Noora

Okładka książki Noora J.K. Johansson
Okładka książki Noora
J.K. Johansson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Miasteczko Palokaski (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Miasteczko Palokaski (tom 2)
Noora
Wydawnictwo Literackie
2015-06-26
2015-06-26

Czytam tom drugi trylogii bez większej satysfakcji. Chyba tylko że względu na fińskie realia, bo kocham ten kraj. Dziwaczne połączenie powieści dla młodzieży, lekkiego kryminału i opisów ostrego seksu. Raczej nie dla koneserów :))) Trudno uwierzyć, że renomowane Wydawnictwo Literackie wydaje takie gnioty!

Druga część trylogii kryminalistycznej równie dobra, jak i pierwsza. Zaskakujące zwroty akcji, które trzymają w napięciu i powodują, że chce się czytać do końca i sięgnąć już od razu po następna część. Polecam.

Bardzo szybko przeczytałam drugą część trylogii. Jest nieco lepsza od poprzedniej. Co prawda nadal największym minusem jest język, chyba się jednak uodporniłam na idiotyzmy i skupiłam na fabule.

W zasadzie nie dzieje się bardzo dużo, jednak historia ma w sobie potencjał, który wciąga czytelnika. Internetowe życie, jakże różne od rzeczywistego, pokazane zostało z kilku różnych perspektyw. Autorzy zwracają uwagę na fakt, jak łatwo uzależnić swoje dobre samopoczucie od ilości komentarzy czy ocen pod publikowanymi w sieci wpisami. Poruszony zostaje także niemłody już temat; nigdy nie mamy pewności z kim tak naprawdę w internecie rozmawiamy.

Bardzo interesujący wątek małżeństwa Suski i Nikkego. Dobre chęci potrafią być tak bardzo odpychające, że wszystko może się zepsuć.

Zakończenie tak niespodziewane i zagadkowe, że nie pozostawia czytelnikowi wyboru. Trzeba natychmiast zacząć czytać część trzecią.

Jeśli kłamca w końcu powie prawdę, nikt mu nie uwierzy.
Każdy z nas buduje swój wizerunek na mniejszej lub większej obłudzie, zarówno ten wirtualny, jak i realny. W sieci można w mgnieniu oka stać się królową piękności, kosmonautą czy uchodźcą, tu każdy może żyć w swoim wyśnionym świecie, kreować własną rzeczywistość i sławę. Dziś najgorszą tragedią jest pozostań niezauważonym, na szczęście upragnione zainteresowanie, przyjaciół i wielbicieli można znaleźć wśród pikseli. W efekcie, wciągnięci w wir internetowej egzystencji, łatwo zapominamy o życiu naprawdę.
Wciąga jeszcze bardziej niż poprzednia część.

Jeśli kłamca w końcu powie prawdę, nikt mu nie uwierzy.

1966

Niby wytłumaczenie sieci zbrodni samo nasuwa się na myśl, gdy powiąże się wrzucane jakby mimochodem sugestie. Niby wszystko elegancko wskakuje na swoje miejsce, tworząc sensownie układającą się intrygę. I właśnie wtedy autor (autorzy?) dodaje kolejną postać, kolejny wątek. I cała misternie tkana próba zrozumienia i wyjaśnienia tajemnicy mordów nastolatek w Palokaski bierze w łeb...

W drugiej części cyklu opowieść skupia się na tytułowej Noorze, a czytelnik - oprócz wątku kryminalnego - może prześledzić obyczajowy wątek o nastoletnim buncie, osamotnieniu, braku akceptacji. Na jaw wychodzą również nie poruszone dotąd wątki z dzieciństwa Mii, pojawia się odprysk w sytuacji rodzinnej jej brata. A wszystko to sprawia, że człowiekowi trudno jest oderwać się od książki, przeciągając o jeszcze jeden krótki rozdział, i jeszcze jeden...

Zakończenie przynosi kolejną bombę. Kolejnego trupa. I kolejny wątek. Tak więc trzeba pokornie sięgnąć po część trzecią, nie ma innego wyjścia...

