Widok z nieba

Znak Literanova
2015-07-02
2015-07-02
Łukasz Müller

Kiepska, naiwna lektura. Przeczytałam, by nie złamać zasady kończenia na ostatnim rozdziale.

Zaczyna się nieźle, a później autorka brnie w mielizny i nieprawdopodobieństwa. W dodatku główna bohaterka to dziewczyna o takim stopniu naiwności, że trudno uwierzyć. Usprawiedliwia ją tylko fakt, że od wczesnej młodości obraca się w światku modelek i sesji modowych, a o życiu wie niewiele, bo nie miała kiedy, ani jak się czegoś dowiedzieć.
Powieść zaczyna się od sytuacji, w której Patricia, 28- letnia piękność, gwiazda agencji modelek, podczas lotu z Indii do Madrytu słyszy od swojej współtowarzyszki podróży dziwną przepowiednię, że ktoś chce ją zabić. Od tego momentu wszystkie myśli i czyny bohaterki podporządkowane będą próbom odkrycia, o kogo chodzi. Dzięki temu poznajemy historię jej życia i wgłębiamy się w relacje z innymi ludźmi- siostrą, mężem, współpracownikami. I ten pomysł na konstrukcję fabuły byłby ciekawy, gdyby autorka nie zapragnęła uraczyć nas wprowadzeniem elementów magii, czegoś nadprzyrodzonego. Daje to efekt sztuczności. W dodatku odkrycie, kto źle życzy Patricii nie jest wcale trudne. Od połowy książki się tego domyślamy, tylko bohaterka jest ślepa i głucha na oczywiste sygnały.
Można odnaleźć w tej powieści trochę wartościowych treści. To na pewno przestroga przed budowaniem swojego świata tylko na urodzie i atrakcyjności fizycznej oraz pieniądzach, które fałszują relacje z bliskimi i utrudniają rozpoznanie szczerości uczuć osób, które znajdują się w naszym kręgu. Książka pokazuje też okrucieństwo świata modelingu, który jest z pozoru atrakcyjny, ale wewnątrz toczy go robak fałszu, zawiści, niepewności jutra.
Jako lekka rozrywka na leniwe popołudnie książka Clary Sanchez nada się znakomicie, ale jeśli ktoś poszukuje w literaturze głębi to może ją sobie darować.

Powieść zaczyna się od...

Banalny temat, bardzo powszechny i wiodący w literaturze dla kobiet, ale tak podany, że w przypadku tej powieści czyni ją uniwersalną, ponadczasową i dla każdego odbiorcy, a na dodatek zdobywa prestiżową, literacką nagrodę hiszpańską Premio Planeta 2013.
Jak to możliwe?
Typowa powieść kobieca z popularnym wątkiem zdrady lub porzucenia rozpoczyna się najczęściej od tragicznego momentu w życiu głównej bohaterki bliskiej załamania, by w miarę rozwoju fabuły podnosić się z kolan, nabierać wiary w ludzi, zaczynać życie od nowa i zakończyć tragedię szczęśliwym zakończeniem. Czytelniczki mają okazję utożsamić się z bohaterką, przeżyć z nią po kolei etapy traumy, by przeciwstawić się niesprawiedliwemu życiu i uwierzyć w siebie na nowo. W przypadku tej powieści autorka odwróciła tę kolejność, wprowadziła zmienność rodzaju powieści i nasyciła mądrym przesłaniem.
Zaczęła opowieść od pełni szczęścia głównej bohaterki.
Patricia to szczęściara, która w wieku dwudziestu sześciu lat ma wszystko, o czym marzą dziewczyny – pracę jako wzięta modelka, „pieniądze ulokowane w funduszach inwestycyjnych, motorower, mercedesa, samochód terenowy i willę w jednej z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych okolic” Madrytu oraz wspierającą ją siostrę, kochających rodziców i idealnego męża. Miała wszystko. Również poczucie pełni szczęścia. Namiastkę ziemskiego nieba, z którego patrzyła na otaczającą ją rzeczywistość z optymizmem i radością, wierząc w jego dobro i ufając ludziom.
Do czasu!
Do niespodziewanego spotkania z przypadkową współpasażerką w samolocie, która w tę oazę spokoju wrzuciła zdanie niczym ciężki kamień – „jest ktoś, kto pragnie, żebyś umarła”. Ta jedna informacja uruchomiła lawinę nieprzewidzianych zdarzeń i zmieniła charakter powieści – z obyczajowej o życiu modelki godzącej ją z rola żony, siostry i córki na thriller psychologiczny z elementami sensacji. Patricia z ufnej, radosnej dziewczyny, pod wpływem niebezpiecznych wypadków, przydarzających się jej w pracy i w domu, w których czuła niewidzialną siłę popychającą, przewracającą i paraliżującą ją fizycznie, zmieniła się w podejrzliwego detektywa i przestępczynię. Chciała dowiedzieć się, kto i dlaczego chce jej śmierci? Od tego momentu, razem z Patricią analizowałyśmy zachowania i osobowości wszystkich znanych jej osób z otoczenia w poszukiwaniu potencjalnego mordercy.
Nie było trupa, ale był kryminał!
To dochodzenie do poznania imienia jej śmiertelnego wroga było okazją do odkrycia siebie na nowo i do ujrzenia rzeczywistości z innej perspektywy. Tej rozczarowującej rodzinnej i tej zawodowej pełnej zawiści, bezwzględnej rywalizacji, zazdrości, wyzysku, dyktatury pięknego ciała, uzależnień, zdrady, niezobowiązującego seksu, wielkich pieniędzy i nazwisk. Z miejsca pełnego intryg, „w którym myśli wywołują wiatr, a spojrzenia mogą cię zniszczyć lub ocalić”. Nie zazdrościłam Patricii. Raczej jej współczułam. Te emocję wywołał kontrast między bezwzględną branżą modową a kruchością i subtelnością charakteru bohaterki. Była dobrą dziewczyną, której w wieku szesnastu lat poszczęściło się na castingu otwierającym jej drogę do środków mających uszczęśliwić ją i jej najbliższych. I kiedy wydawało się, że właśnie to osiągnęła, jej świat zaczął powoli rozpadać się. I to ten proces, zmierzający prosto ku katastrofie, odtworzyła zdanie po zdaniu autorka. Nie chciała mnie w ten sposób do życia zniechęcić, utwierdzając w przekonaniu, że życie jest niesprawiedliwe i należy być silną. Kategorycznie nie pozwoliła też na użalanie się. Poprzez destrukcję życia Patricii, jej burzenie sztucznego nieba, dokonała czegoś bardziej wartościowego. Pokazała, że życie jest i słodkie, i gorzkie, że jest w nim uzupełniające się i dobro, i zło, że jedno bez drugiego nie może istnieć, bo obecność jednego pozwala docenić drugie. Budowanie „ziemskiego nieba” czyni z nas może i szczęśliwymi ludźmi, ale życie jego pełnią, blaskami i cieniami, radością i nieszczęściem czyni nas lepszymi i bardziej odpornymi na zło.
Bycie szczęśliwym niekoniecznie jest tożsame z byciem bezpiecznym i lepszym.

