Powietrzny pogrom ZSRR. 22 czerwca 1941

Mirosław Wawrzyński Wydawnictwo: Bellona Seria: Historia [Bellona] powieść historyczna
Bellona
II wojna lotnictwo ZSRR totalitaryzm stalinizm
powieść historyczna
Historia [Bellona]
II wojna lotnictwo ZSRR totalitaryzm stalinizm

Mając w pamięci książki Marka Sołonina poświęcone tematyce kampanii 1941 roku miałem nadzieję, że kiedyś w moje ręce wpadnie zbliżona poziomem wersja polskojęzyczna. „Powietrzny pogrom” czyta się nawet dobrze, choć nie sposób zauważyć, że jest przeładowana danymi dotyczącymi poszczególnych jednostek lotniczych. I to pewien problem, gdyż na studium historyczne materiałów...

To jedna z tych książek o wojnie, które czyta mi się bardzo ciężko: cała masa numerów jednostek, nazw miejscowości i nazwisk lotników. Ale przeczytałem zafascynowany bo mimochodem ta książka pokazuje - jak dla mnie odkrywczo - obraz przygotowań ZSRR do wojny, i były to przygotowania jak najbardziej ofensywne. Zupełnie zmieniło to moje widzenie Drugiej Wojny Światowej.

Na półkach: , , , , , ,

Autor w szczegółowy sposób przedstawia działania lotnictwa wszystkich Okręgów Wojskowych frontu wschodniego w czasie dosłownie pierwszych kilkudziesięciu godzin ataku Niemiec na ZSRR. Skrupulatnie porównuje siły lotnicze obu państw. Próbuje wyjaśnić przyczyny paniki w szeregach Armii Czerwonej oraz ogromne rozbieżności w wartości zwycięstw i strat zarówno po stronie...

• Historia
  • Lotnictwo