Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury

Wielka Litera
2021-09-29
2021-09-29
Łukasz Błaszczyk

Tak pisać o historii! Pomysł, bohaterowie, tło, detal, rozmach, znakomity styl, porywający obraz epoki narodzin nowoczesnej europejskiej masowej kultury. Wybitne, a przy tym jak elegancko wydane. Sam smak.

e book

XIX wiek w pigułce. Rozwój kultury, rozwój sztuki, techniki i rozwój nowych czasami niosących druzgocące skutki dla przyszłości narodów - nurtów politycznych.

Naszą przewodniczką jest największa gwiazda tamtych czasów Pauline Viardot, genialna śpiewaczka, artystka i osoba która miała (tak ona jak jej mąż) niesamowitą głowę do interesów i ze swego talentu uczyniła markę. Viardot jest przewodnikiem o tyle doskonałym, że znała niemal wszystkich, wszyscy znali ją, a jej życie było ciągłą podróżą.
Książkę czyta się jak pozycję przygodową, ta mnogość informacji, które tu otrzymujemy jest przyswajana przez nas niemal przypadkiem, całkowicie "bezboleśnie". Książka jest fenomenalna i z całą pewnością jest godna polecenia.

Nie wiem czy w Waszym przypadku było podobnie, ale jeśli pomyślę o swojej edukacji szkolnej, to wiek XIX był tym najbardziej zaniedbanym edukacyjnie okrese Trudno mi powiedzieć czemu. Sam wiek XIX względem jednak stosunków społecznych, radykalizacji nastrojów i postaw jakie miały miejece w tym czasie jest jednak tym najbardziej pouczającym, także dlatego, że jest czymś do czego łatwo w swojej wyobraźni się odnieść ze względu na fakt, że nadal mówimy o tym jak potoczyła się historia pod którą płomień podłożono właśnie wtedy.

Jest to książka dotykająca masy ciekawych wątków, tematem przewodnim jest sztuka, ale znajdziemy tu znacznie więcej. Tematy nakładają się tu na siebie, a życie artystki jest tu pretekstem do tego by opowiedzieć tu historie chyba najbardziej skomplikowanej dla Europy epoki w dziejach. Całość poprowadzona jest niezwykle ciekawie, lekko i przyjemnie.

Bardzo, bardzo polecam!!!

e book

Oby więcej takich książek! Świetne połączenie tony informacji z niemalże literacką opowieścią. Autor ożywił XIX wiek i sprawił, że nabrał "cielesności". Wspaniale jest poczuć więź z autorami dzieł, które czytamy czy słuchamy do tej pory i uzmysłowić sobie, że to nie tylko nazwiska na papierze, ale ludzie z krwi i kości, którzy żyli tak jak my.
To, czego mi zabrakło, to jakaś głębsza myśl własna autora. Wykonał wspaniałą pracę badacza i spisał wiele dat i wydarzeń i być może nie powinnam oczekiwać niczego więcej, ale momentami czułam się, jakbym odczytywała listę kolejnych faktów bez żadnej refleksji. Poza tym - pozycja genialna, bardzo potrzebna i chcę więcej tego typu.

To, czego mi zabrakło, to...

Świetna lektura, w urzekający sposób ukazuje Europę końca XIX wieku. Czyta się znakomicie.

Nie będę się rozwodzić. Najwyższa z możliwych ocen.
Chylę czoła przed takimi pisarzami, badaczami, erudytami.
Wielka pozycja.
Polecam oczywiście.

Nie będę się rozwodzić. Najwyższa z możliwych ocen.
Chylę czoła przed takimi pisarzami, badaczami, erudytami.
Wielka pozycja.
Polecam oczywiście.

