Jeden z nas. Opowieść o Norwegii

Okładka książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii Åsne Seierstad
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
Åsne Seierstad
8,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
563 str. 9 godz. 23 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
En av oss. En fortelling om Norge
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-10
Data 1. wydania:
2013-11-08
Liczba stron:
563
Czas czytania
9 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328020658
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
literatura norweska Anders Breivik Norwegia wyspa Utoya
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1704 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
300
200

Na półkach: , ,

22 lipca 2011. Data, która wyryła się w pamięci Norwegów i całego świata. To właśnie tego dnia jeden człowiek zabił prawie 80 osób. Większość na wyspie Utoya. Większość strzałami w głowę i plecy. Większość nie miała nawet 20 lat....
Dlaczego? Jak mogło do tego dojść? Autorka w tej książce próbuje nakreślić historie sprawcy oraz jego kilku ofiar na tle przemian w Norwegii.
Muszę przyznać, że z początku czytało mi się tę książkę bardzo ciężko. Sprawca masakry budził we mnie wyjątkową odrazę i nie mogłam przebrnąć przez opisy smutnego i nieszczęśliwego dzieciństwa małego chłopca. Bałam się, że autorka będzie próbowała wzbudzić we mnie litość nad Breivikiem. Na szczęście opowieść o jego życiu przeplata się z historiami życia jego ofiar.
Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Musiała przebrnąć przez ogrom materiałów i publikacji, i streścić to w strawnej dla czytelnika formie. Czy po przeczytaniu tego można zrozumieć dlaczego? Nie wiem. Odrzucenie przez ojca, dziwna matka, która nie dawała sobie rady, możliwy autyzm i zespół Aspargera (według późniejszych opinii biegłych), samotność, totalny brak empatii. Wszystko to rozumiem. Może to być jakąś próbą zrozumienia, ale ja jednak nie pojmuję. Co było tą iskierką w głowie Breivika? Czy rzeczywiście jest jednym z nas? Czy można było jakoś temu zaradzić?
W trakcie czytania dwa razy ogarniała mnie bezsilność. Za każdym razem związane to było z działaniem Państwa. Czy gdyby w jego wczesnym dzieciństwie ktoś lepiej zareagował i Brevik trafił do rodziny zastępczej - czy to by mu w przyszłości pomogło? Tego nie wie pewnie nikt.
Pewne jest natomiast to, że gdyby w Policji norweskiej były przygotowane właściwe procedury i odpowiednio stosowane, to ofiar śmiertelnych mogłoby być o wiele, wiele mniej. Opis z dnia masakry jest straszny. Szczegółowy opis, jak kat zabija po kolei niewinnych ludzi zostaje w głowie. A najbardziej porażający jest fakt, że głupie, ludzkie błędy uniemożliwiły powstrzymanie Breivika. A można to było zrobić kilkakrotnie!
22 lipca 2011 roku. Ten dzień został zapamiętany na zawsze. Nam pewnie z czasem wypadnie z głowy (obawiam się, że człowiek zapełni je nowymi strasznymi datami). Zostanie jednak na zawsze w życiu tych co masakrę przeżyli i tych co wtedy najbliższych stracili. Ich życie po tym dniu już jest zupełnie inne...

22 lipca 2011. Data, która wyryła się w pamięci Norwegów i całego świata. To właśnie tego dnia jeden człowiek zabił prawie 80 osób. Większość na wyspie Utoya. Większość strzałami w głowę i plecy. Większość nie miała nawet 20 lat....
Dlaczego? Jak mogło do tego dojść? Autorka w tej książce próbuje nakreślić historie sprawcy oraz jego kilku ofiar na tle przemian w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 940
  • Przeczytane
    2 172
  • Posiadam
    512
  • Teraz czytam
    85
  • Ulubione
    70
  • Literatura faktu
    50
  • Reportaż
    47
  • 2019
    41
  • 2018
    40
  • Chcę w prezencie
    38

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Jeden z nas. Opowieść o Norwegii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także