Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść

Wydawnictwo: Wydawnictwo Internetowe E-bookowo.pl
słowianie, Lechia, średniowiecze
historyczna
MontyP

W pobliżu nadnarwiańskiego grodu znaleziono ciężko rannego mężczyznę. Nie wiadomo kim jest, kto próbował go zabić i z jakiego powodu. Do swojej chaty przygarnęła go pewna wdowa, matka dwóch córek na wydaniu. Czy mężczyzna stanowi zagrożenie dla spokojnych mieszkańców grodu? A może to on jest w niebezpieczeństwie? Jaką tajemnicę nosi w sercu starsza z córek gospodyni? Jarosław Prusiński,...

Jarosław Prusiński, autor wysoko ocenianych przez Czytelników powieści fantasy Szary mag oraz zbioru opowiadań SF pod tytułem: Vortex, tym razem przenosi nas na początek X wieku, gdy Polska nazywała się Lechia, a ludzie wciąż czcili starożytnych bogów, choć chrześcijaństwo zbliżało się już wielkimi krokami do naszego kraju. Zabawna, romantyczna powieść o dawnych czasach, zwyczajach, obrządkach. Opowieść o naszych przodkach, naszym dziedzictwie, podana niezwykle lekko. Tę książkę czyta się jednym tchem.

źródło opisu: E-bookowo, 2017

źródło okładki: E-bookowo.pl

szaraczek | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie książka cudo. Ponieważ łączy w sobie zarówno elementy rozrywki, jak i uwaga... coś, co przyprawi nie jedną osobę o zawał... walory edukacyjne. Strzelam, że nie jeden czytelnik właśnie zemdlał, ktoś pewnie przestał czytać, a ktoś, pewnie Ty mój drogi czytelniku dajesz mi szansę na wytłumaczenie się. A ja skorzystam i się wytłumaczę. Na próżno bowiem jest szukać tu typowo podręcznikowych opisów życia Słowian. A dowiedzieć się możemy praktycznie wszystkiego.
O wierzeniach, tradycjach, kulturze, szarym życiu. A autor przedstawił to wszystko w ciekawy i interesujący sposób, ponieważ splótł to wszystko z fabułą. Brak tu naukowego bełkotu, którego i tak pewnie z połową czytelników nie zrozumiała, a druga połowa dawno by zasnęła.

To książka ideał. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, ktoś elementy historii, ktoś inny elementy kryminału, ktoś elementy romansu. I co najważniejsze wszytko to zostało połączone we wciągającą historię, od której nie sposób się oderwać.
Zachęca również...

Wioleta Sadowska | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"O historii, która się dla was wydarzyła. O przodkach, którzy za was ginęli. Tych nie chcecie pamiętać, pachołki. Będziecie pamiętać zdrajców i im będziecie stawiać pomniki".

Odkąd pamiętam, niesprecyzowane bliżej siły ciągnęły mnie do poddawania w wątpliwość wielu informacji przekazywanych nam przez oficjalną naukę o naszej przeszłości. Do tej pory jednak skupiałam się głównie na historii starożytnych cywilizacji. Cieszę się więc bardzo, że pewnego dnia los postawił na mojej drodze Jarosława Prusińskiego i jego wyniki wielomiesięcznych badań ubrane w powieść prozatorską, które przeciwstawiają się oficjalnemu nurtowi, jaki znamy z lekcji historii w szkołach.

Jarosław Prusiński to absolwent Politechniki i zarządzania. Jest miłośnikiem literatury, poezji śpiewanej oraz fotografii. Zadebiutował powieścią fantasy pt. "Szary Mag", która została dobrze przyjęta wśród czytelników. Wydał także zbiór opowiadań science-fiction pt. "Vortex".

Początek X wieku - istnieje już...

Lektura dość obszernego fragmentu, pozwoliła mi wysnuć wniosek, że Autor z rozmachem nakreślił opowieść słodko – gorzką. Zabawną, ale nie głupią, a co najważniejsze – zadał sobie niemały trud przekazania wiedzy historycznej. Podana nienachalnie, przepływa między wersami – ciekawi, ale nie nuży, szybko zapadając w pamięć odbiorcy.

