Rosyjska ruletka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-419-3
Franciszek

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć: (…) kto przyznał sobie prawo do interpretowania pojęcia bezpieczeństwa państwa, gdzie odbyła się zasadnicza zdrada państwa, jakie są procedury w wywiadzie, kto ich przestrzegał, a kto je bezpardonowo łamał, kogo cechuje buta i czy rzeczywiście nigdy nie było „Olina” — znajdą to wszystko Państwo w tej książce. W Rosyjskiej ruletce czytelnik spotyka się zarówno...

W Rosyjskiej ruletce czytelnik spotyka się zarówno z nieprawdopodobną odwagą życia głównego bohatera, jak i odwagą w jego opowiedzeniu i ocenie. To sprawia, że książka ta wraz z pierwszym tomem wspomnień – Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski – z pewnością zdobędzie rzesze czytelników i wyznaczy nowe standardy i perspektywy w pisaniu o działalności służb wywiadowczych.

Przemysław Zyra | 2016-06-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Wiele razy podchodziłem do treści książki brnąć przez kolejne rozdziały. Ani styl pisania autora, ani też opisywane przez niego przypadki nie zainteresowały mnie szczególnie. Inspiracją do sięgnięcia po tę lekturę były odwołania do Pana Zacharskiego w którymś z tomów trylogii Pana Severskiego. Tam twórczość, a może i działalność Pana Zacharskiego była poddawana w wątpliwość. I ta myśl jest mi bliska po lekturze tej książki.
Spodziewałem się znaleźć odrobinę więcej informacji o technikach pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej. Autor skupił się jednak na przedstawianiu szczegółów swojego życia i udowadnianiu swej nieskazitelności. Rozgrywki polityczne i cała sprawa Olina nie zainteresowały mnie - być może ze względu na odległość od tych czasów, w którym byłem dzieckiem. Ponoć w poprzedniej książce autor zawarł więcej szczegółów pracy wywiadowczej. Ale zapewne nie sięgnę do niej w najbliższym czasie.
Na koniec warto dodać, że książka wydana została pięknie, co jest chyba standardem...

Hubert | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Jedna z najciekawszych ksiazek, ktore czytalem. Autor z niebywala precyzja przytacza fakty zwiazane z wykryciem zdrady Panstwa Polskiego przez agenta obcego wywiadu - "Olina", wskazuje na nieformalne i formalne powiazania owczesnej polskiej wierchuszki przy korycie ze sluzbami wywiadowczymi ZSRR oraz Rosji. Zacharski pokazuje tez, jak sie takim sprawom "ukreca leb" i robi z agentow wywiadu tych winnych nagonki... Dobra lektura, aby sie polapac w calym balaganie jaki panowal w zw. ze sprawa Oleksego no i w tamtych czasach w polityce, gdy to SdPR / SLD przejela wladze w Polsce. Ciekawe, jak to dzisiaj sie wszystko odbywa...

Paweł | 2014-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2014

Osoba autora znana jest czytelnikom przede wszystkim za sprawą dwóch autobiograficznych tytułów. "Rosyjska ruletka" jest drugą książką Mariana Zacharskiego. Opisuje w niej swój powrót do służby, pomyślną weryfikację za czas oddany PRL, i tak na dobrą sprawę, nie znajdujemy już tutaj niczego poza politykierstwem w tle, gdzie w walce o stołki kopie się dołki każdemu i z wzajemnością. Jest to szpiegostwo "bratobójcze", że pozwolę sobie takim nieszczęśliwym porównaniem określić treść "Rosyjskiej ruletki". Oczekiwanych smaczków i epizodów z tajemnej profesji szpiega jak na lekarstwo. W książce "Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom" czytelnik mógł poznać przedstawione dość ciekawie i w fabularyzowany sposób realia pracy polskiego agenta wywiadu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Były ciekawostki w postaci opisów skrzynek kontaktowych, technik organizacji spotkań, wymyślnych przedmiotów jakich używano dla celów kamuflujących działalność siatki szpiegowskiej itd. W...