To już druga część tomu znakomitej trylogii kryminalnej "Miasteczko Palokaski", która podbiła serca wielu czytelników najpierw w Finlandii, a potem w całej Skandynawii.
Dlaczego Noora, młoda nastolatka tak bardzo panicznie boi się o swoje życie i obawia się o nie. Czy śmierć innej dziewczyny, Laury przeraziła bardzo, przestraszyła, zmroziła Noorę. Jaka tajemnica skrywana jest w srebrnym wisiorku z aniołkiem, która miała zamordowana Laura co za tym się kryje.
Noora, jedna z koleżanek Laury, zaprzyjaźniona była z nią przyjaźniły się obydwie, ta sama, która wkrótce po jej śmierci zapowiedziała, że będzie kolejna i zginie składa na policji ważne zeznanie. Dziewczyna stwierdza, że była jedynym świadkiem zepchnięta Laury Anderson ze skały. A Policja nie wierzy nastolatce i ponownie nie wznawia prowadzenia dochodzenia, nie podejmuje się śledztwa.
Noora zakłada swój, własny blog "Madde's Life", który bardzo zyskuje dużo grono ludzi i popularność, zaczyna wzbudzać ogromne zainteresowanie sponsorów. Cała firma Brandit It Up oferuje duże pieniądze za te zdjęcia młodych dziewcząt i informacje o nich. W prezencie ta firma przesyła takiego same aniołka jakie nosiły zaginione dziewczyny Laura i Venla.
Zaś następnie Miia, ten szkolny psycholog ze szkoły widzi blog Noory i odkrywa go, widząc zdjęcie z tym aniołkiem podarowanym, wie, że dziewczynie zagraża wielkie niebezpieczeństwo może zginąć być następną ofiarą zabójcy.
Rozpoczyna się prawdziwa walka, a także wyścig z czasem.

Drugi tom zaskoczył mnie bardziej niż pierwszy, który przeczytałam jest zbudowany genialnie kryminał, z ciekawą fabułą, trzymający w mocnym napięciu, akcja przyspiesza zawrotnego tempa.
"Noora" to rewelacyjny,mrożący krew w żyłach kryminał naprawdę genialny przeczytałam jednym tchem wciągająca, znakomita książka.

Druga część mrocznej trylogii, tym razem jej bohaterką jest Noora, szkolna koleżanka Laury, znanej z części pierwszej. Przeciętna dziewczyna, która marzy by być popularna jak Laura. Żeby zostać w jakiś sposób zauważoną, wymyśla sobie wirtualną tożsamość. Gdzieś w tle toczy się nieoficjalne śledztwo w sprawie śmierci Laury. Poznajemy też prywatne życie szkolnej pedagog Mii i jej rodziny. Ta książka mogłaby mieć tytuł "Seks, kłamstwa i Instagram", bowiem wątek kryminalny rozwija się niemrawo, natomiast dużo miejsca poświęcono opisom tego , co kto robi w internecie. Zakładam, że może nie bez przyczyny i w trzeciej części wszystko nabierze sensu. Bohaterowie nie mają jakoś wyraźnie zarysowanych charakterów, są raczej szablonowi: dobry glina przed emeryturą, szanowny obywatel, który szuka w internecie przygodnego seksu, naburmuszona nastolatka, która nie wie, czego chce. Najbardziej skopaną postacią jest Miia. Potencjał był- dawna współpracownica policji, obecnie szkolny pedagog, uzależniona od świata wirtualnego, która popełnia błędy, przed którymi ostrzegała uczniów. Ale na potencjale się skończyło. Tak jak w wypadku książki

Po przeczytaniu pierwszej części czym prędzej wypożyczyłam druga. I niestety trochę się zawiodłam. Nie wciągnęła tak jak pierwsza. Wydawała mi się mniej doprecyzowana, momentami naciągana, chaotyczna. A teraz kolej na trzecią część.

Super cześć druga czyta się bardzo dobrze czekam na kolejną część

Super cześć druga czyta się bardzo dobrze czekam na kolejną część

Kryminał ten czyta się szybko i bardzo dobrze. Nie jest mroczny, ale wciągający i w niczym nie ustępuje pierwszej części. Podobają mi się zakończenia w tych książkach, płynnie przechodzą do kolejnej części. Dobra rozrywka, polecam.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kraje nordyckie