Powrót do Mandalaj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Return to Mandalay
Katarzyna Makaruk
Ag2S

Pomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy. Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence'a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa...

Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence'a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa milczenie. Przekazuje wnuczce posążek leogryfa i prosi, by zwróciła go prawowitej właścicielce. Po przylocie Evy do Birmy okazuje się, że jej misja jest niebezpiecznie skomplikowana, a skarb, którego strzeże, staje się źródłem skandalu o poważnych konsekwencjach. Rozdarta między lojalnością względem rodziny a uczciwością, Eva postanawia uczynić wszystko, by poznać prawdę o przeszłości dziadka, do której kluczem jest posążek o opalizujących czerwonych oczach – tajemniczy symbol bogactwa Mandalaj.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

allison | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

"Powrót do Mandalaj" czyta się szybko, lekko i przyjemnie, gdyż jest to wciągająca powieść o wartkiej akcji. Niestety, i to największa wada, fabuła bywa przewidywalna - finału pewnych wątków można domyślić się już na początku.

Zaletą jest konstrukcja - bieżące wydarzenia przeplatają się z perypetiami bohaterów sprzed lat, dzięki czemu stopniowo poznajemy losy postaci i ich sekrety.
Muszę przyznać, że znacznie bardziej zaciekawiły mnie zdarzenia z czasów drugiej wojny światowej niż te współczesne.

Plusem jest też zestawienie dwóch kultur, europejskiej i birmańskiej, oraz pokazanie realiów życia w skolonizowanym kraju.

Polecam przede wszystkim miłośnikom powieści obyczajowych i tym, którzy mają ochotę na lekką, niezobowiązującą lekturę.

Powieści pani Ley mają w sobie to "coś", co mimo spokojnej i leniwie płynącej akcji, przykuwa uwagę czytelnika.
Tak jest i tym razem.
To powieść wielowątkowa, w której każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
To powieść obyczajowa z bardzo rozbudowanym wątkiem miłosnym, dotyczącym przeszłości dziadka bohaterki.
To powieść o trudnych relacjach matki z córka i silnych więzach dziadka z wnuczką.
Eva na zlecenie firmy w której pracuje jako konserwator starych mebli wyjeżdża do Birmy. Przy okazji dziadek prosi ja o odszukanie pewnej kobiety i zwrot posążka lwa, który został mu ofiarowany w dowód miłości.
Maya opowiada jej o swoim życiu, miłości do dziadka, ciężkich dniach wojny a także historie posążka, który otrzymała od swojej babki a ta z kolei od ostatniej królowej Birmy. Posążki były dwa, jeden niedawno została skradziony.Zdradza też sekret o którym dziadek nie miał pojęcia.
W tym samym czasie jej dziadek w Anglii zaczyna chorować, żyje oderwany od rzeczywistości, za to odżywają...

Liczba stron: 540
''Czasami jednak...Umysł to przedziwna siła.Wspomnienia przenoszą człowieka w przeszłość.Czasami mózg wyświetla tylko niepowiązane ze sobą fragmenty,obrazy,które szybko przewijają się przed oczami.Innym razem pamięta się każdy,najdrobniejszy nawet szczegół.''

Wiedziałam,że się nie zawiodę! Szkoda,że to już ostatnia przygoda z tą autorką. Jestem pod wrażeniem.Piękna i romantyczna historia w Brimie,z zaplątanymi zagadkami. Wiele tematów w okresie kolonialnym oraz II wojny światowej.Cudne opisy przeróżnych miejsc i obyczajów.Relacja rodzinna,która jest bardzo wazna.
Polecam goraco.

Koralina | 2015-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2015

„Powrót do Mandalaj” to świetna lektura na ponure, jesienne wieczory. Bije z niej wakacyjne ciepło okraszone malowniczymi krajobrazami Birmy z charakterystycznymi pagodami w tle czy legendarnymi opowieściami z czasów ostatniej pary królewskiej, zmuszonej w 1885 roku do ustąpienia z tronu i skazanej na wygnanie do Indii.

To tam, w Mandalaj rozgrywa się znaczna część akcji powieści, a historia rodzinna głównej bohaterki, Evy Gatsby zatacza wielkie koło, sięgając korzeniami w czasy przedwojenne. Wtedy to bowiem - w 1937 roku w życiu jej dziadka Lawrence’a pojawiła się piękna Birmanka - Moe Mya, zwana Mayą.

Spotkanie Brytyjczyka i Birmanki stało się początkiem interesującej - pełnej rozmaitych splotów okoliczności oraz dramatycznych przeżyć i wyborów - historii, w której ważną rolę odegrały dwa tajemnicze tekowe lwy z rubinowymi oczami…

elenkaa | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/07/121-powrot-do-mandalaj-rosanna-ley.html

"Powrót do Mandalaj" to już trzecia książka Rosanny Ley wydana przez Wydawnictwo Literackie. Trzeba przyznać, że okładki są bardzo kuszące, zwłaszcza na letnie, upalne dni, kiedy marzymy o podróżach do egzotycznych miejsc. I własnie w tej powieści pani Ley zabiera nas w podróż do azjatyckiej Birmy.