Jaka była geneza powstania Państwa Lechii? Odpowiedzi na to pytanie, w gawędziarskim tonie udzielił jeden z bohaterów, Krzesimir, opowiadając o podróżnikach z Elamu, którzy tracili życie z rąk handlarzy niewolników. Właśnie ów lud ciemiężonych, wydał pierwszego króla kraju, Sarmatę, który pojął za żonę Ksayę – dzielną wojowniczkę i przywódczynię Amazonek, a odniósłszy zwycięstwo nad zjednoczonymi wojskami Babilonu, dał początek trwającej 1400 lat wielkiej dynastii. Po niej nastały czasy rządów Lecha I Wielkiego. Ten, pisząc nowy rozdział historii, otworzył erę dynastii Lechów. Tym sposobem, kraj zmienił nazwę z Sarmacji na Lechię.

Tę wiedzę dostarczają...

Anna | 2017-09-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miałam fun. Serio. Chciało mi sie czytać dalej, czekałam co się wydarzy na następnej stronie. Miałam przeczucie, że wszystko skończy się dobrze, więc nawet jeśli coś tam po drodze nie halo, to nie należy się denerwować. Bo ja już tak mam, że jeśli akcja rozwija się nie po mojemu, to się denerwuję. W skrajnych przypadkach rzucam książkę.
Z tym Autorem mam jednak tak, jakby mnie znał, jakby wiedział jak daleko może się posunąć w igraniu z moją irytacją. Dochodzi do granicy, ale nigdy jej nie przekracza :)

Sama historia jest ciekawa i można się wkręcić. Jest tam parę nieścisłości, jest pewna niekonsekwencja w używanym języku, co ktoś wcześniej już zauważył, ale nie rzutuje to na książkę jako całość.
Ja się przy niej świetnie bawiłam, zdarzało się, że się śmiałam. Widać poczucie humoru mam zbliżone do Autora. Momentów humorystycznych jest tu całkiem sporo i to one, moim zdaniem, robią tę książkę.

Do warstwy merytorycznej nie będę się odnosić, bo się na historii nie znam. Przyjmuję,...

Angelic | 2017-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zapomniani Bogowie Jarosława Prusińskiego to powieść, która trzyma poziom od pierwszej do ostatniej strony. Poza zręcznie prowadzoną akcją, otrzymujemy bogate opisy przyrody, wierzeń i obrzędów pogańskich z okolic 10 wieku naszej ery, kiedy to chrześcijaństwo powoli wdzierało się na tereny księstw polskich.
W historii zaatakowanego człowieka, który traci pamięć i na nowo poznaje otaczający go świat, wspaniałych ludzi, chętnych do niesienia pomocy jest coś magicznego. Źli ludzie są karani, a dobro i miłość zwycięża.
Szczególnie przypadło mi do gustu kilka opisów pogańskich zwyczajów, które odnotowuje misjonarz, przyglądając się z boku 'obcej' kulturze. Z tych opisów w łatwy sposób możemy wywnioskować jak łatwo i szybko nie wiedząc nic o zwyczajach innych kultur, możemy ich nie rozumieć i negatywnie oceniać. Bardzo polecam tą książkę, przeczytajcie koniecznie, jeśli będziecie mięli okazje :)

anika | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Książkę przeczytałam kilka dni temu, ale ciężko mi było wystawić opinię, bo dostałam opowieść w prezencie od autora, no a moja ocena nie jest najwyższa. Autor w słowie wstępnym mówi ile trudu i pracy włożył w napisanie książki i wstęp ten mocno rozbudził moje nadzieje, ale książka nieszczególnie przypadła mi do gustu. Może jednak najpierw zalety: Książka napisana jest lekkim, gawędziarskim tonem i dlatego czyta się ją dość szybko i przyjemnie, a czytelnik niezaznajomiony z czasami słowiańskimi rzeczywiście może się z niej czegoś nauczyć. Współczesny język oraz wątek romansowy trafi na pewno do nastolatków - i raczej tej grupie czytelników polecałabym książkę. Mogliby w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę.
Niestety ja, zafascynowana mitologią słowiańską, niewiele, a w zasadzie nic nowego się nie dowiedziałam i wręcz denerwowało mnie chociażby to, że mamy tyle różnorodnych stworzeń w naszej mitologii, a na kartach powieści pojawiają się te typowe, np strzygi czy rusałki. Bardzo, ale...