Jak to możliwe?

Irytująco naiwna bohaterka, której nie polubiłam nawet w najmniejszym stopniu i na dodatek fabuła przewidywalna do tego stopnia, że przewidziałam zakończenie już po pierwszych dziesięciu stronach tej feralnej lektury.
Jeśli chodzi o minusy to można by wymieniać długo. Bo o ile powieść miała potencjał i propozycja światowej modelki robiącej rachunek sumienia mnie zaintrygowała to mam wrażenie, że pani Clara Sanchez postawiła sobie za punkt honoru zepsucie tej powieści. Mamy tu zdecydowanie niewykorzystany potencjał, który będzie pewnie bolał mnie jeszcze długo i bohaterów, których nie sposób polubić, bo są po prostu irytujący we wszystkim co robią. Zaczynając od Patrycii, której uczynki są irracjonalne, do jej rodziny skupionej tylko na jej pieniądzach ( co mogłoby zostać lepiej rozwinięte przez autorkę i może choć trochę przekonało mnie do tej powieści),przez świat modelek, który został ledwie skubnięty na wierzchu.
Mogę powiedzieć, że odrobiną sympatii darzę Vivianę, choć jako szamanka, czy ktoś właśnie w tym stylu również bywała momentami denerwująca. A mą miłość zgarnął chyba kot Kas, bo nie miał za wiele do powiedzenia.
Podsumowując jedno, wielkie rozczarowanie, którego nie spodziewałam się po książce, która otrzymała w 2013 roku nagrodę Premio Planeta.

Sięgając po tą pozycję, zasugerowałam się ciekawym opisem z tyłu oraz tym, iż książka zdobyła "największą hiszpańska nagrodę literacką". Jednakże po przeczytaniu 60 stron, nadal nie obudziła się we mnie chęć do dalszego czytania.

Praktycznie od pierwszej strony książka bardzo mnie wciągnęła. Pierwsze 150 stron odczuwa się jak 10. Potem jest tylko lepiej, a po skończeniu odczuwam kaca książkowego.

