Kołysanka dla Rosalie

Cykl: Tajemnice Luizy Bein (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Do wartemborskiego pałacu, obecnie funkcjonującego jako hotel, przyjeżdżają goście: pisarz zainteresowany historią drugiej wojny światowej, emerytowany architekt o nienagannych manierach, roztargniona, samotna dziewczyna, sympatyczne starsze małżeństwo, wścibska pani Róża z mężem pantoflarzem i tajemniczy wędkarze, którzy znikają na całe dnie. Czy ktoś z nich stoi za uprowadzeniem małej Rosalie oraz jej niani? I jaki związek z tym incydentem ma wygrywana przez zabytkową pozytywkę stara kołysanka?

Tę zagadkę spróbuje rozwikłać Klara, znana czytelnikom z powieści "Tajemnice Luizy Bein", jednocześnie usiłując nie zepsuć swojego obfitującego w burzliwe momenty związku z Kubą.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

źródło okładki: http://nk.com.pl/

allison | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Powieść słabsza od pierwszej części - nieco chaotyczna, ze zbyt nieprawdopodobną intrygą. Odniosłam wrażenie, jakby autorka chciała na siłę udziwnić historię sprzed wielu lat i przez to zrobił się z nią przysłowiowy groch z kapustą.

Nie oznacza to jednak, że "Kołysanka dla Rozalie" jest nieudaną książką. Czyta się ją nieźle (chociaż nie tak dobrze jak "Tajemnice Luizy Bein"), akcja trzyma w napięciu i przynosi kilka zaskakujących rozwiązań fabularnych.
Nie ma tu jednak takiego klimatu jak w pierwszej części. Dominuje sensacja, co czyni tę powieść dobrym czytadłem, a nie nastrojową opowieścią o związkach między teraźniejszością i przeszłością.

Polecam jako dobrą rozrywkę, która na pewno nie jest miałka, ale nie dostarcza też wielkich i niezapomnianych wrażeń.

Beata | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Bardzo dobra powieść przygodowa - zdecydowanie należy czytać dopiero po przeczytaniu "Tajemnic Luizy Bein" - są ze sobą ściśle powiązane, mimo iż akcja toczy się 7 lat później. Znowu mamy szereg tajemniczych wydarzeń, zagadki do rozwiązania, poszukiwanie "skarbu", tajemnicze Bractwo Różokrzyżowców, sporo mistycyzmu, Akcja toczy się szybko, nie zawsze jest prawdopodobna, ale tak to bywa w powieściach przygodowych.

Niniejsza powieść jest już kolejną, którą przeczytałam spośród dorobku literackiego Renaty Kosin, w książce poznajemy dalsze losy bohaterów znanych nam już z „Tajemnic Luizy Bein”.

Klara i Jakub otwierają w końcu wymarzony pensjonat. Z każdym kolejnym dniem pojawiają się w nim nowi goście, są to ludzie, którzy diametralnie się od siebie różnią wiec atmosfera w różanym pałacu, gdzie mieści się pensjonat bywa czasami bardzo „gorąca”.

Klara popada zaś w coraz większe rozdrażnienie i coraz trudniej jej znieść wszechobecne w jej otoczeniu róże – zarówno same kwiaty jak i nieprzebrana ilość różanych motywów, które początkowo ją zachwycały i miały być wizytówką pensjonatu aktualnie wywołują u niej potężną irytację.

Jakub natomiast marzy o powiększeniu rodziny, na co nasza bohaterka nie czuje się gotowa, lecz niestety nie bardzo wie jak powiedzieć o tym ukochanemu, tak by nie zranić jego uczuć. W związku z powyższym, mimo, iż ukrywanie swoich odczuć dotyczących posiadania dziecka...

Liza | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Klara ostatnio żyje w biegu, zmęczona i rozdrażniona, pracą w redakcji, kłótniami z Kubą i przygotowywaniem pensjonatu na przybycie gości. A zbierze się ich w pałacu cała plejada: Alex z rodziną, niemieckie małżeństwa, w tym jedno bardzo roszczeniowe, starszy dystyngowany pan, pisarz Dębski. Na dodatek Klara ciągle natyka się na symbole i nawiązania do tajemnic Bractwa Różokrzyżowców ukrytych w pozornie nic nieznaczących obrazach i epizodach. Bohaterkę czekają też niemiłe zdarzenia, ktoś ewidentnie chce ją przestraszyć. A pewnego dnia jej romantyczny wypad na wyspę z Kubą przerywa wieść o zaginięciu małej Rosalie wraz nianią Liską. Co się stało?

Powieść ogólnie podobała mi się: jest i zabawnie, są i chwile grozy, trochę małżeńskich kłótni, sporo tajemnic. Moim zdaniem jednak trochę za bardzo pisarka poszła w stronę mistyki, masonów, przepowiedni, za bardzo fabuła w pewnym momencie zrobiła się nierealna.

