Głowy piwniczne

Okładka książki Wodecki. Tak mi wyszło Kamil Bałuk, Wacław Krupiński
Wodecki. Tak m... Kamil Bałuk, Wacław...
Okładka książki Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim Wacław Krupiński, Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty Osob... Wacław Krupiński,&n...

Ciekawa relacja o głównych postaciach krakowskiej Piwnicy pod Baranami, złożona z wypowiedzi jej artystów i ludzi związanych z kabaretem. Barwna i bogata historia tworzona przez grono wybitnych postaci. Dymny, Konieczny, Demarczyk. Preisner, Grechuta, Turnau i wielu wielu innych. Muszę tu zwrócić uwagę na jedną istotną cechę tego miejsca, nie zawsze ujawnianą - elitarność. Do Piwnicy nie przychodził byle kto. Do Piwnicy trzeba było być zaproszonym czy wprowadzonym. I nie dotyczyło to tylko samych występujących artystów, co jest akurat zrozumiałe. Na widownię też najlepiej było być zaprotegowanym, bo piwniczne grono najlepiej bawiło się w swoim towarzystwie. No chyba, że były to występy gdzieś w terenie np. na scenie Teatru Słowackiego czy na scenie Starego Teatru przy Starowiślnej. Przekonała się o tym boleśnie moja znajoma, kiedy zachęcona przez Piotra Skrzyneckiego okrzykiem "Krakowianie przybywajcie!" w radiu Kraków kupiła bilet i poszła na imprezę. Mówiła iż już od progu witały ją nieprzychylne spojrzenia, a potem było tylko gorzej bo wszyscy pozostali doskonale się znali. Stwierdziła ,że nigdy w życiu nie czuła się tak wyobcowana i nawet niezły program artystyczny jej tego nie zrekompensował.

1950

Raczej dla wielbicieli Piwnicy pod Baranami. Sylwetki twórców i postaci związanych z krakowskim kabaretem. Trochę o ludziach, trochę o czasach.

Dla osób zainteresowanych Piwnicą od strony nieco prywatnej - naprawdę warto przeczytać. Wiele osobistości, raczej subiektywna ocena autora. Różne ciekawostki, niektóre mnie zaskoczyły. Warto sięgnąć do innych źródeł dla urozmaicenia, porównania.
Konstrukcja czytelna, język niezawiły. Polecam.

Konstrukcja czytelna, język niezawiły. Polecam.

Prawdziwa perła dla sympatyków Piwnicy pod Baranami!

Prawdziwa perła dla sympatyków Piwnicy pod Baranami!

• Biografie. Na faktach.
  • TEATR
  • Biografia/autobiografia/coś_w_ten_desń
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik
  • Sprzedane

Dodaj cytat z książki Głowy piwniczne