Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Nawrócenie wiedźmy

Wydawnictwo: Pracownia Wydawnicza ElSet
7,9 (30 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
1
8
6
7
11
6
3
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364736391
liczba stron
496
słowa kluczowe
Prusy, Olsztyn, Krzyżacy
język
polski
dodała
Anna

Rok 1348. Ziemie pruskie. Krzyżacy podbijają kolejne tereny należące do plemion bałtyjskich, bezwzględnie niszcząc ich kulturę i zakładając na zdobytych terenach nowe grody. Auszra, młoda, litewska ragana, posiadająca niezwykłą moc uzdrawiania, spotyka na swej drodze Namira, wprawnego myśliwego, syna polskiego kmiecia, dla którego las jest drugim domem. Ich losy łączą się, stając się...

Rok 1348. Ziemie pruskie. Krzyżacy podbijają kolejne tereny należące do plemion bałtyjskich, bezwzględnie niszcząc ich kulturę i zakładając na zdobytych terenach nowe grody.

Auszra, młoda, litewska ragana, posiadająca niezwykłą moc uzdrawiania, spotyka na swej drodze Namira, wprawnego myśliwego, syna polskiego kmiecia, dla którego las jest drugim domem. Ich losy łączą się, stając się głównym wątkiem tej historyczno-magicznej opowieści. Nie są to jednak jedyni bohaterowie książki. Tłem akcji jest budowa grodu Allenstein nad rzeką Alną, czyli obecnego Olsztyna. Mieszkańcy grodu: Jan z Łajs, ksiądz Piotr, Mareike, Margrit, Miłka oraz Georg, a także znani z kart historii: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrych von Kniprode, biskup warmiński Jan z Miśni i kanonik kapituły warmińskiej we Fromborku Jan Stryprock, to postacie niezwykle barwne i skrywające niejedną tajemnicę.

„Nawrócenie wiedźmy” to opowieść o odkrywaniu drzemiącego w człowieku potencjału, o poświęceniu i pokorze, o potrzebie akceptacji i zrozumienia, a także o sile miłości i przyjaźni przekraczającej wszelkie granice.

Czy świat chrześcijański i pogański mogą istnieć obok siebie? Jaką cenę trzeba zapłacić, aby uchronić swoje dziedzictwo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce Joanny Żamejć „Nawrócenie wiedźmy”, która jest debiutem wydawniczym autorki.

 

źródło opisu: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=188&cat=

źródło okładki: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=188&cat=

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (120)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3258
Beata | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Rewelacyjna powieść historyczno-fantastyczna, absolutnie genialna, wciągająca, zachwycająca w każdym zdaniu. MAGICZNA dosłownie i w przenośni. Świat pogańskich Prusów i Litwinów, oraz chrześcijański, zaborczy i brutalny... Czy mogą współistnieć?
Powieść o miłości, życiu i przetrwaniu w XIV w. na terenach północno-wschodnich środkowej Europy, głównie Państwa Zakonnego Krzyżackiego i Warmii. Powieść o krzewieniu wiary w Jezusa Chrystusa wśród pogan. Powieść o silnych, mądrych kobietach w świecie mężczyzn. "Auszra, nie dość, że niepokorna, to jeszcze i poganka." Margrita - inteligentna wietrznica. Miłka i Merike, Senta - żony swych mężów, matki i kobiety walczące o swoje pragnienia, małe, wielkie, dla nich najważniejsze.
Szczerze polecam, dawno nie czytałam tak dobrej książki:)

książek: 1952
AnnaSikorska | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane

Joanna Żamejć snuje piękną opowieść o społecznościach żyjących w zgodzie z naturą i groźnych najeźdźcach głoszących wiarę w jednego Boga. Kolejne osady zostają zniszczone przez zachłannych intruzów wykorzystujących swoją siłę. Poza tym, co znamy z historii dowiemy się również o nagłej degradacji kobiet szanowanych w pruskich i litewskich plemionach, a w nowym świecie będących tylko dodatkiem do umowy dotyczącej przejęcie część majątku.
Do tego brutalnego świata trafia matka Margrit, która staje się tanią praczką dorabiającą usługami seksualnymi; Auszra lecząca z chorób i wiele innych kobiet, które w świecie męskiej brutalności próbują znaleźć szczęście i przetrwać. Nie jest to łatwe, bo nawet pomoc może być postrzegana jako coś złego. Uświadamiają nas o tym słowa jednego z kapłanów: „Gdyby Bóg chciał, by leczono ludzi, po cóż miałby razić ich chorobami?”.
W takim świecie liczy się spryt, umiejętność negocjacji i wykorzystywania słabości innych ludzi. Można wtedy nie tylko...

