Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
dzienniki, wspomnienia, listy
basiagie

„Jan Kanty Osobny” to niewyczerpana opowieść o Janie Kantym Pawluśkiewiczu. Prawdziwy wywiad rzeka, która płynie niespiesznie od anegdoty do anegdoty, dając czytelnikowi niezapomniane widoki na prywatne i artystyczne życie Jana Kantego Pawluśkiewicza. A jest co podziwiać. Kompozytor wielkich przebojów – piosenek „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Świecie nasz”, twórca poematów...

Kompozytor wielkich przebojów – piosenek „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Świecie nasz”, twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, artysta związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, założyciel legendarnego zespołu Anawa, w którym występował razem z Markiem Grechutą i Zbigniewem Wodeckim, twórca muzyki teatralnej i filmowej – w tym nagrodzonej ostatnio muzyki do filmu Papusza – odsłania kulisy pracy z artystami, wspomina poszukiwania własnej drogi twórczej, opowiada o inspiracjach i irytacjach.

W błyskotliwej i ironicznej rozmowie z Wacławem Krupińskim wyłania się portret niezwykłego kompozytora, wokalisty, malarza, twórcy żel-artu, architekta, „górola z pnioka” – innymi słowy postaci, która zaskoczy polską kulturę jeszcze nie raz.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Bosnjak | 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane, Auto/bio
Przeczytana: wrzesień 2016

Człowiek orkiestra, gra, śpiewa, rysuje, wódkę pije.
Świetna podróż przez Kraków i nie tylko. Mnóstwo anegdot, ciekawostek o ludziach, miejscach, których nie ma. JKP to człowiek poszukujący nowych środków wyrazu, przekazu i odnajdujący je - obecnie w gel malarstwie (cóż za pomysł)
Urocza postać, z którą warto spędzić z pomocą tej książki kilka godzin.

Musicus | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Pozazdrościć Janowi Kantemu niezależności i możliwości tworzenia bez obciążeń codzienności. Z drugiej strony widzimy maskę za którą się skrzętnie ukrywa. Uwielbiam drugą zwrotkę pieśni dla Piotra Skrzyneckiego jak wchodzi dyskredytując nieco płaski głos Turnaua: ...śnił brylantyną, anioła czuł, skrzył się anielski głos, gdy Piotr znienacka...i przeklął grzeszny nasz los...wódeczką zmywać nam grzech"

maradiego | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Wywiad-rzeka. Nudna rzeka. Nic z błyskotliwosci górskiego potocka. Zero rozbłyśnięc tęczy w kropelkach wodospadów. Raczej porzadek, umiarkowanie. Nawet Piwnica jakby nie ta którą znałem do tej pory.
Przeczytałem. Podobały mię sie fragmenty o "recyklingu muzycznym". A całość średnia. Za to muzyka....mówi za siebie i "Osobnego". Swoją drogą, kompozytorzy maja dobrze: nikt żadnego nie zapyta...."co autor miał na mysli?" Nie to co poeci a nawet pisarze. Dlaczego?

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Janowi Kantemu (ur.1942) kibicowałem od zawsze, boć to mój rówieśnik, choć, że ja z Warszawy, to tylko jako bierny wielbiciel "Piwnicy" i towarzystwa ją tworzącego. Na ogół, dla ludzi spoza Krakowa, osoba Kantego była trochę przyćmiona gwiazdorstwem, o trzy lata młodszego, Grechuty, też architekta, jednakże dla mnie Pawluśkiewicz to Number One.
Nie dziw więc, że z wielkim zadowoleniem powitałem omawianą książkę. A to, że mogłem ją powitać tu, w Kanadzie, zawdzięczam przesłaniu nam jej, przez brata ciotecznego mojej żony, Karola Kuberskiego, wspominanego w książce na stronach 297, 298 i 341. No i zacząłem czytać, to przez dwa dni nie mogłem się od niej oderwać, a załączoną do książki płytę z archiwalnym nagraniem śpiewu Kantego, zarejestrowanego w trakcie przygotowań do premiery spektaklu operowego "Kur zapiał", wysłuchałem dopiero po zakończeniu lektury.
Dwa ...