Wiem, że masz duszę

Wydawnictwo: Insignis
I Know You Got Soul - Machines with That Certain Something
satyra

Czy maszyna może mieć duszę? Według Jeremy ego Clarksona tak. Ten ceniony brytyjski dziennikarz motoryzacyjny, zafascynowany techniką, zaprasza nas do podróży w czasie i przestrzeni, by przedstawić sylwetki 21 wybranych przez siebie maszyn, które są czymś więcej niż tylko zlepkiem blachy, plastiku, przekładni i przewodów. Z charakterystycznym dla siebie, niepowtarzalnym poczuciem humoru, wyjaśnia, co sprawia, że każda opisywana maszyna ma w sobie to coś. A są to relacje z pierwszej ręki. Clarkson przez kilka dni mieszkał na lotniskowcu USS Eisenhower, był pasażerem naddźwiękowego odrzutowca Concorde, pływał wyścigową łodzią Riva, prowadził Rolls-Royce a Phantoma, dotykał poszycia samolotu szpiegowskiego Blackbird, strzelał z karabinu maszynowego AK47 i na własne oczy widział, jak Amerykanie niszczą jeden z reliktów zimnej wojny bombowiec B-52.Z książki dowiemy się, dlaczego Clarkson chciałby trafić do marynarki wojennej i zostać kapitanem łodzi podwodnej. Poznamy też jego pomysł na film z Benem Affleckiem, Nicole Kidman i Jeanem Claude em Van Dammem. Czy pięciokrotny udział w koncercie grupy The Who uodparnia na hałas wytwarzany przez silniki wahadłowca? Z czym kojarzy się Clarksonowi wygląd samochodu Alfa Romeo 166? Co przesądziło, że Brytyjczycy wygrali wojnę z Niemcami? O tym wszystkim przeczytacie w tej książce.Nie macie zainteresowań motoryzacyjnych? Nie fascynuje was technika? Myślicie, że to książka nie dla was? Mylicie się! Z wypiekami na twarzy poznacie historię Zapory Hoovera, dowiecie się, co niezwykłego ma w sobie samolot Boeing 747 i dlaczego Yamato najpotężniejszy pancernik drugiej wojny światowej okazał się zupełnie bezużyteczny.Zapraszamy do świata niezwykłych maszyn Jeremyego Clarksona. Przeczytajcie o nich i o ich twórcach, którym zawdzięczają swoje dusze.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2006

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/15/Wiem--ze-masz-dusze.html

atimere | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Nie jest to z pewnością pozycja o jakiejś szczególnej wartości literackiej, ale mnie Clarkson nieodmiennie bawi. Jego zgryźliwy, złośliwy, angielski humor zawsze wywołuje mój uśmiech. Jak tu nie uwielbiać faceta, który twierdzi, że na widok GT 40 serce waliło mu jak pralka wypełniona kaloszami, a na domiar złego do owego Forda Clarkson się nie zmieścił, bo jest za wysoki. I mimo, iż jego ego jest chyba większe niż jego wzrost, to i tak lubię dla relaksu czasem przeczytać książkę z jego felietonami i ich tematyka nie ma dla mnie większego znaczenia. W przypadku tej pozycji mamy do dyspozycji kilkanaście felietonów o różnych machinach, które zdaniem autora mają duszę, a zaliczył do tego grona między innymi: GT 40, lotniskowce, zaporę Hoovera, nawet AK 47. Jest to dobór całkowicie subiektywny i raczej nie specjalnie przemyślany, ale przynajmniej z mojego punktu widzenia, nie o to w tej książce chodzi.

Skye | 2013-01-02

Cóż można powiedzieć. Jeremy jak zwykle śmieszny, tematy ciekawe. Aczkolwiek wolę oglądać Top Gear, bo jest jeszcze Hammond, z którego można się pośmiać. ;-)

Matacz | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Trochę statystyk, trochę anegdot, dużo humoru i sporo wiedzy przemyconej w formie dobrej rozrywki. Książka zdecydowanie nie tylko dla fanów motoryzacji, bo Clarkson opisuje najróżniejsze maszyny, nie tylko samochody. Oczywiście sporo zachwytu nad osiągnięciami Brytyjczyków, ale nie ma się co dziwić, skoro autor jest Anglikiem. Trochę bałem się przy czytaniu rozdziału o AK-47 - że okaże się, że karabin ten został zaprojektowany przez brytyjskiego uczonego Sir Michaela Kałasznikson, ale na szczęście prawda została zachowana.
Podsumowując książka naprawdę godna polecenia. Styl autora jak zwykle rozbrajający, spostrzeżenia jak zwykle trafne, poziom-wysoki, dlatego i ocena będzie wysoka :)