Książka - arcydzieło!
Dajemy nura w świat XIX w., zarówno z perspektywy makro (historia, wojny, finanse, rozwój kolei, tendencje, ewolucja różnych zjawisk, przemiany społeczne, muzyka, malarstwo, literatura, architektura, rzeźba i wiele innych),jak i mikro. Ta druga, to podróż po epoce wraz z małżeństwem Pauline i Louisa Viardot oraz pisarzem Iwanem Turgieniewem, który - jak sam twierdzi, rozpaczliwie zakochany w Pauline - siedzi na skraju ich małżeńskiego gniazda.
Książka, to genialna analiza zjawisk, które miały miejsce w tamtym czasie. Napisana z ogromnym rozmachem, wspaniałym językiem, przepełniona niesamowitą wiedzą. Często redefiniowała moje postrzeganie ówczesnej rzeczywistości.
Polecam z całego serca. Nie jest miejscami łatwo przebrnąć przez ilość danych zawartych w książce, ale jakże warto ją przeczytać!

Książka - arcydzieło!

Bardzo wielowątkowa i bogata w wiele aspektów książka. Opowiada o kształtowaniu się kultury, zmianach jakie zachodziły w muzyce, malarstwie, pisarstwie i obyczajach. Jednak oprócz tego mamy też rozbudowany aspekt ekonomiczny i bardziej przyziemny - jak zarabiali ówcześni artyści, na jakie gaże mogli liczyć, jak rodził się system tantiem, jak walczono o prawa autorskie, jak rozwijał się plagiat, czy wreszcie to, jak eksplozja rozwoju kolei doprowadziła do utworzenia branży turystycznej czy masowej produkcji i dystrybucji książek.

Przeważnie książki historyczne skupiają się wokół wojen i tych tutaj też nie mogło zabraknąć, jednak w ogólnym wydźwięku książka jest bardziej ludzka i nie opisuje wojny jako czegoś, bez czego historia nie może się obejść. Tutaj wręcz podkreślono wpływ jaki miała na społeczeństwo, kulturę, jak i poszczególnych artystów zajmujących się tworzeniem różnych rzeczy.

Ja poczułem niesamowitą więź i sympatię wobec państwa Viardot, pisarza Iwana Turgieniewa, jak i wielu innych bohaterów, którzy nomen omen, żyli kiedyś naprawdę i prowadzili życie jak my teraz - tylko trochę mniej rozwinięte technicznie. Ale oni też mieli swoje ówczesne nowinki techniczne, też urządzali przyjęcia, przeżywali żałobę, strach, radość czy miłość.

To jest jednocześnie książka historyczna, jak i biograficzna - a czyta się ją jak najlepszą powieść. Brzmi bardzo eksperymentalnie, ale świetnie napisano tą fuzję gatunków.

Pod koniec czytałem już z zapartym tchem, wyczekując pożegnania z bohaterami. Jak czytałem o ostanich latach życia Pauline, naszej głównej bohaterki wokół której skupia się cała akcja części biograficznej, to miałem łzy w oczach. Nigdy nie sądziłem, że książka historyczna wywoła u mnie takie emocje. Czułem jakbym przeżywał to co oni i jakbym starzał się razem z nimi. Coś cudownego.

Kapitalny pomysł na narracje. Mógł ją wymyśleć i poprowadzić tylko Mistrz. Wielkie uznania dla autora – naprawdę kapitalne dzieło. Gdyby nie sama narracja książka w zasadzie opowiadała by li tylko o różnych przejawach kultury europejskiej (literatura, muzyka, opera, malarstwo, trochę teatr). I tak była by opowieścią błyskotliwą ale wyśrodkowanie jej wokół trójkąta: Viardot – Viardot – Turgieniew – daje jej niesamowitego posmaku. Oto poznajemy życie tej trójki, którzy odcisnęli swoje piętno na różnych przejawach kultury europejskiej kilku dekad XIX. A poprzez ich życie dotykamy każdego z przejawów życia kulturalnego. Dodatkowym smaczkiem jest wplecenie wątków związanych z ochroną prawno-autorską na poziomie transgranicznym. Kapitalne. Chcę więcej!