Gośka | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pewnego dnia, w lasach okalających słowiański gród, zostaje znaleziony ciężko ranny mężczyzna. Nagi, z rozbitą głową, nie rokujący wyzdrowienia, zostaje umieszczony w domu wdowy i jej dwóch córek. Poddany troskliwej opiece trzech kobiet, Obcy powoli dochodzi do siebie, choć nigdy nie wraca mu pamięć. Nikt nie wie, kim był wcześniej, gdzie mieszkał, po co do nich przybył. Lecz to za jego sprawą zarówno w domu Dobrawy, a później i w całym Ostrogrodzie, dochodzi do sporych zmian. Okres rekonwalescencji Obcego jest też pretekstem dla autora, by zapoznać czytelnika z jego wizją życia ówczesnych Słowian. Pod otoczką rozwijającego się uczucia pomiędzy Obcym a jedną z córek Dobrawy, autor przemyca wiele ciekawych informacji na temat wierzeń, życia codziennego, obrządków i zwyczajów ludzi żyjących w otoczonym puszczą średniowiecznym grodzie.

Poznajemy zatem Dobrawę, wdowę, matkę dwóch córek, kobietę cieszącą się dużym szacunkiem i poważaniem. Kiedy do jej domu zawitali goście niosący...

Kryanka | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O co chodzi z tym bajarzem w ostatnim akapicie?

Przedchrześcijańska historia Polski mnie fascynuje, ponieważ nic o niej nie wiadomo, a co więcej nie wiadomo dlaczego nie wiadomo. Dałam się zauroczyć opowieści, ale i miałam momentami ochotę rzucać kindlem o ścianę. Tak czy inaczej, książka prowokuje do myślenia, a to, obok przyjemności czytania, bardzo w książkach cenię.

Pierwsze co muszę podkreślić, to że autor ma uroczy styl pisania, ciepły, pogodny, zabawny, lekki i ciekawy. Idealny na plażę i pod koc. Bohaterów można pokochać, choć wielu było trochę stereotypowych (cena za czasem niewybredny humor). Tajemnica mnie wciągnęła, choć nie wszystko się na końcu wyjaśnia, jak to w życiu. Życie w Ostrogrodzie wydawało mi się wyidealizowane, jakby pisane "ku pokrzepieniu serc", i to również przypadło mi do gustu - że można opowiadać o wieku dziesiątym bez obcinania kończyn i ciągłego chędożenia, jak niektórzy inni polscy pisarze. To chciał nam pokazać autor: nieprawda, że przed...

książek: 1999
milla | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

„Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść” autorstwa Jarosława Prusińskiego to fajnie napisana, przyjemna w odbiorze powieść historyczna, w której autor zabiera czytelników w rozpalającą wyobraźnię podróż do średniowiecznego nadnarwiańskiego grodu z przełomu IX i X wieku. Pisarz – wspaniały gawędziarz – buduje interesującą i sugestywną opowieść przepełnioną historycznymi ciekawostkami, humorem i tajemnicami.

Powieść otwiera zajmujący wstęp, w którym Jarosław Prusiński przybliża czytelnikom genezę powstania utworu oraz przedstawia intrygujące - zapewne nieznane większości odbiorcom- teorie dotyczące powstania państwa Lechickiego. Rys historyczny przygotowany przez pisarza rozbudza ciekawość i jest równie fascynujący, co sama akcja utworu; stanowi on doskonałe wprowadzenie do książki.

Akcja „Zapomnianych bogów” skupia się głównie na wątku ciężko rannego mężczyzny – przybysza, który zostaje odnaleziony w otaczającej słowiański gród puszczy. Obcy trafia pod dach miejscowej wdowy i...

Paulina | 2017-02-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Uwielbiam dostawać niespodziewane wiadomości z propozycjami przeczytania książek, w szczególności tych spod pióra polskich autorów. „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść” to właśnie taka pozycja, której nie miałam w swoich czytelniczych planach. Skusiłam się na nią po samym jej opisie, ale mimo wszystko podchodziłam do niej z pewnym dystansem, bo tak naprawdę nie wiedziałam, czego mogłam się spodziewać. Obszerne słowo od autora, które jest zawarte w książce, narobiło mi wielkich nadziei. Pozostało mi tylko sprawdzić, czy moje oczekiwania, zostaną zaspokojone.

Jarosław Prusiński, autor wysoko ocenianych przez...