„Kołysankę dla Rosalie” polecam ciekawym zagadkowych przepowiedni i tym, co...

basik | 2015-12-16

Jeżeli ktoś nie czytał pierwszego tomu, to "Kołysanka dla Rosalii" będzie dla niego niezrozumiała. Za dużo jest tu wątków ścisłe powiązanych z przodkami bohaterów z poprzedniego tomu i mimo,że na końcu książki są informacje o osobach występujących w książce, ale mało to daje.
A książka mnie rozczarowała.
Autorka całkiem niepotrzebnie wprowadziła wątek masonerii,mistycyzmu, wolnomularstwa, proroctw, Bractwa Różokrzyżowców i magii przez co fabuła stała się bardzo chaotyczna i czasami w ogóle nie wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi.
Wystarczyło porwanie dziecka, tajemniczy manuskrypt i podejrzani goście hotelu. Nieraz co za dużo to nie zdrowo i to w tej książce się sprawdziło. A zakończenie zamiast rozwiać moje wątpliwości jeszcze je pogłębiło.

aleksnadra | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Jakiś czas temu czytałam książkę "Tajemnice Luizy Bein" (moja opinia) pióra Renaty Kosin. Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie, które nie zatarło się w pamięci po dzień dzisiejszy. Wtedy nie przypuszczałam, że autorka ma w planie kontynuację losów Klary, Jakuba, Alexa, Anny, Łucji, Sary... Dlatego ze zdumieniem, ale i ekscytacją sięgnęłam po "Kołysankę dla Rosalie" po cichu licząc na podobne, zaznane już wcześniej emocje.

Od wydarzeń poznanych w "Tajemnicach Luizy Bein" minęło siedem lat. Wartemborski pałac został zaadaptowany na pensjonat dla miłośników historii i wypoczynku na nieskażonym cywilizacją prowincji Olsztyna. Przybywają pierwsi dość ekscentryczni goście: niemal widmowi wędkarze, sympatyczne starsze małżeństwo, pisarz dokumentujący wydarzenia sięgające II wojny światowej, emerytowany architekt oraz arogancka pani Róża z milczącym, wiernym, podporządkowanym mężem. W odwiedziny przyjeżdża również Alex z rodziną. Pewnego dnia z pałacowej kuchni znika córeczka Alexa,...

smolkosia | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Kolejna część historii Klary i Alexa oraz historii ich przodków. Tym razem akcja toczy się 7 lat po pierwszej części "Tajemnice Luizy Bein". Klara z Jakubem wyremontowali już pałac i mają przyjąć pierwszy turnus gości. W prowadzeniu pałacu pomaga im Anna, siostra Alexa oraz Pani Kazia, pełniaca role kucharki i encyklopedii wiedzy o miejscowej historii oraz mieszkańców Wartemborka. Do pałacu przyjeżdżają też Alex z Sarą i dziećmi Rosalie i Alebertem. Razem przyjdzie im ponownie odkrywać tajemnice przodków oraz pałacu. Czy odkryta w trakcie remontu fontanna, jest kluczem do odnalezienia skarbu Różokrzyżowców, czyli kamienia filozoficznego? Czy drążąc tajemnice przyjdzie im się zmierzyć z niebezpieczeństwem? Kim byli rodzice Anny? Jakie plany wobec Klary i Kuby ma bractwo Różokrzyżowców? Jaka jest prawdziwa tożsamość niani Rosali i jaka rolę odegra w powieści? Jakie tejemnice skrywają goscie pałacu? Co odkryją bohaterowie? Jakie jeszcze tajemnice skrywa przed nimi pałac oraz ich...

majeczka241 | 2015-04-23

Klara z Jakubem od kilku lat zamieszkują w Wantemborskim pałacu, który obecnie funkcjonuje jako hotel, który razem stworzyli. Pomimo, że wszystko wracało powoli do normy Klara odczuwała ogromne zmęczenie i rozdrażnienie. Zawsze w biegu, z głową nabitą myślami i ciągłą obawą, że nie sprosta zadaniom, które zbyt pochopnie sobie wyznaczyła. W redakcji wciąż piętrzyły się kolejne zaległości, a w pałacu do którego niebawem mieli przybyć goście nie wszystko było gotowe.

Pewnego dnia Kuba przeszukując zakamarki pałacu odnajduje stare zapiski i dowiaduje się w nich, że obecny hotel był kiedyś siedzibą spotkań braterstwa różokrzyżowców, którzy interesowali się okultyzmem i pałali się czarną magią.

W końcu do hotelu przybyli wczasowicze: pisarz, który jest zainteresowany historią drugiej wojny światowej, emerytowany architekt o nienagannych manierach, roztargniona, samotna, trochę zwariowana dziewczyna, sympatyczne starsze małżeństwo, które kocha spacery, wścibska pani Róża z mężem...

Iwona | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, :-), :-), :-)
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Po pierwszym tomie, który zrobił na mnie ogromne- pozytywne wrażenie, to
Kołysanka dla Rosalie niestety nie. Chwilami byłam wręcz znudzona.

Eli1605 | 2017-03-19
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2017

Poznajemy tu dalsze losy Klary z "Tajemnic Luizy Bein", która próbuje odkryć i zrozumieć losy swoich przodków. Książka obyczajowa z elementami kryminalnymi wzbogacona o elementy historyczne. Super lektura. Polecam.