książek: 2086
Iga | 2015-09-01
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Joanna Żamejć z zawodu jest bibliotekarką. Urodzona i wychowana w Olsztynie, od niemal trzydziestu lat mieszka w Niemczech. „Wymyślać i opowiadać” lubi od dziecka, a Nawrócenie wiedźmy jest jej debiutem wydawniczym. Trzeba to pani Joannie przyznać, ma rozmach. Wyobraźcie sobie, że coś tam tworzycie, ale tylko dla przyjaciół, a kiedy już pomyślicie, że czas napisać coś większego… piszecie obszerną, magiczną powieść, której niewiele brakuje do monumentalnych Mgieł Avalonu Marion Zimmer Bradley. Trzeba mieć ten rozmach, prawda?
Mamy cichy, wiosenny poranek Anno Domini 1348. Trzech dostojników z eskortą przemierza wiekową puszczę. Szukają odpowiedniego miejsca na nowe miasto. W końcu docierają nad rzekę Alnę – właśnie tam postanawiają założyć Allenstein – dziś miasto znane jako Olsztyn.
I w tym momencie mam problem. Bo jak zrecenzować wielowątkową powieść, z dużą ilością bohaterów i wydarzeń, opowiadającą o wszystkich ważnych aspektach życia – o miłości, przyjaźni, poświęceniu, o...

książek: 108
MontyP | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Sięgałem po tę książkę z nadzieją i ciekawością. Dlaczego? Ci, którzy znają moje nazwisko pewnie się domyślą. Niestety poległem. Nie myślałem, że opis magiczno-historyczna należy traktować dosłownie. Zawiodłem się i jako czytelnik fantasy i jako czytelnik powieści historycznych. Połączenie nieudane. Joanno: albo rolnik albo kmieć (to nie to samo), Prusowie, Jaćwingowie i Żmudzini to ludy wchodzące w skład Litwy (zrobiłaś z Prusów oddzielne państwo??). Innych rewelacji nie jestem w stanie ocenić, ale domyślam się, że nieścisłości jest znacznie więcej. Fakt, że autorka jest bibliotekarką dawał nadzieję, że warstwa historyczna będzie perfekcyjna. Nie jest. Opisy długie i męczące. Ja "połykam" książki, ale ta cegiełka usypiała mnie po kilku stronach. Nie dla mnie.

książek: 1260
MoznaPrzeczytac | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 lipca 2015

W czasie, w którym Wojciech Eichelberger po 20 latach, wznawia swoją kultową książkę („Kobieta bez winy i wstydu”), a na łamach „Wysokich Obcasów”, wieści odrodzenie się w umysłach współczesnych kobiet ducha czarownicy, a ja sięgam po „Nawrócenie Wiedźmy” – debiutancką powieść Joanny Żamejć, którą Portal MożnaPrzeczytać.pl objął swoim patronatem. Jej podtytuł, widniejący na okładce, brzmi: „Magiczno-historyczna powieść z czasów pruskich”; ja zaś – zdecydowanie niepałająca miłosnym afektem do literatury historycznej – zastanawiam się: ile „wiedźmy” i ile „magii”, a ile „historii” odnajdę w „Nawróceniu Wiedźmy”? Czy ta książka okaże się być dobrym wyborem dla kogoś, kto poszukuje nie zapisów z kronik obecnych ziem warmińsko-mazurskich, lecz wiedzy o słowiańskiej tradycji pogańskiej z historią miłosną w tle?
Muszę przyznać, iż nie lada wyzwaniem jest dla mnie recenzja tej powieści, dlatego ważę na słowa, a każde dozuję wyjątkowo ostrożnie. Lecz gdybym na jej opisanie mogła użyć tylko...

książek: 842
dobrerecenzje | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2016

