Powietrzny pogrom ZSRR. 22 czerwca 1941

Seria: Historia [Bellona]
Wydawnictwo: Bellona
ryszpak

Lotnicy niemieccy wylecieli do ataku 22 czerwca jeszcze przed świtem, aby osiągnąć maksymalny efekt zaskoczenie - godzina, dwie przed wschodem słońca. Cały pas natarcia wojsk niemieckich i rumuńskich rozciągał się na obszarze 1600 kilometrów. W celu podołania takiemu zadaniu Niemcy, dysponując ograniczonymi siłami lotniczymi, musieli skupić się na najważniejszych celach i przydzielić zadania priorytetowe. Najpierw uderzali na kilkadziesiąt lotnisk oraz inne cele militarne rozrzucone w strefie przeważnie do kilkudziesięciu kilometrów w głąb od linii granicy niemiecko-sowieckiej. Na wszystkich odcinkach, gdzie atakowali. odnieśli w ciągu tego oraz następnych dni całkowite i oszałamiające wyobraźnię sukcesy.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: wydawca

Zbigniew_Malinowski | 2019-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2019

To jedna z tych książek o wojnie, które czyta mi się bardzo ciężko: cała masa numerów jednostek, nazw miejscowości i nazwisk lotników. Ale przeczytałem zafascynowany bo mimochodem ta książka pokazuje - jak dla mnie odkrywczo - obraz przygotowań ZSRR do wojny, i były to przygotowania jak najbardziej ofensywne. Zupełnie zmieniło to moje widzenie Drugiej Wojny Światowej.

ryszpak | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Autor w szczegółowy sposób przedstawia działania lotnictwa wszystkich Okręgów Wojskowych frontu wschodniego w czasie dosłownie pierwszych kilkudziesięciu godzin ataku Niemiec na ZSRR. Skrupulatnie porównuje siły lotnicze obu państw. Próbuje wyjaśnić przyczyny paniki w szeregach Armii Czerwonej oraz ogromne rozbieżności w wartości zwycięstw i strat zarówno po stronie radzieckiej jak i niemieckiej.