Wiem, że masz duszę

Okładka książki Wiem, że masz duszę
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis satyra
2006-01-01
Data 1. wydania:
2006-05-25
Tomasz Brzozowski, Maria Brzozowska
angielski humor motoryzacja felietony top gear

Być może nie jest to wybitna książka, ale czytanie jej sprawiło mi niezwykłą frajdę. Chyba po prostu lubię wszelkiego rodzaju ciekawostki historyczne i techniczne dotyczące przeróżnych maszyn, do tego napisane ze swobodą i dowcipem Jeremiego Clarksona.
Autor opisuje przeróżne maszyny (łodzie, okręty, samochody, jest też wyjątkowa antena, karabin, oraz statek kosmiczny), trochę ich historii i to co sprawia, że według niego są one tak wyjątkowe.
Jedyne nieścisłości, które zauważyłem dotyczyły opisu karabinku AK47 (coś tam orientuję się w tym temacie). Nie wiem czy wina leżała po stronie autora czy tłumacza. W każdym nie były to rażące błędy (raczej pewne uproszczenia) i nie wpłynęły negatywnie odbiór całości. Być może w innych rozdziała też pojawiły się jakieś błędy, jednak ja nie byłem w stanie ich wychwycić.
Szkoda, że do każdego rozdziału nie zostało dodane zdjęcie omawianej maszyny. Być może są inne wydanie książki, które takowe zawierają. Ja, w każdym razie, posiłkowałem się Internetem.
Polecam fanom motoryzacji, techniki, historii i dowcipu Jeremiego Clarksona.

Dużo ciekawostek okraszonych mnóstwem błędów w liczbach.

Dużo ciekawostek okraszonych mnóstwem błędów w liczbach.

Lubię Clarksona, a Top Gear z jego udziałem ukształtował moje poczucie humoru, ale choć jest to czwarta książka jego autorstwa jaką przeczytałem, nadal nie potrafię się przekonać do literackich publikacji Jeremiego. Nie jest to złe dzieło – to całkiem porządne przedstawienie historii, kulturowego i społecznego znaczenia, osiągów czy tragicznych wypadków kilkunastu stworzonych przez człowieka i wybranych przez autora maszyn. Styl pisania jest dokładnie tym czego można spodziewać się po kontrowersyjnym prezenterze – sporo czarnego humoru, szydery, bezpośredniej szczerości, bez koloryzowania i zakrzywiania rzeczywistości. Problem w tym, że Clarkson jest człowiekiem kamery, a forma literacka odziera go z niemal wszystkiego, co czyni go charyzmatycznym – postury, mowy ciała, mimiki, zaraźliwego śmiechu, spontaniczności, głosu – pozbawia go duszy. Dlatego, choć jest to porządna książka, średnio przypadła mi do gustu i przez całą lekturę nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że w formie serii dokumentalnych filmów projekt ten wypadłby o wiele lepiej.

Motoryzacja to nie mój konik, jednak wyjątkowa osobowość Clarksona sprawia, że chce się go oglądać i czytać chociażby ze względu na samo poczucie humoru.

Uwielbiam Jeremy'ego Clarksona.
Za łagodność, cierpliwość, brak dumy i buty, wyrozumiałość i gołębie serce nieskalane złośliwością.
Żartowałam!
Clarkson żadnej z tych cech nie posiada.
I właśnie za to go uwielbiam.
Lektura jego felietonów to świetna rozrywka której główne składowe to: ogrom wiedzy i poczucie humoru, które odpowiada mi bardzo.
Zaręczam, że nie trzeba być super znawcą motoryzacji aby dobrze się bawić czytając felietony Clarksona, a jeśli chodzi o "Wiem, że masz duszę", to można być kompletnym laikiem, tutaj bowiem zostajemy zabrani w podróż dookoła technologicznego świata. Od historii AK47 po historię Zapory Hoovera.
I jeszcze dalej...

Uwielbiam Jeremy'ego Clarksona.
Żartowałam!
Clarkson żadnej z tych cech nie posiada.
I właśnie za to go uwielbiam.
Zaręczam, że nie trzeba...

Świetna książka! W sposób prosty a zarazem dowcipny Jeremy Clarkson przedstawia maszyny (łodzie, broń, samochody, samoloty), które mają duszę. I choć jestem kobietą, jestem nią zachwycona i z dużą przyjemnością czytałam każdy, nawet techniczny fragment. Jedyną rzeczą, która mnie odrobinę w niej razi, to, że książka jest jakby z góry skierowana do mężczyzn, a szkoda.

„Wiem, że masz duszę” stanowi ciekawy zbiór felietonów Jeremy’ego Clarksona na temat unikatowych jego zdaniem konstrukcji i maszyn, które z uwagi na swą oryginalność i/lub rewolucyjność powinny pozostać w naszej pamięci.
Dla mnie to też ciekawe źródło wiedzy, szczególnie o niektórych z nich (np. „Latający Szkot”), o których wcześniej nie słyszałem lub miałem ogólne pojęcie. Myślę, że ta pozycja stanowi ciekawe uzupełnienie wiedzy dla każdego ciekawego świata osobnika i w przeciwieństwie do „Top Gear” nie jest monotematyczna. Wiem, właśnie naraziłem się fanom kultowego programu TV. No cóż, wybaczcie, że mam w żyłach krew zamiast benzyny. 😊
Uważam, że warto znać tę książkę, szczególnie, że napisana jest lekko, przystępnie i z humorem, czyli w sam raz na wakacyjne czytanie w ładnych okolicznościach przyrody.

Rewelacyjna książka o tym, jak można pałać miłością do motoryzacji! Świetnie wybrane wybitne przykłady, rewelacyjnie opisane ich piękno, wyjątkowość i wybitność. Świetnie przekazane uczucia, których autor doznał "dotykając" niektóre z tych wspaniałych maszyn. No i oczywiście, typowy "Clarksonowy" humor!

Dobra pozycja poprawiająca humor. Jednak nie wszystko można zamaskować śmiesznymi komentarzami. Widać braki w wiedzy technicznej Jeremiego, co można też zaobserwować w programie TopGear.

Temat niezbyt do mnie przemawiający. Aczkolwiek autor zawsze urzekła mnie swoim specyficznym humorem. Dlatego książkę uważam za dobrą, ale niekoniecznie każdemu poleciła. Bardzo osobiste spostrzeżenia co do wynalazków ludzkości. Jednak dzięki humorowi samego Clarksona przyjemnie się czyta o maszynach, samolotach i samochodach itp. czym szczerze powiedziawszy, kobietę ciężko zainteresować.

Jeremy Clarkson Wiem, że masz duszę Zobacz więcej