Przychodzę dziś do Was z książką, której post należał się już baaaardzo dawno temu, z książką, która na pierwszy rzut oka może wydawać się dość niszowa, a jednak... Orlando Figes w sposób niesamowity ożywia dość zdawałoby się odległy wiek XIX i ludzi, których znamy głównie ze szkolnych podręczników. Za jego pośrednictwem postacie takie jak Chopin, Dickens, Wagner, Hugo, Sand i wiele, wiele innych wielkich, onieśmielających nazwisk stają się niezwykle podobni do dzisiejszych nas. Uwikłani w sprawy finansowe, walkę o gaże, tantiemy, ukrócenie piractwa, sławę, pieniądze bądź godne istnienie- schodzą z piedestału.
Figes pokazuje, jak rozwój rzeczy tak dziś oczywistej jak kolej, a co za tym idzie- szybszy transport nie tylko ludzi, ale przede wszystkim informacji wpłynęła na ujednolicenie naszych kulturalnych potrzeb i gustów, na praktycznie cały dzisiejszy sposób europejskiego postrzegania świata duchowych doznań. Uświadamia co tak naprawdę stoi za dzisiejszym pojęciem klasyki literatury czy też muzyki (zdziwicie się, uwierzcie).
Co jest jednak najciekawsze, Figes swą opowieść o narodzinach wspólnej europejskiej kultury oparł nie ma suchych faktach, lecz wplótł ją w historię życia trójki zapomnianych już dziś ludzi uwikłanych w długoletni trójkąt miłosny, zaintrygowani? Na pewno! Polecam Wam sięgnąć po "Europejczyków" i poznać Pauline Viardot- śpiewaczkę operową o głosie, który zachwycał cały kontynent i urodzie mocno dyskusyjnej, która mimo to rozkochiwała w sobie rzesze mężczyzn, o osobowości wykraczającej daleko poza swoje czasy. Poznajcie jej sporo starszego męża Louise'a, historyka i krytyka sztuki, dzięki któremu dzisiejsze muzea i galerie są tym, czym są, pisarza, tłumacza, propagatora literaturatury rosyjskiej i hiszpańskiej, menadżera swojej żony. Wreszcie podajcie dłoń Iwanowi Turgieniewowi, o którym dziś cicho, kochankowi i wieloletniemu cieniowi Pauline, oddanemu równie wiernie jej jak i światu swoich kolegów po piórze, uznanemu literatowi, tłumaczowi, aktywiście praw autorskich. Ta niesamowita trójka zdaje się być wszechobecna, pojawiać się wszędzie, gdzie dzieje się coś ważnego, a może to dlatego się dzieje, że pojawili się oni?

Monumentalna (drobiazgowa i precyzyjna jak mechanizm zegarka) opowieść biograficzna, skoncentrowana na życiu prywatnym i artystycznym rosyjskiego pisarza Iwana Turgieniewa. Ulepiona przede wszystkim na wydarzeniach drugiej połowy XIX wieku - epoki kolei, pary, przemysłu, ale i kanonizacji rozrywki mieszczańskiej na całym kontynencie. Kolej umożliwiła szybkie podróżowanie, wyjazdy stały się modne, turystyka wzmogła zainteresowania kulturalne, popyt na przewodniki, które kreowały formy spędzania wolnego czasu. Gusta muzyczne, rola włoskiej opery i kosmopolityzm twórców - wszystko to zaczęło formować zalążki "europejskiego ducha", gdzieś na styku Paryż - Londyn - Berlin, wciągają w swoja orbitę kolejne kraje i narodowości Starego Kontynentu. Praca Figesa może być jednak przytaczająca dla przeciętnego Czytelnika, który w niewielkim stopniu interesuje się odległymi dziejami, realiami społecznymi i problemami XIX wieku. Opowieść snuta przez Autora to prawdziwa uczta dla zmysłów, choć pewnie serwowane danie nie przekona mniej wybredne podniebienia. W moim odczuciu książka zdecydowanie na sezon jesienno-zimowy, choć ja akurat przeczytałem ją w cyklu wiosna-lato. Polecam czytanie razem ze smartfonem, z możliwością posłuchania omawianych utworów muzycznych, czy obejrzenia dzieł malarskich - ilustracje zamieszczone przez wydawcę są raczej nader skąpe.

• Reportaż
  • Do kupienia