' . Czytacie więc na własną odpowiedzialność , ja po namyśle postanowiłam ocenić książkę na siedem gwiazdek , ponieważ opisywane w niej okrucieństwa nie są li tylko niepotrzebnym epatowaniem , mają zupełnie inny cel .

Dawno już żadna książka nie sprawiła mi tyle kłopotu...

Mega wciągająca, poszła w dwa dni na urlopie.

Mega wciągająca, poszła w dwa dni na urlopie.

Ciekawa, fajna otoczka i dużo scen makabrycznych

Ciekawa, fajna otoczka i dużo scen makabrycznych

Krwisty, mocny kryminał. Wartka akcja wkomponowana w klimat Niemiec dwudziestolecia międzywojennego. Zbiorowa rzeź, okultyzm i do tego detektyw - ŻYD w czasach, gdy Hitler zaczynał robić się "popularny". Już dawno nie czytałam czegoś tak oryginalnego. Sztuką jest we współczesnej literaturze stworzyć coś innego, a szczególnie gdy mowa o postaci kolejnego seryjnego mordercy w kryminale. Autorowi "Dzieci gniewu" się jednak "udało". Cóż tu się wydarzyło?!
Warta uwagi i godna polecenia.

Historia opowiedziana w tej książce ciekawa, ale sam sposób jej opisania dyskusyjny. Do około setnej strony prawie nic się nie dzieje, lecz potem akcja nabiera tempa. Samo zakończenie mocno naciągane. Dosyć ciekawie przedstawione tło historyczne. Na początku książka nie miała u mnie zbyt wysokich notowań, żeby potem w miarę upływu stron zyskiwać na ocenie.

Kryminał z ciekawym tłem historycznym. Dobrze zbudowany obraz przedwojennego Berlina.
Wartka akcja w drugiej połowie książki nie daje szans na oderwanie się od lektury. Dobra książka na zapewnienie rozrywki na kilka dni.

bardzo nieźle napisana...
rys historyczny rewelacja, fabuła świetna - poza przynudnym wątkiem o kiełbaskach w pierwszej połowie ;)))
generalnie ciekawy pomysł, może tylko trochę skróciłabym niektóre akcje sytuacyjne :)

bardzo nieźle napisana...

Ależ to było dobre !
Wciągająca historia, śledztwo i w końcu przerażajace zakończenie/ rozwikłanie zagadki.
Nie moglam się oderwać od lektury.

Cofamy się do czasów na przełomie lat 20-tych i 30-tych. Akcja rozgrywa się w Berlinie. Policja znajduje kości chłopców, ugotowane 😬 wraz z biblijnym fragmentem Listu do Efezjan. Nasz główny bohater, detektyw Willi Kraus, bardzo chce przejąć tę sprawę, jednak jego przełożony zabiera mu ją i przekazuje innemu znanemu NIEMIECKIEMU detektywowi. Bo niestety, Willi to Żyd, a wiadomo jakie podejście mieli Niemcy do tej rasy ludzi 😒 i to jeszcze przed II wojną światową.
Autor wspaniale oddaje realizm tamtych czasów . Dzięki szczegółowej topografii miasta, jesteśmy w stanie poczuć ten klimat niemieckich ulic, uliczek.
Bohaterowie wspaniale wykreowani. Willi Kraus to prawdziwy facet z jajami, i zasadami. Oddany rodzinie i ojczyźnie, która sobie z niego i jego narodowości ciągle kpi.
Śledztwo bardzo trudne i mocno rozwlekłe w czasie. Wiele poszlak, które stopniowo łączą się (jak puzzle),w jeden kompletny element .
Zakończenie pełne emocji.

A w tle dodatkowo , kiełkujący nazizm i kult Hitlera…coś strasznego.
Jak najbardziej polecam lekturę i oceniam 9/10.

Ależ to było dobre !
Nie moglam się oderwać od lektury.

Mam mieszane uczucia.

Z jednej strony ciekawy, niesztampowy pomysł na historię, która często w kryminałach czy thrillerach jest oparta na schematach. Duży plus za tło historyczne, które dodawało opowieści "smaczku".

Natomiast dobrnięcie do momentu, który w ogóle wciągnął mnie w czytanie, pojawił się po wieeelu stronach książki - najpierw konkretnie się wynudziłam...

Mam mieszane uczucia.

• Ebooki