theknife | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć

Wobec Clarksona jestem niemalże bezkrytyczna. Tak lubię jego styl pisania, że przyjmuję każdą jego książkę, o czym by ona nie była.
"Wiem, że masz duszę" to zestawienie maszyn, które wg autora nie są tylko martwym zlepkiem blach i silników. Są to maszyny, którym zaprojektowano także duszę. Ta książka daje nie tylko bardzo przyzwoitą porcję informacji na temat różnego rodzaju maszyn, ale także daje inne spojrzenie na samochody, samoloty, statki.
W książce znalazłam drugie dno i uważam, że może ona stać się także inspiracją do działania, samorealizacji, tworzenia - znajduje się w niej cytat Henry'ego Royce'a : "Cokolwiek możesz zrobić, albo marzysz, żeby zrobić, zacznij to robić".

gumienny | 2013-04-12

Jeremy'ego Clarksona zazwyczaj wyobrażamy sobie za kierownicą jakiegoś kilkusetkonnego, plującego ogniem z rur wydechowych, płaskiego niczym deskorolka superauta pokroju Ferrari bądź Lamborghini, kręcącego kółka na torze wyścigowym z maniakalnym uśmiechem na twarzy. Dzięki tej książce frontman Top Geara przedstawia nam się z trochę innej strony: entuzjasty techniki jako takiej, doceniającego i szanującego dokonania z dziedzin innych, niż tylko motoryzacja. "Wiem, że masz duszę" to zbiór felietonów traktujących o wspaniałych, zapisanych na kartach historii maszynach. Pancernik Yamato, Boeing 747, karabin AK-47 - to tylko niektóre z wielkich konstrukcji, których dusze zgłębimy dzięki tej lekturze, w towarzystwie charakterystycznego poczucia humoru Clarksona, tu, jak się zdaje, nieco stonowanego, a może przyćmionego przez autentyczny, niekłamany zachwyt autora nad możliwościami współczesnej myśli technicznej. Jeśli maszyna nie musi być dla Ciebie tylko stertą blach, nitów i kabli,...

Kasia1985 | 2015-07-10

Jestem fanka Clarksona, trudno mi wiec pozostac obiektywna. Ksiazka zabawna, napisana w charakterystycznym dla Clarksona stylu.
Ksiazka opisuje nie tylko samochody ale rozne maszyny, ktore wg niego maja dusze. Duzo faktow, humoru, anegdot, i wszystkiego co dla tego autora typowe :)

Triceratops | 2010-10-27

To jest zdecydowanie jedyna pozycja Clarksona, która powinna być wydawana w Polsce. Wspaniałe, pełne humory i bezceremonialne opisy maszyn, które spodobają się nie tylko maniakom motoryzacji!

SEGA | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Jeremy Clarkson mógłby być moim nauczycielem historii. Poważnie, w opowiadaniach przybliżających nam dzieje epoki jest nadzwyczaj biegły, jednak nie rezygnuje przy tym ze swojego charakterystycznego poczucia humoru. Swoją narracją potrafi skutecznie przykuć uwagę czytelnika, poruszyć go dziejami danej maszyny i przekonać, że one naprawdę zdają się mieć dusze. W moim mniemaniu ta pozycja oceniona została oczko wyżej od Światów według Clarksona, ponieważ tylko czekałem, żeby przekonać się czy gwiazda Top Gear sprawdzi się w nieco dłuższej wypowiedzi niż felieton. Poczułem się zaskoczony poziomem i kunsztem autora, zasłużona ocena.

Zofja Gaffke | 2013-09-16
Przeczytana: 15 września 2013

Książka dobra. Tematyka zdecydowanie nie wpisuje się w moje zainteresowania. Samochody odróżniam po kolorach, umiem odróżnić samolot od helikoptera, a statek to statek, albo ma żagle, albo nie. Tym większy ukłon w stronę Clarksona. Jak można pisać o maszynach tak, żeby taki laik jak ja to chwytał? Zdawać by się mogło, że się nie da, a tu proszę... :) Czytałam nawet z niemałym zainteresowaniem. Nawiązania do historii, trafne, bystre spostrzeżenia i anegdotki wplecione w opowieści o kawałkach bachy sprawiały, że nie dość, że nie usnęłam, to nawet nie ziewnęłam. Piątka dla Jeremiego!

Piotrek | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Jeremy tym razem mniej szyderczy. Konkretnie opisuje ludzkie osiągnięcia w dziedzinie techniki i komunikacji - Concorde, Boening 747,AK47 czy Spitfire. Co prawda opisywane przez Jerem'iego maszyny w większości wyszły spod ręki Brytyjczyków, nie powinniśmy się jednak dziwić wyborowi autora. Gratka dla miłośników techniki, bo maszyny są opisywane z perspektywy cywila, a nie ich twórców.