Opowieść o Rosji. Władza i mit

Wielka Litera
2023-10-25
2023-10-25
Władysław Jeżewski

Książka o tym jak Rosja stała się Rosją i jak Rosjanie zmienili się w Rosjan. Jak mit splata się z władzą i dostarcza rządzącym argumentów do rządzenia. W końcu a może przede wszystkim co gra w duszy dzisiejszym elitom sprawującym władzę w tym kraju. Autor opisuje przeszłość Rosji, wskazując czynniki kluczowe mając wpływ na ukształtowanie się modelu państwa. W swoją narrację kapitalnie wplata wątki współczesne mówiąc za Orwellem, że kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość, kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.

Znakomita lektura, choć wyraźnie pisana pod dyktatem współczesnych wydarzeń. Pomimo pewnych uproszczeń, warto przeczytać, bo oferuje spójną opowieść o mitach rosyjskiej polityki. Świetnie napisana i ciekawa.

Wartościowa pozycja. W uporządkowany sposób autor mierzy się z historią Rosji. dla czytelników głębiej zainteresowanych historią tego kraju nie ma w tej pozycji specjalnie żadnych nowych odkryć. Autor prezentuje opinie typowe dla anglosaskich historyków.

Książka napisana bardzo dobrze. Czyta się ją płynnie, nie zawiera żadnych nudnych opisów, które mogłby spowodować efekt “utknięcia”. Bardzo przemyślany podział na rozdziały oraz środkową część w formie albumu (mogłyby jedynie pojawić się odnośniki do zdjęć w trakcie czytania). Jedyny minus za całkowicie pozbawione polotu zakończenie książki rodem z Twittera. Fajny epilog, podsumowanie mógłby być tą wisienką na torcie, której niestety zabrakło

„Opowieść o Rosji. Władza i mit” - Orlando Figes, to książka napisana w bardzo przystępny sposób, bez natłoku informacji, dat itp. To co najważniejsze było w historii Rosji, Orlando Figes napisał. Czy czegoś nowego się dowiedziałem, no raczej nie z małym wyjątkiem, a mianowicie chodzi o Martę Skowrońską, czyli drugą żonę Piotra I pózniejszą Katarzynę I że jednak była ona polką, pochodziła z polskiej chłopskiej rodziny. Dotychczas wspominano, że wszystko przemawia za jej pochodzeniem z Polski, ewentualnie Litwa lub Łotwa, ale do końca nie było to jednoznaczne. Tak jak wspomniałem, praktycznie o wszystkim już czytałem w innych książkach, bardziej zaawansowanych, jak ja to mawiam.

Książkę polecam wszystkim tym którzy zaczynają zapoznawać się z historią Rosji, a potem rzucać się na szerokie wody i dalszego zgłębiania tego tematu.

DUŻY PLUS DLA WYDAWNICTWA, ZA PIĘKNE WYDANIE

Świetne podsumowanie długiej historii Rosji. Autor bardzo mocno zwraca uwagę na swoją propozycję interpretacji rosyjskiej historii - czyli historii, która lubi się powtarzać.

Historia jest wyłożona w przyjemny, wiarygodny i logiczny sposób, nie ma zbędnego nacisku na szczegóły i postaci poboczne przez co faktycznie zawiera całość najważniejszej rosyjskiej historii.

Rosja zdaniem autora od wieków jest bardzo podobna lub wręcz identyczna pod względami instrumentów administracyjnych. Ciężko się z takim punktem widzenia nie zgodzić, jest to jak najbardziej racjonalna interpretacja, natomiast wadą tej pozycji jest z pewnością to, że autor jest w tej idei wręcz zakochany i o ile chętnie opowiada o historii, o tyle tak często wraca do swojej idei "wiecznych carów i bojarów" że obawiam się pominięcia skądinąd istotnych fragmentów historii tego imperium.

Książka jak najbardziej warta przeczytania. Napisana jasnym, przyjemnym językiem nie sili się na pisarstwo wyczynowe, momentami czyta się wręcz jak książkę przygodową - a jednocześnie jest pełna merytorycznych treści.

Rosja...

• Do kupienia