Zachwyt i rozpacz. Wspomnienia o Wisławie Szymborskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
pamiętniki, dzienniki, wspomnienia
Gonzales

Wisława Szymborska – poetka, noblistka, człowiek – widziana oczami bliskich, przyjaciół, ludzi kultury. Wśród tych, którzy ją wspominają, są między innymi: Stanisław Barańczak, Anna Bikont, Czesław Czapliński, Tomasz Fiałkowski, Anna Frajlich, Michał Głowiński, Renata Gorczyńska, Tomasz Jastrun, Agnieszka Kosińska, Ryszard Krynicki, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Jerzy Pilch, Marek Skwarnicki, Adam Zagajewski, Anna Dymna. Na opowieść o wybitnej poetce złożyło się ponad 60 wspomnień, a z każdego wyłania się jej inny portret.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/

Tiger | 2019-02-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: 24 lutego 2019

Raczyłam się tą książką bardzo długi czas. Wspaniała, osobista i mimo tego, że Pani Wisława nie znosiła dzielić się swoimi prywatnymi sprawami to jest to biografia bardzo intymna. Przyjaciele i znajomi opowiadają o polskiej noblistce przez ponad 400 stron. To istne cudo. Szkoda, że musimy mówić o tej niezwykłej kobiecie w czasie przeszłym, ale dzięki zachwycającym wierszom została z nami na zawsze.

Abdita | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Moja opinia na: http://abdita.booklikes.com/post/1302929/zachwyt-i-rozpacz-wspomnienia-o-wislawie-szymborskiej-agnieszka-papieska

daka | 2015-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Dobra rzecz na jeden wieczór dla wszystkich, którzy lubią Autorkę i Jej wiersze. Część opowieści to przedruki z poprzednich lat, ale są też wspomnienia lub rozmowy robione na potrzeby tej książki. W niektórych widać, że wspominający WS bardziej myślą o pokazaniu siebie na Jej tle :-) Jest też przynajmniej kilka bardzo interesujących, przynoszących nowe smaczki i po prostu ciekawe informacje o wielkiej Poetce.Polecam.

czytankianki | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Czytam „Zachwyt i rozpacz”, nie mogąc oprzeć się wrażeniu, że książka jest kolejnym przykładem eksploatowania śmierci Szymborskiej. Papieska zebrała wspomnienia i artykuły znajomych poetki (oraz znajomych tych znajomych) dotyczące jej osoby w dowolny sposób i wrzuciła do jednego worka. Wyszedł groch z kapustą, który odbija się czkawką. Czytanie w co trzeciej wypowiedzi o sławetnych loteryjkach, wyklejankach czy niechęci noblistki do wystąpień publicznych jest po prostu nudne. U mnie miało dodatkowy efekt – spojrzałam na Szymborską mniej przychylnym okiem.

Moim zdaniem książka dla kolekcjonerów i/lub wielbicieli WSz.

ZAKŁADKA | 2014-11-14

Wspomnienia znajomych i najbliższych o Wisławie Szymborskiej sprawiły, że spędziłam wieczór z jej poezją. Niezwykłą, ukazującą codzienność w niecodzienny sposób, wzruszającą, refleksyjną, ale też wywołującą uśmiech. Po lekturze zbioru jestem przekonana, że Wisława Szymborska była taka sama jak jej twórczość - niesamowita.