Eva Gatsby, główna bohaterka powieści jest konserwatorką antyków. Uwielbia swoją pracę i marzy o podróży w jakieś dalekie miejsce, aby móc pobuszować za kolejnymi starociami. I jej marzenie się spełnia, gdy szefowa postanawia wysłać ją do pięknej i gorącej Mianmy (dawnej Birmy), aby przywiozła stamtąd kilka antyków. Gdy dowiaduje się o tym jej dziadek zleca jej pewne zadanie do wykonania. Chce, żeby Eva znalazła Mayę, dawną ukochaną dziadka i oddała jej figurkę tekowego lwa, która od lat stoi przy jego łóżku. Eva wyczuwa, że kryje się za tym ekscytująca...

monika | 2016-03-31
Przeczytana: 28 marca 2016

Teraźniejszość przeplatana przeszłością, wątek miłosny z przed lat, spełnienie obietnicy, wątek kryminalny i akcja umieszczona w Birmie, czynią tę książkę jak dla moich gustów, bardzo atrakcyjną:)ale nie rewelacyjną. Jednym słowem lektura lekka i przyjemna, ale niestety dość przewidywalna.

Ania | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Rosanna Ley po raz kolejny zabiera czytelnika w podróż i to zarówno w przestrzeni, jak i w czasie - tym razem udajemy się do bardzo egzotycznego, ale malowniczego miejsca - do Birmy. Czeka nas podróż z przygodami - rodzinne tajemnice z przeszłości, zagadkowy posążek i związana z nim historia, rywalizujące ze sobą od lat rodziny, a nawet intryga kryminalna. Akcja dzieje się nie tylko współcześnie, ale cofa do lat 30 i 40 XX wieku. Autorka zgrabnie połączyła wszystkie wątki tworząc wciągającą całość. I choć akcja nie pędzi w zawrotnym tempie, a intryga nie jest mocno skomplikowana, to opowieść jest na tyle ciekawa, że z zainteresowaniem śledzimy losy bohaterów. Powieść napisana jest lekko, pozwala na chwilę oderwać się od codzienności.

Zaletą jest to, że Rosanna Ley starała się przybliżyć czytelnikowi Birmę - wplotła w opowieść elementy historii, legend i filozofii życia Birmańczyków. Starała się opowiedzieć skomplikowane dzieje tego kraju – wewnętrzne konflikty, zależności od...

jeke | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

Eva skończyła studia w Bristolu na kierunku renowacja mebli i specjalizuje się w antykach azjatyckich, do których pasją zaraził ją w dzieciństwie dziadek. Lubi swoją pracę w Emporium, gdzie bada autentyczność dzieł sztuki i zajmuje się ich odnawianiem. Szefowa niespodziewanie wysyła ją do Birmy, aby porozmawiała z pośrednikami, zacieśniła z nimi kontakty oraz nawiązała nowe.
Eva cieszy się, że w końcu pozna kraj, o którym tak wiele słyszała od ukochanego dziadka, który w młodości, przed drugą wojną światową pracował przy wyrębie tekowych drzew i spławiał je rzeką Irawadi.
,,O krainie piekącego skwaru i ulewnych monsunowych deszczy. O zielonych polach ryżowych i złotych świątyniach, o wielkich jeziorach i parnej dżungli."
Dziadek prosi Evę przed wyjazdem o przysługę - o odnalezienie w Birmie jego miłości Daw Moe Mya i zwrócenie jej figurki tekowego lwa, którego mu podarowała, gdy szedł walczyć na wojnie. W ten sposób ma zostać przywrócona harmonia, gdyż drugiego bliźniaczego lwa...

Paula | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 maja 2016

Książka typowo przygodowa, nic szczególnego i mrożącego krew w żyłach się nie dzieje. Akcja toczy się spokojnie, bez jakiś szczególnych zwrotów akcji i niespodzianek. Zakończenie dość przewidywalne, jak i cała książka, pomimo tego fajnie się ją czyta. Przyjemnie przy niej spędziłam czas.

Aneczka | 2016-02-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 lutego 2016

Eva Gatsby pracuje w sklepie z antykami w Bristolu, jako konserwatorka. Swój zawód wykonuje uczciwie, a przede wszystkim z ogromną pasją. Właścicielka firmy wyznacza swej pracownicy zadanie specjalne, w zaufaniu wysyła ją do Birmy, aby oceniła autentyczność rzadkich, prymitywnych przedmiotów z XVIII wieku, a nawet starszych. Dla Evy jest to szansa na poznanie miasta, w którym przed laty mieszkał jej dziadek i brał czynny udział w wojennych potyczkach. Oboje mają bardzo dobre relacje. Starszy pan prosi, nalega wręcz, żeby wnuczka przed wyjazdem koniecznie się z nim zobaczyła. To podobno sprawa niecierpiąca zwłoki. Otrzymuje od niego dwie kartki z adresami. Dlaczego to tak istotne? Okazuje się, że wiele lat temu złożył obietnicę, której nie dotrzymał. Teraz Eva musi sprostać wyzwaniu. Powinna odszukać w Mandalaj kobietę o imieniu Daw Moe Mya. Jaka jest historia tekowego lwa, którą usłyszała od dziadka?

Ojciec Evy zmarł wcześnie, a jej matka dosłownie się załamała. Straciła swoją...