Madonna w futrze

Wydawnictwo: Rebis
Kürk Mantolu Madonna
literatura turecka, Piotr Beza
Ag2S

Fascynująca historia miłosna, ale i tragiczna historia człowieka nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie Lata dwudzieste XX wieku. Młody Turek przyjeżdża na naukę zawodu do Berlina. Na wystawie malarstwa wielkie wrażenie wywiera na nim autoportret młodej niemieckiej artystki, zadziwiająco podobny do Madonny z obrazu renesansowego mistrza. Pewnego dnia poznaje jego autorkę. Tak zaczyna...

Lata dwudzieste XX wieku. Młody Turek przyjeżdża na naukę zawodu do Berlina. Na wystawie malarstwa wielkie wrażenie wywiera na nim autoportret młodej niemieckiej artystki, zadziwiająco podobny do Madonny z obrazu renesansowego mistrza. Pewnego dnia poznaje jego autorkę. Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych, najbardziej autentycznych historii miłosnych w nowoczesnej literaturze tureckiej.

Wywodzący się z innej kultury, bezstronny obserwator w mistrzowski sposób odmalowuje burzliwą atmosferę Niemiec, które liżą powojenne rany. Udaje mu się uchwycić nastroje i rozmowy berlińskiej ulicy, a także stworzyć wyrazistych bohaterów.

To proza, która oddaje nastrój tamtej epoki równie znakomicie jak utwory Ericha Marii Remarque'a.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

allison | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Sięgnęłam po "Madonnę w futrze", gdyż zaintrygowała mnie informacja, że powieść ta cieszy się obecnie w Turcji większym powodzeniem niż proza noblisty Orhana Pamuka. Jest to też dziwne dlatego, że książka Sabahattina Ali wydana została pierwszy raz w latach 40. minionego stulecia. Wówczas nie została w pełni doceniona. Powetowało jej to niedawne wznowienie, które sprawiło, że w ojczyźnie autora nie schodzi ona z list bestsellerów.

W moim odczuciu daleko jednak "Madonnie w futrze" do powieści Pamuka, który pisze znacznie bardziej kunsztownie i tworzy bardziej interesujące, oryginalne, zapadające w pamięć historie.
Całość przeczytałam jednak z zainteresowaniem, bo nie można odmówić tej prozie ujmującego uroku, ciekawej tematyki i podejmowania ponadczasowych problemów.

Opowieść składa się z dwóch części. W pierwszej z nich narrator wyjaśnia, jak doszło do tego, że zapiski znajomego z pracy trafiły w jego ręce. Druga część, stanowiąca sedno treści, to właśnie treść owych zapisków....

książek: 1979

Dusząca i nerwowa atmosfera Berlina w latach 30 XX wieku? Nie czułam tego.
Nigdy nie słyszałam o tym pisarzu (nazwiska nie napiszę, aby jakieś gafy nie strzelić), dlatego z ogromną chęcią zaczęłam czytać tę tajemniczą 'Madonnę w futrze'. I jak? Jest to bardzo, bardzo ładnie napisana historia, ale niczym nowym mnie nie zaskakuje. Oczywiście, mamy tu prawdziwy Weltschmerz początku XX wieku w wykonaniu młodego mężczyzny, który kompletnie nie wie, co ma ze sobą zrobić, oraz nagłą miłość do pięknej i niedostępnej artystki. Oraz to, jak wyglądało ostatecznie życie głównego bohatera (mam na myśli tego z drugiej części książki, a nie z samego początku). Co mogę dodać? Że przewidziałam to, jak autor poprowadzi fabułę. Bo podczas czytania 'Madonny w futrze' (nie mylić z 'Wenus w futrze'!) cały czas miałam w myślach pytanie 'Skąd ja to znam?'. Przyznajcie się szczerze - mamy wiele podobnych książek jak tak, prawda?
Ten nieznany mi turecki pisarz niczym szczególnym mnie nie ujął, a potem i tak...

mieszka | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

Z ciekawości sięgnęłam po kolejnego pisarza tureckiego. No i nie... nie udało się.
Było zbyt klasycznie, jak w XIX-wiecznej powieści.
Było zbyt po niemiecku, jak u Bolla.
Było zbyt sztucznie?!!

Monika | 2016-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2016

Książka piękna!
Nie należę do osób chętnie sięgających po romanse, lecz ta książka mnie wybrała, przyciągnęła swoją tajemniczością i interesującym autorem tureckiego pochodzenia. Jestem pod wrażeniem klimatu, wrażliwości autora i umiejętności opisu emocji. Początek może lekko zrazić rozwlekłością, ale historia miłosna jest fascynująca, niebanalna, a uczucia takie szczere w wyrazie. Ponadto lektura zapewnia to, co w niej lubię najbardziej, zmusza do głębokiej refleksji.

tygrysica | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Sabahattin Ali poeta, nowelista i powieściopisarz, jeden z pierwszych realistów w nowoczesnej literaturze tureckiej. Skończył szkołę pedagogiczną w Stambule i pracował, jako nauczyciel. Podczas dwuletniego stypendium w Niemczech miał okazję poznać zarówno środowisko nacjonalistów, jak i lewicujących studentów - zdecydowanie bliżej mu było do tych drugich. Po powrocie do kraju publikował zbiory opowiadań, wiersze i powieści. Był także współzałożycielem pisma satyrycznego i angażował się w sprawy społeczne, co przypłacił dwukrotnym pobytem w więzieniu. Po wyjściu na wolność w 1948 roku znajdował się pod ciągłą obserwacją, zaczął, więc myśleć o ucieczce z Turcji - został zabity przez przemytnika podczas próby przekroczenia granicy z Bułgarią.*
Tak brzmi krótka notka na temat autora znajdująca się na tyle okładki. Jednak ja opisałabym go krócej. Sabahattin Ali to człowiek, który za pomocą jednej stosunkowo krótkiej książki odmienił mój pogląd na pewne kwestie dotyczące człowieka. Jest...

lipka02 | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Młody Turek przyjeżdża do Berlina, sam nie wie po co. Znudziło go życie w rodzinnym miasteczku, znudziło go życie w Stambule.
Jego ojciec śle mu pieniądze, a synuś dnie spędza na rozmyślaniu jakiż on to jest nieszczęśliwy.
Ot tak, wstępuję sobie do muzeum na wystawę obrazów i zakochuje się w autoportrecie.
Przewrotny los stawia na jego drodze kobietę, która uwieczniła się na płótnie.
Czy będą razem?

"Madonna w futrze" mnie niczym konkretnym nie zadziwiła. Zraziła mnie tylko bólem serca głównego bohatera, który według mnie powinien zasiąść na kozetce psychiatrycznej.
Co do głównej bohaterki książki, to jest ona kobietą na pozór twardą, lecz miękką w środku.
Odrzuca mężczyzn, raz twierdzi, że nie kocha, by w przypływie uniesienia wyznać miłość.
Główni bohaterowi są dziwni, i przez tą dziwność nad wyraz do siebie pasują.

Reasumując: Jest to książka, która nie urzekła, ani nie zaskoczyła. Mierne 5/10 pkt.

Zapraszam na bloga: http://swiatksiazkii.blogspot.com/

| 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

W swoim życiu każdy z nas spotyka wielu ludzi. W pracy, w szkole, nawiązujemy wiele przyjaźni, jednak co tak naprawdę o nich wiemy? Czy cokolwiek o nich wiemy? Sabahattin Ali pokazuje, że często nasza opinia o innych może bardzo odbiegać od prawdy.

Madonna w futrze początkowo wydaje się opowieścią o mężczyźnie, który pracuje z dość dziwnym i zamkniętym w sobie człowiekiem. Jednak kolejne strony powieści pokazują, że jest to historia o czymś zupełnie innym.

Więcej: https://blogoksiag.wordpress.com/2015/11/10/myslisz-ze-wiesz-wszystko-o-swoich-znajomych/

kawa | 2017-04-13

Niewielka książeczka, nieznanego autora, do tego tureckiego. To chyba moja pierwsza książka właśnie z tej części świata.
Dałam tak wysoką opinię, ponieważ powieść jest inna od powieści o tej tematyce - love story.
Historia Turka, który na początku XX wieku wyjechał do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Zderzenie kultur, wyobcowanie. Wszystko zmienia się w momencie ujrzenia pewnego obrazu. I tu zaczyna się ciekawa historia.
Na uwagę zasługuje język.

Maciej Horała | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Książka napisana przepięknym językiem. Talent autora jest oczywisty. Sama historia przygnębiająca i smutna, lecz dzięki niewątpliwemu kunsztowi twórcy czyta ją się z prawdziwą przyjemnością. Warta polecenia zważywszy na fakt,że jest raczej krótka.

GZal | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Zobaczyłem na swoim czytniku Madonnę w futrze Sabahattina Ali. Pomyślałem, że moja żona wysłała książkę omyłkowo nie na swój czytnik. Ale nie, to jednak ja. Z ciekawości kupiłem książkę napisaną w 1943 roku przez Turka.

Powinienem chyba dodać kategorię “przeleciane”, bo do porzuconych w trakcie się nie nadaje. Dotarłem do końca, choć od połowy po prostu skanowałem kolejne strony. Dużo słów, choć treść można zmieścić na dwóch stronach. Romansik. Harlequin dla … (facetów?).

Bardziej trywialna wersja Wilka Stepowego. Bez większych pretensji. On ma 24 ona 26, więc przynajmniej pod tym względem jest nieco lepiej niż w powieści Hessego. On wstydliwy, ona ani trochę.
[...]
całość:

TOP5 prezentów na Gwiazdkę (na siedmiu podstronach)

Początek grudnia to ostatni dzwonek na przemyślane prezenty Gwiazdkowe. Potem następuje szał zakupów i w koszykach lądują dziwne rzeczy. Aby oszczędzić Wam czasu, a Waszym bliskim rozczarowań z nieudanego podarunku przygotowaliśmy zestawienie książek polecanych przez nas pod choinkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!