Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej

Wydawnictwo: Magnum
Natasha's Dance. A Cultural History of Russia
historia
sakura85

Wielka panorama dziejów rosyjskiej kultury od drugiej połowy XVIII do końca XX wieku. Autor, znany historyk brytyjski, przedstawia koleje losu rosyjskich pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów i ich najważniejsze dzieła. Tytuł książki pochodzi od słynnej sceny z Wojny i pokoju Tołstoja, w której hrabianka Natasza tańczy w rytm melodii ludowej, choć nigdy wcześniej jej nie słyszała. KSIĄŻKA...

KSIĄŻKA UHONOROWANA NAGRODĄ „PRZEGLĄDU WSCHODNIEGO”

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=195

anawa004 | 2019-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2019

"Arcydzieło jednego z najlepszych gawędziarzy wśród historyków nowożytnej Rosji. Figes przedstawia korowód wybitnych postaci: arystokratów i artystów pańszczyźnianych, powieściopisarzy i poetów, malarzy i kompozytorów, carów i działaczy komunistycznych...Znakomita, barwna i mistrzowsko napisana książka." Tak zrecenzował ją Simon Sebag Montefiore
Lepiej nie można. Wspaniała!

Ponsy | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Pełen rozmachu i uczucia wgląd w rosyjskie serce podczas wielowiekowej podróży przez skuty lodem Petersburg, syberyjskie lasy i rzeki, arystokratyczne bale, pola bitew, płótna malarskie, dzieła literackie i orkiestry symfoniczne, która kończy bieg w chłopskiej chacie. Wprawdzie arystokratyczne serce ma rozsterki, to chłopskie musi przyjąć nieprawdopodobne ciosy, i to ostatnie to prawdziwa Rosja, przedstawiona przez Brytyjczyka. Co za uczta!

lotosu_kwiat | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Ostatnio czytam mniej, toteż pozycje które wybieram muszą być "z górnej półki". Skoro czasu mam mało, to staram się jeszcze bardziej niż zwykle wybierać lektury wartościowe. "Taniec Nataszy" zabrał mi sporo czasu, czego nie żałuję choć mam go tak mało. Jest to jedna z najlepszych książek o Rosji na jakie kiedykolwiek trafiłam -a nie było ich mało. Autor pisze w sposób naukowy, przekazuje nam rzetelną wiedzę, ale robi to tak ciekawie, że czyta się książkę jakby to była lekka powieść na zakończenie ciężkiego dnia. Rosyjska kultura nie przestaje mnie zadziwiać, choć duży nacisk autor postawił nie na szokowanie tym co inne, lecz wnikliwą analizę czynników historycznych mających wpływ na "rosyjską duszę". Kto sięgnie po książkę z pewnością nie pozałuje.

leonid | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Autorka próbuje dotrzeć do duszy narodu rosyjskiego. Poszukiwania opiera na analizie przepastnego materiału - poszukuje ducha narodu w twórczości pisarzy, malarzy czy kompozytorów. Robi to, wg mnie, doskonale. Jedynym minusem to poszukiwanie istoty mentalności czy duchowości narodowej wśród chłopów. Co, oczywiście nie oznacza, że ich (chłopów)tutaj nie ma. Są, ale niestety, chłopi są niemi. Za nich, o nich mówi świat inteligencji. Podsumowując: ta książka to opis wizji i marzeń, Tołstoja, Riepina, Dostojewskiego, narodników, itd, czym dusza narodu rosyjskiego powinna różnić się od innych , (w czym jest lepsza?). Czy autorka przedstawiła typowy charakter Rosjanina?- Nie jestem do końca przekonany.
Mimo tych uwag, książka jest świetna, obowiązkowa lektura dla zainteresowanych Rosją XVIII i XIX wieku.

Lucia | 2016-11-11
Przeczytana: 2014 rok

Duch rosyjskiej kultury w całej okazałości. Świetna książka!

beata | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 września 2016

Żeby tak ktoś napisał równie porywającą książkę o kulturze polskiej…

„Taniec Nataszy” to pasjonująca opowieść o kulturze naszych wschodnich sąsiadów. Ogrom faktów, ciekawostek, fragmentów tekstów, ilustracji, zdjęć przedstawionych tak ciekawie, że czyta się niczym zajmującą powieść. Na kolejnych stronach spotykamy pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy, koronowane głowy, arystokrację, chłopów… To próba dotarcia do sedna rosyjskości: obyczajowości, mentalności, duszy. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, ile jest w Rosji Europy, ile Azji, a ile tego czegoś, co nie jest ani europejskie, ani azjatyckie. Dodatkową wartością są umiejętnie przedstawione refleksje autora, brytyjskiego historyka specjalizującego się w historii Rosji.

Opowieść rozpoczyna się na początku XVIII wieku od pomysłu Piotra Wielkiego, by na niedostępnych trzęsawiskach, w miejscu gdzie Newa wpada do Bałtyku, wybudować Petersburg, miasto będące symbolem nowoczesności i europejskości, odcięcia się od kultury...

Dolores | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2016

Sporo miejsca poświęconego literaturze, dzięki czemu książka spełniła moje oczekiwania. Nieco niechronologicznie (najpierw o powstawaniu Petersburga, potem gdzieś pod koniec o wpływie Mongołów na rozwój kultury), ale to niuans, bo reasumując całość - autor bardzo wyczerpująco rozprawił się z tematyką rozwoju kultury rosyjskiej, przedstawił wiele ciekawych szczegółów i co dla mnie ważne - zachęcił do dalszej wędrówki po kulturze tego kraju.

Monika-Katarzyna | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 04 maja 2016

Książka obowiązkowa dla miłośników historii Rosji, lecz raczej jej twarzy obyczajnej, kulturowej. Wspaniale napisana, niezwykle ciekawa, nierzadko z humorem. Opisuje kształtowanie się jedynej w swoim rodzaju rosyjskiej „duszy” oraz mnogość elementów jakie na nią wpłynęły.
Polecam, nie będziecie się nudzić!

Niesamowita książka. Autor w tak przystępny sposób dla czytelnika przekazuje informacje. Możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie rosyjskiej arystokracji, chłopów w różnych okresach. Pełno tu ciekawostek. Ta książka jest arcydziełem.

książek: 1989
luelle | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, Faktycznie
Przeczytana: 14 lutego 2016

Solidna robota. Mnóstwo ciekawych szczegółów dotyczących codziennego życia różnych warstw społecznych, różnych środowisk, poszczególnych przedstawicieli. Fragmenty biografii m.in. pisarzy, poetów, artystów, fragmenty utworów literackich i wspomnień, garść zdjęć i reprodukcji dzieł. Niekiedy gubiłam się w plątaninie szczegółów, ale całość była naprawdę pożyteczną, interesującą lekturą.