Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
Natasha's Dance. A Cultural History of Russia
historyczna

Wielka panorama dziejów rosyjskiej kultury od drugiej połowy XVIII do końca XX wieku. Autor, znany historyk brytyjski, przedstawia koleje losu rosyjskich pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów i ich najważniejsze dzieła. Tytuł książki pochodzi od słynnej sceny z Wojny i pokoju Tołstoja, w której hrabianka Natasza tańczy w rytm melodii ludowej..

książek: 2090
beata | 2016-09-28
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2016

Żeby tak ktoś napisał równie porywającą książkę o kulturze polskiej…

„Taniec Nataszy” to pasjonująca opowieść o kulturze naszych wschodnich sąsiadów. Ogrom faktów, ciekawostek, fragmentów tekstów, ilustracji, zdjęć przedstawionych tak ciekawie, że czyta się niczym zajmującą powieść. Na kolejnych stronach spotykamy pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy, koronowane głowy, arystokrację, chłopów… To próba dotarcia do sedna rosyjskości: obyczajowości, mentalności, duszy. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, ile jest w Rosji Europy, ile Azji, a ile tego czegoś, co nie jest ani europejskie, ani azjatyckie. Dodatkową wartością są umiejętnie przedstawione refleksje autora, brytyjskiego historyka specjalizującego się w historii Rosji.

Opowieść rozpoczyna się na początku XVIII wieku od pomysłu Piotra Wielkiego, by na niedostępnych trzęsawiskach, w miejscu gdzie Newa wpada do Bałtyku, wybudować Petersburg, miasto będące symbolem nowoczesności i europejskości, odcięcia się od kultury...

Koronczarka | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Jedna z najbardziej fascynujących gawęd o kulturze, jakie czytałam. W zarozumiałości swojej wielkiej myślałam, że mam zielone pojęcie o rosyjskiej kulturze i jeszcze na dodatek nazywałam siebie jej wielbicielką. Książka ta uświadomiła mi, jak mało wiedziałam. Wielbiłam naskórek, nie znając głębi. Teraz rozumiem znacznie więcej. I nadal zachwycam się Jesieninem, Puszkinem, Tołstojem i Lermontowem, ale przeczytać ich muszę na nowo. I myślę, że będzie to trochę inna lektura niż te, które mam za sobą. I już się na to cieszę. A książka Figesa powinna być lekturą obowiązkową nie tylko dla tych, którzy interesują się kulturą, ale także dla wszystkich tych, którzy chcieliby zrozumieć naszego wielkiego sąsiada.

Leeloo_Dallas | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Dla kogoś, kto chce poznać kulturę Rosji "Taniec Nataszy" jest książką idealną.
Znajduje się w niej bowiem ogromna dawka informacji. Mnóstwo w niej faktów historycznych, ciekawostek biograficznych pisarzy, malarzy, kompozytorów, fragmentów tekstów literackich. To bezcenny przewodnik po literaturze rosyjskiej. Z ogromną ciekawością czytalam fragmenty opisujące codzienne życie Rosjan na rożnych etapach historii i w rożnych regionach począwszy od prostych chłopów po arystokrację.
Siłą książki jest przystepny język w jakim napisana jest książka i uporządkowany sposób przekazania informacji. Brakowało mi jedynie większej ilości ilustracji.
Książka jest opasła i nafaszerowana wiedzą więc dobrze jest czytać ją po kawałku, aby dobrze przyswoić treść.
Polecam

zuszka | 2015-11-24
Na półkach: Rosja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 listopada 2015

Dość dużo czasu zajęła mi podróż w głąb XVIII, XIX i XX- wiecznej Rosji. To było zamierzone, bo delektowałam się każdym słowem, które wyszło spod pióra autora. Gdyby ktoś mnie zapytał o książkę na temat Rosji, którą warto przeczytać, to byłby zdecydowanie „Taniec Nataszy”.
Książka ta, to piękna opowieść o niezwykłych ludziach niezwykłego kraju, wzbogacona o wartościowe refleksje autora. Historie opisane w książce osnute są na tle ówczesnego życia, detali których autor nie szczędzi czytelnikowi.
Tytuł książki, pochodzący od słynnej sceny z „Wojny i pokoju” jest wspaniałą zachętą do sięgnięcia po „Taniec Nataszy” - w rytm muzyki najznamienitszych światowych kompozytorów czytelnik poznaje historię Rosji oraz życie i twórczość tych, którzy wpłynęli na kulturę rosyjską.
Bardzo polecam nie tylko miłośnikom Rosji - książka napisana przystępnym i pięknym językiem.
Natomiast dla miłośników wszystkiego co rosyjskie, to lektura którą koniecznie trzeba przeczytać!!!!!!

monika | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 06 września 2015

Kolejne bardzo udane dzieło Orlanda Figesa, świetnie obrazujące kulturę rosyjską na przestrzeni wieków.

| 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Dawno nie czytałam książki, która w tak doskonały sposób pokazałaby dzieje Rosji i jej kulturę. Magiczna podróż, w której towarzyszą nam pisarze, kompozytorzy, malarze, chłopi pańszczyźniani i arystokracja. Aż chciałoby zatańczyć się z Nataszą Rostową...

luelle | 2016-02-14
Na półkach: Faktycznie, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2016

Solidna robota. Mnóstwo ciekawych szczegółów dotyczących codziennego życia różnych warstw społecznych, różnych środowisk, poszczególnych przedstawicieli. Fragmenty biografii m.in. pisarzy, poetów, artystów, fragmenty utworów literackich i wspomnień, garść zdjęć i reprodukcji dzieł. Niekiedy gubiłam się w plątaninie szczegółów, ale całość była naprawdę pożyteczną, interesującą lekturą.

| 2011-08-21
Przeczytana: kwiecień 2008

Po prostu rewelacja. I niech czytelnicy preferujący lżejszą literaturę nie czują się odstraszeni dumnym i ,,uczonym'' podtytułem. Ta książka to wspaniała gawęda na temat rosyjskiej obyczajowości, mentalności, psychiki... po prostu ruska dusza na talerzu. Chcecie wiedzieć jak się chlało w dawnej Rosji? Jak się bawiło czy kochało? Zapraszam do lektury!

Mariusz | 2014-09-15
Przeczytana: 12 września 2014

Lektura obowiązkowa dla osób interesujących się Rosją i jej dziejami. Przez pryzmat dziejów kultury możemy dostrzec jak kształtowała się mentalność zarówno chłopów, robotników jak i arystokracji. Autor szczegółowo opisuje chyba najciekawszy dla mnie wątek ile w Rosjanach jest Europejczyka a ile Azjaty i co na ten temat mieli do powiedzenia artyści na przestrzeni wieków. Ponadto pokazuje różnice między kolonializmem rosyjskim a zachodnioeuropejskim. Ciekawa jest także część o Cerkwi, jej stosunku do władzy oraz o niezliczonych ilościach sekt wyłaniających się na przestrzeni wieków.
To już moja druga przeczytana książka Orlando Figes'a. Autor ma dar pisania o rzeczach czasami niezbyt zajmujących w bardzo interesujący sposób. Mogę polecić z czystym sumieniem.

Lucija | 2016-11-11
Przeczytana: 2014 rok

Duch rosyjskiej kultury w całej okazałości. Świetna książka!