Powieść ta przedstawia historię młodej kobiety, która pracuje w jednej z hiszpańskich agencji modelek. Patricia odniosła sukces, ma pieniądze, męża, podróżuje. Wydaje się, że ma wszystko, co potrzebne jest do szczęścia. Jednak na skutek serii dziwnych i niebezpiecznych zdarzeń oraz rozmowy z nieco tajemniczą kobietą z samolotu, która mówi jej, że ktoś chce jej śmierci, zaczyna inaczej patrzyć na swoje dotychczasowe życie. Dostrzega, że tak naprawdę jest wykorzystywana przez swoich najbliższych, jako źródło dochodu.
Na korzyść powieści przemawia interesujący pomysł na fabułę, ale na tym koniec. Książka tym bardziej rozczarowuje, że w 2013 roku Clara Sanchez otrzymała za nią najważniejszą hiszpańską nagrodę literacką Premio Planeta. Powieść jest przewidywalna, główna bohaterka nieprzekonująca i irytująca, zresztą nie tylko ona. Przede wszystkim niezbyt prawdziwe są reakcje głównej bohaterki po tym, jak odkrywa szokującą prawdę o osobach ze swojego otoczenia. Po lekturze nie czujemy z tą postacią żadnej więzi. Na początku książka jest wciągająca, ale mniej więcej od połowy staje się coraz bardziej nurząca i męcząca. Nawet wprowadzenie do powieści ekscentrycznej i tajemniczej kobiety, nie pomaga. Szkoda, bo temat na powieść jest bardzo ciekawy i można było spodziewać się czegoś na wyższym poziomie, czegoś co zostanie z czytelnikiem na dłużej.

Sceptycznie podeszłam do autora a sama książka długo czekała na swoją kolej, i ...? I okazała się bardzo ciekawą lekturą . Podobała mi się pokrętna fabuła a właściwie w jaki sposób bohaterka dochodzi do swojej prawdy.
Niezwykle szybko się czyta i wciąga (nie od pierwszych stron ;) ).
Polecam serdecznie

Niezwykle szybko się czyta i wciąga (nie od pierwszych stron ;) ).
Polecam serdecznie

Z początku trochę mnie nudziła ta książka, musiałam się wciągnąć, żeby mnie zaciekawiła. A potem już się praktycznie nie mogłam od niej oderwać, rozdziały są krótkie, więc od razu jest ta chęć czytania dalej i przez szkoda się od niej odrywać. No i trzeba przeczytać całą, żeby dowiedzieć się, kto tak bardzo chciał zaszkodzić głównej bohaterce.

Patricia, główna bohaterka powieści Clary Sanchez „Widok z nieba” jest dwudziestoośmioletnią modelką i wiedzie na pozór szczęśliwe życie. Ma kochającego męża, mnóstwo pieniędzy i sporo sukcesów zawodowych na swoim koncie. Z uwagi na zawód jaki wykonuje, często musi opuszczać miejsce zamieszkania. Podczas jednej z podróży stało się coś, czego główna bohaterka zupełnie się nie spodziewała, bowiem od tej pory nic już miało nie być takie samo. W czasie lotu do Madrytu, Patricia poznaje kobietę, która oznajmia jej, iż ktoś pragnie jej śmierci. Początkowo ta informacja nie wywiera na bohaterce większego wrażenia, jednak z biegiem czasu ciąg wypadków, jakie zaczęły się jej przydarzać, okazały się być ze sobą powiązane. Od tej pory, głównym celem Patrici stało się rozwiązanie zagadki, mianowicie kto i dlaczego mógłby chcieć jej śmierci…
Początkowo książka zaintrygowała mnie. Byłam niezwykle ciekawa jak potoczą się losy głównej bohaterki. Z czasem, jej postać stała się dla mnie w pewien sposób irytująca, bowiem próbując uszczęśliwić na siłę swoich bliskich, nie brała pod uwagę konsekwencji z tego wynikających. Była w stanie anonimowo odkupywać obrazy męża, by ten myślał, że jest wybitnym artystą, a jego obrazy sprzedają się w oszałamiającym tempie. Jednym słowem można powiedzieć, że w pewien sposób utrzymywała ona swojego niezaradnego życiowo męża. Rzadko odwiedzała rodziców, dlatego postanowiła wysyłać im część pieniędzy, aby ich wspomóc finansowo. Uważała, że pieniędzmi da się wszystko załatwić i wszystko zrekompensować. Stworzyła sobie idealny świat, który tak naprawdę nie istniał. Dalsze rozdziały wywołały u mnie współczucie dla bohaterki, bowiem okazało się, że wtedy kiedy to ona potrzebowała pomocy, została sama…
Książka podobała mi się głównie ze względu na łatwy i zrozumiały styl pisarski i należy moim zdaniem do grona tych mniej wymagających. Z chęcią śledziłam dalsze losy głównej bohaterki, aczkolwiek nie była to historia, która spędzałaby mi sen z powiek, Ot, przyjemna lektura na wieczór. Wniosek jaki nasuwa mi się po jej przeczytaniu jest taki, że pewnych rzeczy nie da się kupić, a więc szczęścia czy miłości. Stale musimy mieć się na baczności, aby nie przekroczyć pewnej granicy, a wskutek bycia dobrym nie dać się wykorzystać.

• 2016
  • 2015