To opowieść hipnotyzująco – magiczna. Czasy pruskie, kiedy państwo polskie dopiero zaczynało się kształtować. Rok 1348, w zakolu rzeki Alny powstaje miasto. Czasy pruskie charakteryzowały się także tym, że wtedy jeszcze większość ludzi była poganami, którzy wierzyli w różnych bożków i gusła. Dopiero nieliczni zaczęli przechodzić na wiarę chrześcijańską, a to za sprawą zakonu, który ludzie określali „żołnierze z czarnym krzyżem na białym tle”.
Co prawda, bohater jest zbiorowy, ale to w żadnym wypadku nie oznacza, że nie poznamy dobrze poszczególnych bohaterów. Auszra to piętnastoletnia ragana, która po raz pierwszy zawędrowała sama w poszukiwaniu ziół. Przez przypadek natrafiła na osadę Allenstein, która dopiero była wznoszona. W drodze powrotnej spotkała młodego Polaka o imieniu Namir. Niespodziewanie los jeszcze złączy ich losy, wtedy kiedy nie będą się tego spodziewać. Wracając Auszra spotyka także Ramira – chłopaka pochodzącego z plenienia Prusów, którzy zamiast poruszać się...

książek: 2
Hanna | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2015

Bardzo dobra książka - napisana pięknym językiem. Fabuła ciekawa, intrygująca i wciągająca - a jednocześnie przynosząca sporą garść wiedzy.
Powieść przypomina nieco klimatem "Filary ziemi" Kena Folletta (to oczywiście wielki komplement!) ale niewątpliwie jest nam bliższa. Polecam z wielkim przekonaniem i liczę na to, że nie jest to ostatnia publikacja debiutującej autorki.

książek: 371
zaczytanywksiazkach | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Magiczno-historyczna powieść z czasów pruskich.


Joanna Żamejć – bibliotekarka z zawodu i zamiłowania, od niemal trzydziestu lat mieszkająca w Niemczech, niedaleko Bremy. Zodiakalna 'lwica' ze wszystkimi wadami i zaletami znaku, wielbicielka kotów, urodzona i wychowana w stolicy Warmii, Olsztynie. Kocha to miasto i marzy o powrocie do grodu nad Łyną. W młodości buntowniczka, od dzieciństwa lubiąca wymyślać i opowiadać historyjki – obecnie stateczna pani w średnim wieku, nadal lubiąca 'wymyślać i opowiadać'. Do tej pory pisała jedynie krótkie opowieści z dreszczykiem dla przyjaciół. "Nawrócenie Wiedźmy" jest jej pierwszą powieścią – powstałą z miłości do Olsztyna i dumy z własnych, polsko-litewsko-niemieckich korzeni.*


Książka została napisana prostym językiem. Autorka bardzo dobrze wprowadza nas w magiczną historię. Już na samym początku zostałem zaciekawiony, a im dalej tym było lepiej (choć pod koniec już trochę się nudziłem). Okładka dorównuje (jak nie przewyższa)...

książek: 406
LetMeRead | 2017-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Magiczno – historyczna powieść z czasów pruskich zachwyciła mnie pod każdym względem i będzie zajmowała wysokie miejsce wśród moich ulubionych książek. Chociaż przedstawia konkretne wydarzenia z czasów, gdy powstawał Olsztyn – budowanie miasta od podstaw (a więc historia), wg mnie jej główną treścią jest magiczna warstwa opowieści. Bohaterowie należący do odchodzących, brutalnie usuwanych w nieistnienie plemion pogańskich poruszają szczególnie – autorka z wielką wrażliwością opisuje ich przeżycia i dramatyczne przygody, a przede wszystkim ich wewnętrzny świat. Podziw i szacunek budzą umiejętności litewskich i pruskich kapłanów, plemiennych przewodników. Chciałabym razem z nimi przemierzać puszczę, wydawałoby się, że tajemniczą i groźną, ale jedynie dla tych, dla których nie jest ona domem i którzy widzą w niej tyko drzewa oraz ścieżki między nimi. Więź łącząca ludzi z przyrodą jest tu taka piękna, oczywista i naturalna, przepełniona miłością i prawdziwym oddaniem. Jest rzeczywiście...

książek: 81
wonka | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Bardzo wciągająca ksiązka. Zawiera dużo ciekawostek i informacji dotyczących życia ludzi w dany miejscu i czasie. Obserwujemy budujące i rozrastające sie miasto Olsztyn, do którego trafiają ludzie różnych nacji, kultur i przekonan religijnych. Powstaje z tego mieszanka wybuchowa :) Cieszy mnie, że postać księdza Piotra nie była zbyt radykalna w szerzeniu jedynej slusznej wiary. Dzieki temu książka nie stała się zapisem inkwizycyjnych metod działania.

zobacz kolejne z 110 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd