Szczurynki. Szczurzy żywot w opowiastkach i obrazkach

Tłumaczenie: Ewa Białołęcka
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Крысявки. Крысиное житие в байках и картинках
978-83-61386-60-5
PiercedHead

„Czasami pisarze muszą robić dziwne rzeczy. Na przykład łazić po piwnicy z zapalniczką (sprawdzając, na ile wystarczy i co za jej pomocą można zobaczyć), studiować grzyby jadalne z atlasem w ręku lub czytać śmiertelnie nudne podręczniki do fizyki. Albo hodować szczura, żeby jak najbardziej prawdopodobnie opisać jego zwyczaje”. W taki to sposób do domu Olgi Gromyko trafił szczur, ochrzczony...

W taki to sposób do domu Olgi Gromyko trafił szczur, ochrzczony imieniem Falk. Miał to być tylko jeden, jedyny, malutki szczurek, kupiony jako materiał badawczy do tworzonej właśnie powieści. A potem… Zaszczurzyło się w domu pani Olgi błyskawicznie, kiedy jedna po drugiej zaczęły w rodzinie pojawiać się ogoniaste damy. Ryska, Vesta, Fudżi… Każda z własnym, indywidualnym charakterem, obyczajami i gustami.

Na podstawie obserwacji szczurzego towarzystwa powstała następnie książeczka pt. „Szczurynki” zawierająca przezabawne anegdoty z życia zwierzątek, dramatyczne opowieści o ich przygodach w domu, na wystawach i nawet na planie filmowym(!), jak również konkretne porady praktyczne dla początkujących hodowców (aczkolwiek bez moralizatorstwa). Szczur to nie zabawka i nie mebel – szczur to osoba!

Dodatkowym atutem „Szczurynek” są prześliczne, dowcipne ilustracje wykonane przez Marinę Misiurę, dzięki czemu jest to znakomita lektura dla czytelników w każdym wieku.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Outsider | 2018-11-08
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Polecam wszystkim miłośnikom szczurów :D

zapisanewksiazkach | 2018-08-29

Ciężko nie sięgnąć po książkę o szczurach i to opartą na faktach, kiedy ma się na punkcie tych zwierząt istnego fioła. Sama goszczę te zwierzęta w swoich czterech ścianach od ponad pięciu lat i przewinęło się już kilkanaście osobników, gdzie każdy wykazywał się odmiennym charakterem, nawykami i podejściem nie tylko do człowieka, ale również innych zwierząt. Kiedy więc wyszła książka Olgi Gromyko, wiedziałam, że nie będzie ona przeze mnie pominiętą i z radością, gdy otrzymałam ją na urodziny, przystąpiłam do lektury, na dobre zatracając się w tej przezabawnej, momentami wzruszającej opowieści, nie potrafiąc zliczyć razów, kiedy przez głowę przewijała się myśl "mogę napisać dokładnie to samo".

„Szczurynki” to naprawdę świetne opowieści o codzienności spędzonej w szczurzym towarzystwie, oparte na prawdziwych doświadczeniach autorki, która zakupiła i chciała posiadać tylko jednego szczurka, jaki miał być obiektem badawczym potrzebnym do napisania tej książki. Jej plany się zmieniły,...

Shei Nain | 2018-05-28

Absolutnie fenomenalna!
Ciężko mi stwierdzić czy tak samo podejdzie do niej osoba która tytułowych szczurynek nie ma lub nigdy nie miała, ale jeśli te urocze stworzenia nie są wam obojętne to powinniście być bardzo zadowoleni.
Książka zawiera serie mini historyjek o szczurynkach. Wszystkie są napisane z dużym polotem i humorem, brawa dla autorki. I oczywiście brawa dla głównych bohaterek bo zaiste są bardzo wdzięcznym tematem. Nie należy także zapominać o drobnych ilustracjach które fantastycznie ukazują ogoniaste stadko, są absolutnie urocze!
Całość połknęłam w jedno popołudnie - to jedyny minus książki, nie należy do najdłuższych.
Z chęcią poczytałabym jeszcze o urwisach Pani Olgi.

Iara | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Nie jest to powieść, nie jest też historyjka dla dzieci, za co brałam ją z poczatku. Szczurynki to zbiór opowiastek o szczurach. Po prostu. Z humorem, świetnym piórem Gromyko i miłością do tych ogoniastych stworzonek. Nie tylko dla miłośników szczurów. Nie tylko dla fanów Gromyko. Dla każdego. Szczurynki to gwarancja miło spędzonego wieczoru. Więcej czasu nie zajmie.