CoolBary | 2012-08-02
Przeczytana: 30 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobra książka dokumentalna, oparta na faktach. Dla osób, którzy dojrzewali w tamtych latach( tak jak ja ), to jakby cofnięcie się w czasie. Moim zdaniem początek znakomity z dużą ilością faktów, natomiast niższe noty tytuł otrzymuje za końcówkę, która była monotonna i gdzieś uciekł autorowi sens całych przygód.

Michał | 2010-10-01
Przeczytana: 2010 rok

Tym razem już w zasadzie wszystko kręci się wokół sprawy Olina, więc lekturę polecam wszystkim zainteresowanych naszą historią najnowszą. Sporo komentarzy i opinii na temat znanych osób, wypływają też znani z afer biznesmeni K. i Ż. Plus sporo wspomnień z podróży w ramach wizyt u zaprzyjaźnionych wywiadów.
Jedyne co razi (w porównaniu z pierwszą częścią wspomnień) to dość nachalne próby przedstawiania się jako jedyny sprawiedliwy pośród sprzedawczyków.

Mybeagle | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Szczególnie ważna książka, dla tych którzy chcą zrozumieć przemiany w Polsce po 89 r. Drugi aspekt to w jakimsposob media przedstawiają tzw. Afery, co mówi na ten temat Oleksy publicznie, a jaka jest opinia i materiały Sluzb.
Kolejny ciekawy wątek to Kwaśniewski. Warto przeczytać, żeby zrozumieć dzisiejsze wypowiedzi ex. Prezydenta.

agrypina | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Możemy być dumni z polskiego Jamesa Bonda, natomiast zatrważać powinna nas gra polityczna i obłuda rządzących, przedkładających własne dobro nad dobro Polski. Kwitując za Sztaudyngerem najszybsza droga do kariery prowadzi przez cztery litery!

Rhey | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Kolejna część wspomnień polskiego "superszpiega" Mariana Zacharskiego, tym razem skupiająca się na jego pracy w UOPie. Książka niemal w całości poświęcona jest "sprawie Olina". Zacharski potrafi opisywać minione wydarzenia w sposób jasny i rzeczowy, więc osoby zainteresowane politycznymi skandalami lat 90. mogą śmiało sięgnąć po tę pozycję. Muszę tu tylko ostrzec, że tendencja autora do podkreślania swojego profesjonalizmu potrafi być czasem irytująca. Oprócz działań w "sprawie Olina" autor opisał tu też swoją wcześniejszą pracę w Pewexie oraz kilka pomniejszych zadań jakie wykonywał w ramach wywiadu. Te fragmenty pozostawiły we mnie największy niedosyt. Niektóre tematy aż proszą się o uzupełnienie o kilka ciekawostek lub komentarz autora. Oczywiście nie traktuje tego jako poważna wadę. Książka ta jest przede wszystkim opowieścią o wydarzeniach, które zakończyły karierę Zacharskiego w polskich służbach i została ona opowiedziana całkiem dobrze.

gruffi | 2013-12-21
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Mimo dużej objętości książkę czytało się bardzo lekko. Bardzo ciekawa i dzięki temu, że nawiązuje do czasów współczesnych pozwala zrozumieć motywy działania nadal czynnych polityków i innych czołowych postaci III RP. Jestem pod wrażeniem tak szczegółowego odtworzenia opisywanych wydarzeń. Naprawdę polecam. Książka pomaga zrozumieć także dzisiejsze rozgrywki polityczne.

| 2010-08-04
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Książka która znakomicie prześwietla 'życie' polityczne po upadku komuny. Autor naświetla i wyjaśnia różne matactwa w służbach jak również odpiera zarzuty które były kierowane wobec swojej osoby. Polecam.