Chrupek | 2017-11-26

Ja, jako zaszczurzona, nie mogłam nie mieć tej książki w swojej kolekcji. Ciężko mi ją ocenić, bo temat znam od podszewki i widzę kilka zgrzytów, ale staram się jednak na tym nie skupiać.

Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to to, jak pięknie ta książka została wydana! Twarda okładka z przepiękną, uroczą grafiką (na żywo jeszcze lepsza niż na zdjęciu!). W środku również znajdziemy zabawne rysunki i dosłownie szczury i szczurze łapcie wylewające się z prawie każdej strony. Czcionka trochę duża, na początku ciężko było mi się do niej przyzwyczaić, ale im dalej byłam, tym mniej to zauważałam. Mimo że książka ma 222 strony, to czyta się bardzo szybko, taka na jeden dzień.

Treść - zabawna, właśnie taka, jakie są szczury :) Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a może i nawet osoby, które do tej pory nie miały styczności z tymi zwierzakami lub miały o nich negatywne zdanie - zmienią swoje poglądy o nich choć troszeczkę.

Polecam każdemu. Bo szczury to naprawdę nie tylko obrzydliwy...

Pisarz potrafi poświęcić wiele dla stworzenia dobrej książki. Tak jak zrobił to Jakub Ćwiek mieszkając przez jakiś czas na Katowickim Dworcu PKP, tylko po to by zebrać wiarygodne materiały do swojej książki „Ciemność płonie”. Podobna rzecz się dzieję z bohaterką dzisiejszej recenzji – Olgą Gromyko. Po to, by jak najlepiej ukazać perypetie związane z opieką na pewnymi stworzeniami, przygarnęła… szczura. „Szczurynki” to właśnie opowieść o tym, jak wyglądała owa opieka i jakie niosła ze sobą konsekwencję.

Jak wyżej wspomniałem, autorką dziś recenzowanej książki jest Olga Gromyko – białoruska pisarka fantasy. Polskim fanom znana jest przede wszystkim z cyklu książkowego - Kroniki Belorskie – opowiadającego o przygodach Wolhy Rednej. „Szczurynki” to mój drugi kontakt z twórczością Olgi. Jakiś czas temu na blogu ukazała się recenzja jednej z jej najnowszych książek – „Wierni wrogowie”, do której gorąco odsyłam.

Głównym, ludzkim bohaterem książki jest sama Olga Gromyko i już na...

Aluśśka | 2016-11-01
Przeczytana: 01 września 2016

Bardzo zabawna, przyjemna do czytania książka. Największy minus to to, że ma tylko 200 storn :(

Tirindeth | 2016-03-14

Wciągająca opowieść o szczurach? Czy to w ogóle możliwe? Owszem – dla Olgi Gromyko to pestka! Ukraińska autorka powieści fantasy napisała niesamowity niby-poradnik dla każdego, kto chciałby mieć w domu szczura. „Niby”, ponieważ nie jest to typowa książka ze wskazówkami dotyczącymi hodowli i pielęgnacji tych ogoniastych zwierząt, a składająca się z różnych przeżyć, anegdotek i obserwacji opowieść o przyjaźni pomiędzy autorką a jej niezwykłymi przyjaciółmi.

Szczurynki to niewielka objętościowo książeczka okraszona pięknymi, nieco zabawnymi ilustracjami przedstawiającymi szczurzych bohaterów opowieści. Każdy rozdział to inna przygoda i inny problem, z którym musiała się zmierzyć autorka. Na końcu każdego rozdziału Gromyko dzieli się z czytelnikami kilkoma ważnymi wskazówkami na temat zachowań szczurów lub ich potrzeb – te części najbardziej przypominają poradnik dla obecnych lub przyszłych właścicieli gryzoni. Anegdotki z udziałem szczurzych przyjaciół pisarki są pełne dobrego...

aanyaa | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Świetna książka dla każdego wielbiciela, posiadacza i hodowcy szczurów! Zbiór zabawnych historyjek na temat tych małych gryzoni. Nie posiadając szczurka - zapragniesz mieć jednego, posiadając choć jednego - będziesz chcieć więcej :-)
Będę do niej wracać, bo polubiłam szczurzą gromadkę autorki.